5 listopada - wybory prezydenckie w USA
Kamala Harris kontra Donald Trump – liczba zdobytych głosów elektorskich
Kamala Harris - 0
Donald Trump - 0
Donald Trump - najważniejsze daty
Kamala Harris, najważniejsze daty
Wybory prezydenckie w USA: Najważniejsze fakty
- 5 listopada Amerykanie wybierają 538 elektorów, którzy dokonają następnie wyboru prezydenta USA;
- Aby zwyciężyć w wyborach potrzeba co najmniej 270 głosów elektorskich;
- 1/3 uprawnionych - ok. 80 mln obywateli USA - oddało głos przed dniem wyborów w ramach głosowania przedterminowego;
- Kluczowe znaczenie dla wyniku wyborów prezydenckich będzie miało głosowanie w siedmiu tzw. stanach wahających się (ang. swing states). Te stany to: Georgia, Karolina Północna, Pensylwania, Michigan, Wisconsin, Nevada i Arizona;
- Nowy prezydent USA rozpocznie kadencję 20 stycznia 2025 roku.
- Amerykanie wybierają 5 listopada nie tylko prezydenta, ale też członków Izby Reprezentantów (niższa izba Kongresu) i 1/3 składu Senatu.
Rezydencja Donalda Trumpa chroniona przez służby
Donald Trump organizuje swój wieczór wyborczy w centrum kongresowym w West Palm Beach na Florydzie. Znajduje się ono niedaleko posiadłości w Mar-a-Lago, należącej do kandydata Partii Republikańskiej w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA. Jak informuje agencja Reutera, były prezydent Stanów Zjednoczonych w willi pojawić się miał we wtorek wczesnym rankiem. Od tego czasu miejsce to jest pod ochroną służb.
Wiceprezydent Kamala Harris rozmawiała dziś ze stacją radiową V-103 w Atlancie
Harris w rozmowie z gospodarzami jednego z programów przypominała wyborcom z Georgii, aby nie zapomnieli zagłosować w dniu wyborów. - Musimy to zrobić - apelowała Harris. W czasie rozmowy nie wymieniła ani razu nazwiska Donalda Trumpa – gdy odnosiła się do niego nazywała byłego prezydenta „swoim przeciwnikiem”. - Wejdzie do Gabinetu Owalnego, jeśli zostanie wybrany, z listą wrogów. Jest pełen żądzy zemsty, pełen gniewu. Chodzi mu tylko o niego. Kiedy ja wejdę (do Gabinetu Owalnego) 20 stycznia, wejdę z listą rzeczy do zrobienia w imieniu amerykańskiego narodu – mówiła Harris.
W 10 stanach wyborom prezydenckim towarzyszą referenda ws. prawa do aborcji
Takie referenda odbywają się m.in. w Nevadzie i Arizonie czyli stanach wahających się. Zagwarantowanie Amerykankom prawa do aborcji było jednym z filarów kampanii wyborczej Kamali Harris.
Czytaj więcej
Wyborom prezydenckim w USA oraz wyborom do Kongresu towarzyszą, w niektórych stanach, referenda dotyczące tego czy zapisać w stanowych konstytucjach prawo do aborcji.
Czy inwestorzy powinni się spodziewać zwyżek na Wall Street po wyborach prezydenckich w USA?
Dane historyczne sugerują, że główne nowojorskie indeksy giełdowe zwyżkują zazwyczaj w okresie od wyborów do końca roku oraz w ciągu miesiąca od dnia głosowania. Krótkoterminowo na giełdach może jednak panować podwyższona zmienność. W okresie jednego dnia i tygodnia od dnia głosowania główne indeksy z Wall Street zazwyczaj spadają.
Czytaj więcej
Amerykańskie indeksy giełdowe zwykle rosną w okresie od dnia głosowania do końca roku. Pierwsze sesje powyborcze często są spadkowe, ale w 2016 r. i 2020 r. były wzrostowe.
Wyniki wyborów prezydenckich w USA poznamy zapewne wcześniej niż wyniki wyborów do Kongresu
Suzan DelBene ze sztabu wyborczego w Partii Demokratycznej mówi w rozmowie z CNN, że może minąć tydzień nim będzie wiadomo która partia będzie miała większość w Izbie Reprezentantów. Liczenie głosów może potrwać długo, ponieważ wiele głosów oddano korespondencyjnie.
Kiedy zakończy się głosowanie w USA?
Już o północy czasu polskiego zamknięte zostaną lokale wyborcze we wschodnich hrabstwach Indiany i Kentucky. Z kolei na Hawajach głosowanie zakończy się o 6 rano, a na Alasce – o 7 rano czasu polskiego. Większość stanów zakończy głosowanie przed 3 rano czasu polskiego.
Kiedy poznamy sondażowe wyniki wyborów w USA
W cieniu walki o urząd prezydenta trwa walka o wiceprezydenturę
Jakie uprawnienia ma wiceprezydent USA? Wyjaśniamy.
Czytaj więcej
Amerykańscy wyborcy głosują na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zmiana nastąpi także na stanowisku wiceprezydenta. Rolę tę, w zależności od wyników głosowania, obejmie Tim Walz lub J.D. Vance. Jakie obowiązki spoczywają na wiceprezydencie USA?
Republikański kandydat na wiceprezydenta J.D. Vance oddał głos w Cincinnati
- Nigdy nie wie się do końca, ale mam dobre przeczucie co do tego wyścigu – powiedział Vance po oddaniu głosu w Ohio. Vance zapowiedział, że wkrótce uda się do Palm Beach na Florydzie, gdzie będzie czekał na wynik wyborów wraz z Donaldem Trumpem. W serwisie X Vance poinformował, że jego pies skończył dziś rok. „Wiecie co chce na urodziny? Żebyście (...) zagłosowali na Donalda Trumpa na prezydenta (i na jego tatę jako wice)” - napisał polityk.
Czteromiesięczna hipopotamica karłowata Moo Deng z Tajlandii „przewidziała” zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA (WIDEO)
Przed zwierzęciem, które podbiło internet swoimi wybrykami, postawiono dwa dania z owocami z imionami kandydatów. Moo Deng wybrała do zjedzenia porcję wskazującą na kandydata Republikanów, byłego prezydenta Donalda Trumpa.
Ostatniego dnia kampanii wyborczej Kamala Harris i Donald Trump walczyli o głosy w stanach wahających się (WIDEO)
Ekspert analizuje retorykę i wizerunek kandydatów na prezydenta USA (WIDEO)
Dr hab. Olgiert Annusiewicz, politolog i ekspert ds. marketingu politycznego UW, analizuje wizerunek i retorykę kandydatów podczas kampanii wyborczej w USA.
Jak kształtowały się sondaże w ostatnich dniach przed wyborami prezydenckimi w stanach wahających się?
Tylko w Arizonie sondaże wskazują jednoznacznie na większe szanse na zwycięstwo Donalda Trumpa.
Czytaj więcej
47 prezydenta USA wybiorą mieszkańcy 50 amerykańskich stanów i Dystryktu Kolumbia ale w rzeczywistości kluczowe znaczenie ma głosowanie w siedmiu tzw. wahających się stanach.
Kamala Harris ma szansę zostać pierwszą kobietą, która stanie na czele USA (WIDEO)
Prof. Wawrzyniec Konarski mówi o przełomie, jaki nastąpiłby w związku ze zwycięstwem Kamali Harris w wyścigu do fotela prezydenckiego Stanów Zjednoczonych i o jej szansach na to zwycięstwo.
Najnowsze sondaże przedwyborcze dotyczące wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych komentuje Miłosz Wiatrowski-Bujacz
Wiatrowski-Bujacz to politolog i doktorant na wydziale historii Uniwersytetu Yale.
Czy wybory prezydenckie w USA mogą zakończyć się remisem
Taki wynik jest możliwy – jeśli każdy z kandydatów zdobędzie po 269 głosów elektorskich wówczas prezydenta i wiceprezydenta wybierze Kongres. Izba Reprezentantów wybiera wówczas prezydenta w taki sposób, że każdy stan dysponuje w nim jednym głosem, a prezydentem zostaje ten kandydat, który uzyska poparcie 26 stanów. Z kolei wiceprezydenta wybierają senatorowie – każdy z nich dysponuje w takim głosowaniu jednym głosem (każdy stan USA wybiera dwóch senatorów).
Czytaj więcej
Ameryka nie pamięta tak wyrównanej walki o Biały Dom. Na miesiąc przed datą pójścia do urn żaden z dwojga kandydatów nie jest faworytem.
Kadencja nowego prezydenta USA rozpocznie się 20 stycznia 2025 roku
20. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych stanowi, że kadencja prezydenta i wiceprezydenta upływa w południe 20 stycznia. W tym samym terminie rozpoczyna się kadencja ich następców.
Czytaj więcej
Już za kilka dni odbędą się wybory prezydenckie w USA. Cały proces przebiega w kilku etapach, a ich zwieńczeniem jest zaprzysiężenie nowego prezydenta. Kiedy dokładnie będzie miało to miejsce?
W wyborach w USA polska prawica postawiła wszystko na jedną kartę - pisze Estera Flieger
Opowiadający się za kandydatem republikanów Donaldem Trumpem politycy PiS chcą się odróżnić od liberałów, którym zdecydowanie bliżej jest do Kamali Harris – pisze publicystka „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Podobnie jak cztery lata temu, prawica postawiła wszystko na jedną kartę. Jeśli głównym tematem kampanii wyborczej w Polsce ma być bezpieczeństwo, nieostrożne wypowiedzi mogą PiS wiele kosztować.
Pierwsze wyniki wyborów w USA spłynęły z Dixville Notch w New Hampshire
Od 1960 Dixville Notch głosuje jako pierwsze w USA. W tym roku głosy rozłożyły się tam po równo – trzy uzyskała Kamala Harris a trzy – Donald Trump.
Czytaj więcej
Dixville Notch, wioska w New Hampshire jako pierwsza zakończyła głosowanie w wyborach prezydenckich w USA.
Wszyscy koncentrują swoją uwagę na Donaldzie Trumpie i Kamali Harris, ale to nie jedyni kandydaci w wyborach prezydenckich
W wyborach biorą też udział kandydat Partii Libertariańskiej Chase Oliver; kandydatka Partii Zielonych Jill Stein; kandydat niezależny Cornel West.
Czytaj więcej
Główny pojedynek o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych toczy się między kandydatką Partii Demokratycznej Kamalą Harris oraz kandydatem Partii Republikańskiej Donaldem Trumpem. Pretendentów do władzy w USA jest jednak więcej. Kto jeszcze startuje w wyborach?
Nowy prezydent USA da nową dynamikę polityczną również w Polsce - pisze Jacek Nizinkiewicz
PiS grało na Donalda Trumpa przed laty, a prezes występował nawet w czapeczce napisem „Make America Great Again”. Dlaczego PiS pokłada w powrocie Trumpa do Białego Domu aż tak wielkie nadzieje? - zastanawia się publicysta „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Jeśli Kamala Harris zostanie prezydentką USA, spotkanie z nią będzie miał Rafał Trzaskowski. Jeśli Donald Trump wróci do Białego Domu, Andrzej Duda zaaranżuje spotkanie z kandydatem PiS. Jak wynik wyborów prezydenckich w USA wpłynie na polską politykę?
Dlaczego rynki większe zaufanie pokładają w Donaldzie Trumpie - wyjaśnia Bogusław Chrabota
Kiedy perspektywa wyboru miliardera rośnie, dolar się wzmacnia, podobnie jak kryptowaluty; kiedy maleje, dolar słabnie. Ma to mniejszy związek z bieżącym sloganem wyborczym obojga kandydatów, a większy z oczekiwaniami konkretnych działań, które podejmą administracje. Trump obiecuje obniżenie podatków i odrodzenie amerykańskiej gospodarki – pisze redaktor naczelny grupy medialnej Gremi Media.
Czytaj więcej
Mocne strony Kamali Harris to przede wszystkim przewidywalność i spokój społeczny. Transakcyjny Donald Trump niesie nadzieję dla rynku, ale może również stać się czarnym aniołem chaosu.
Choć 5 listopada to dzień wyborów w USA, kampania wyborcza będzie toczyć się aż do zakończenia głosowania
Wynika to z tego, że w USA nie obowiązuje cisza wyborcza – agitację można prowadzić również w dniu wyborów pod warunkiem, że nie robi się tego w lokalach wyborczych, ani w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
Czytaj więcej
Zasady wyboru prezydenta w Stanach Zjednoczonych znacząco różnią się od polskiego prawa wyborczego. Jedna z kluczowych różnic dotyczy kwestii ciszy wyborczej i politycznej agitacji w dniu wyborów. Jakie zasady obowiązują amerykańskich wyborców i kandydatów w wyborach?
O kampanii wyborczej w USA w podcaście „Rzecz w tym” rozmawiali Artur Bartkiewicz i Marzena Tabor-Olszewska
W ostatnich dniach kampanii wyborczej kandydaci koncentrowali swoją uwagę na tzw. stanach wahających się
Kamala Harris przekonywała, że to wybory, które zdecydują o przyszłości kolejnych pokoleń Amerykanów. Donald Trump groził, że pod rządami Partii Demokratycznej Stanom Zjednoczonym grozi zapaść podobna do Wielkiego Kryzysu z 1929 roku.
Michał Szułdrzyński: Prezydentura Donalda Trumpa niesie dla Polski więcej ryzyka, niemniej i to, co zrobi Harris, jest pewną tajemnicą
Żaden z kandydatów z naszego punktu widzenia nie jest dla Polski idealny. Polska będzie współpracować z nowym prezydentem USA, bez względu na to, czy będzie to reprezentant demokratów, czy republikanów – pisze w komentarzu redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński, który pisze o tym jakie znaczenie będzie miał wynik wyborów prezydenckich w USA dla Polski.
Czytaj więcej
Wybory prezydenckie w USA mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo Polski. Choć polityka zagraniczna nie jest priorytetem dla amerykańskich wyborców, to ich decyzje będą wpływać na stabilność naszego regionu. Polska, by zachować bezpieczeństwo, musi budować własną siłę.
W zeszłym tygodniu rynki zachowywały się tak, jakby przewidywały zwycięstwo Trumpa. To się jednak zmieniło
W zeszłym tygodniu dolar był najmocniejszy wobec polskiej waluty od końcówki czerwca, czyli od okresu, w którym notowania wyborcze Trumpa mocno rosły po wygranej przez niego debacie z prezydentem Joe Bidenem. Jednak w poniedziałek po południu za 1 dolara płacono 3,97 zł, choć jeszcze w piątek kurs zbliżał się do 4,03 zł.
Czytaj więcej
Zachowanie giełd, notowania dolara, bitcoina oraz złota jak dotąd wskazywały, że inwestorzy spodziewają się zwycięstwa Donalda Trumpa. W ostatnich dniach nieco zwątpili jednak w swoją strategię.
Tak wygląda liczba elektorów wybieranych w poszczególnych stanach
Liczba elektorów uzależniona jest od liczby przedstawicieli Kongresu wybieranych w poszczególnym stanie, ta zaś zależy od liczby ludności stanu. Najwięcej elektorów – 54 – wybiera się obecnie na Florydzie. Liczba elektorów nie jest stała – w pierwszej połowie XX wieku było ich 531, wcześniej – poniżej 500, a w 1788 roku, w pierwszych wyborach prezydenckich przeprowadzonych w USA, głowę państwa wybierało 81 elektorów. Liczba elektorów zmieniała się, gdy do Stanów Zjednoczonych włączano kolejny stan lub gdy korygowano liczbę kongresmenów bądź senatorów wybieranych w danym stanie.
Liczba elektorów wybierających prezydenta USA w listopadowych wyborach prezydenckich w poszczególnych stanach
Jak Amerykanie wybierają prezydenta?
Wybory prezydenckie w USA są wyborami pośrednimi – tzn. wyborcy nie głosują bezpośrednio na kandydatów na prezydenta lecz na elektorów, którzy następnie dokonują wyboru głowy państwa. Elektorów jest obecnie 538 – tylu ilu członków Kongresu (Izby Reprezentantów i Senatu). Taki system głosowania wynika z tego, że prezydent ma reprezentować całą federację, jaką są Stany Zjednoczone. Wszystkie stany muszą więc mieć poczucie, że mają realny wpływ na wybór głowy państwa. Taki system oznacza, że możliwe jest – jak było to np. w 2016 roku - że prezydentem zostaje ten kandydat (wówczas Donald Trump), który otrzymał w skali kraju mniejszą liczbę głosów niż rywal bądź rywalka. Dzieje się tak, gdy głosy na niego rozkładają się bardziej równomiernie w całym kraju, a rywal opiera swój wynik o bardzo wysokie poparcie w kilku stanach.
Czytaj więcej
Kwestionowanie wyniku wyborów przez jednego z kandydatów jest nagminne, ale to nie przekłada się na system polityczny USA – mówi dr hab. Jarosław Szczepański, ekspert w dziedzinie amerykańskiego systemu politycznego z Uniwersytetu Warszawskiego.
Dlaczego wybory prezydenckie w USA odbywają się we wtorek?
Amerykanie wybierają prezydenta – ale też członków Kongresu czy władze lokalne – we wtorek w wyniku kompromisu wywodzącego się jeszcze z XIX wieku. Głosowanie w niedzielę wykluczono wówczas w związku z praktykami religijnymi oraz faktem, że podróż do lokalu wyborczego zajmowała wówczas często wiele godzin co mogłoby uniemożliwić katolikom i protestantom udział w niedzielnych nabożeństwach. Głosowanie w poniedziałek wykluczono, aby dać wyborcom czas na dojazd do miejsca głosowania po dniu świątecznym. Z kolei środa była w USA w tamtym czasie dniem targowym – dlatego uznano, że najlepszym dniem na głosowanie będzie właśnie wtorek: w poniedziałek wyborcy mogli spokojnie dojechać do miejsca głosowania, zagłosować we wtorek i tego samego dnia wrócić do miejsca zamieszkania, aby zdążyć na dzień targowy.
Czytaj więcej
5 listopada 2024 roku w USA odbędą się wybory prezydenckie. Dniem wyborów będzie – jak zawsze od ponad 175 lat – wtorek. Jest to tradycja wyborcza wywodząca się jeszcze z XIX-wiecznej Ameryki.
Prezydent USA kieruje amerykańską władzą wykonawczą
W USA obowiązuje ustrój prezydencki – oznacza to, że prezydent, inaczej niż np. w Polsce, kieruje administracją (odpowiednik rządu w systemie kanclerskim czy parlamentarno-gabinetowym) i nie dzieli władzy z premierem (jak ma to miejsce w systemach semiprezydenckich – np. we Francji). Kadencja amerykańskiego prezydenta twa cztery lata, zgodnie z konstytucją prezydent może sprawować władzę maksymalnie przez dwie kadencje. Maksymalnie urząd prezydenta można sprawować jednak nie 8 lecz niemal 10 lat – jest to możliwe w sytuacji, gdy z racji niezdolności prezydenta do dalszego sprawowania urzędu na stanowisku zastąpi go wiceprezydent. Jeśli w momencie zmiany do końca kadencji pozostają mniej niż dwa lata, wówczas te niespełna dwa lata nie liczą się jako pełna prezydencka kadencja. Ograniczenie liczby kadencji prezydenta USA do dwóch wprowadzono w USA dopiero w 1951 roku – wcześniej Franklin Delano Roosevelt sprawował władzę przez cztery kadencje (ostatnia trwała jednak 82 dni, przerwała ją śmierć Roosevelta).
Amerykański system władzy
Tuż przed dniem wyborów "The Economist" wskazywał na minimalna przewagę Kamali Harris
Model brytyjskiego tygodnika opiera się o uśrednione wyniki sondaży poparcia.
Uśrednione wyniki poparcia dla Kamali Harris i Donalda Trumpa - model "The Economist"
W sondażach Trump i Harris od tygodni szli łeb w łeb - pisze w korespondencji z USA Aleksandra Słabisz
Kandydaci wychodzą naprzeciw większości Amerykanów, którzy nie są zadowoleni z tego, co się dzieje w kraju, i chcą zmian. Donald Trump i Kamala Harris oferują jednak drastycznie odmienne pomysły na zmiany. Oboje operują ogólnikami i szeroko zakrojonymi wizjami, a oszczędni są w szczegóły dotyczące realizacji obietnic – podsumowywała amerykańską kampanię wyborczą korespondentka „Rzeczpospolitej” w Stanach Zjednoczonych.
Czytaj więcej
Amerykanie wybierają w wyborach między dwiema wizjami przyszłości.