Amerykańscy kandydaci na prezydenta i ich sztaby wyborcze nie muszą obawiać się zakazu agitowania w dniu poprzedzającym wybory. Czy ten sam zakaz dotyczy dnia wyborów? Do kiedy można prowadzić agitację?
Czym jest cisza wyborcza?
Zgodnie z art. 107 polskiego Kodeksu wyborczego „cisza wyborcza” to zakaz prowadzenia agitacji wyborczej, w tym zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień oraz rozpowszechniania materiałów wyborczych. Zakaz obejmuje okres 24 godzin przed dniem wyborów i sam dzień, w którym odbywają się wybory.
Kolejne artykuły kodeksu określają także miejsca, w których zakazana jest jakakolwiek agitacji wyborcza. Mowa m.in. o urzędach administracji rządowej, zakładach pracy, jednostkach wojskowych i szkołach. Zakaz agitacji dotyczy także samych lokali wyborczych oraz terenu budynku, w którym znajduje się lokal wyborczy. W okresie ciszy wyborczej zabronione jest także podawanie wyników przedwyborczych badań do publicznej wiadomości.
Czytaj więcej
5 listopada 2024 roku w USA odbędą się wybory prezydenckie. Dniem wyborów będzie – jak zawsze od ponad 175 lat – wtorek. Jest to tradycja wyborcza wywodząca się jeszcze z XIX-wiecznej Ameryki.
Wybory prezydenckie w USA bez ciszy wyborczej?
Amerykańskich wyborców i kandydatów w wyborach temat ciszy wyborczej nie dotyczy. Agitacja wyborcza jest dozwolona nie tylko w dniu poprzedzającym wybory, ale także w dniu samych wyborów. Co ciekawe, temat ten rozstrzygnięto jeszcze w latach 90., gdy Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł w sprawie Burson vs. Freeman (1992 r.), że agitowanie w dniu wyborów jest zakazane jedynie w lokalu wyborczym oraz w odległości 100 stóp (ok. 30 metrów) od lokalu wyborczego.