PARTNER RELACJI: ORLEN SA
Do produkcji zielonego wodoru używa się energii z odnawialnych źródeł. Zwiększanie wolumenu energii produkowanej z OZE stwarza szansę na rozwój rynku zielonego wodoru.
Produkcja wodoru może być jedną z form magazynowania czystej energii. Ale wodór może też zastąpić paliwa kopalne w niektórych wysokoemisyjnych procesach przemysłowych, w tym przy produkcji stali czy produktów chemicznych. Doskonale sprawdza się on również jako paliwo w transporcie – już dziś wykorzystywany jest do napędu autobusów miejskich w części krajowych miast.
Polska zajmuje istotne miejsce na wodorowej mapie świata – jest trzecim producentem wodoru w Europie i piątym na całym globie. Na razie wytwarzamy głównie wodór szary, produkowany z gazu ziemnego. Na przestrzeni kolejnych lat przechodzić będziemy na wodór nisko- bądź zeroemisyjny.
Polska Strategia Wodorowa opracowana w 2021 roku określa założenia dotyczące rynku wodoru do 2030 roku, z perspektywą do 2040 roku. Dokument zakłada rozwój technologii wodorowych w energetyce, ciepłownictwie i transporcie oraz wsparcie dekarbonizacji krajowego przemysłu.
Strategia odnosi się też do kwestii dystrybucji i magazynowania wodoru w sprawny i bezpieczny sposób. Ważną kwestią jest również stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego. W poszczególnych regionach Polski mają powstawać doliny wodorowe, które umożliwią budowę całego łańcucha wartości związanych z gospodarką wodorową, poza produkcją również transportu i magazynowania. Budowany ma być też potencjał badawczo-rozwojowy Polski w zakresie wodoru.
O europejskiej i polskiej strategii wodorowej, wsparciu projektów wodorowych ze środków unijnych, o otoczeniu prawnym i o tym, jak zbudować wodorowy rynek, rozmawiać będą podczas debaty „Wodór w gospodarce. Gospodarka wodorowa”: Paweł Bielski, wiceprezes Grupy Azoty, Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych w Orlenie, Piotr Kuś, dyrektor generalny Entsog, Agnieszka Ozga, dyrektor Pionu Transformacji Energetycznej w Gaz-Systemie, Grzegorz Pawelec z Hydrogen Europe, Ryszard Pawlik, szef biura Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej w Brukseli, oraz Michał Pietrek, wiceprezes i dyrektor handlowy Izostalu. Debata obędzie się 25 kwietnia w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Debata „Wodór w gospodarce. Gospodarka wodorowa”, piątek 25 kwietnia, godz. 9.30–11.00, sala wielofunkcyjna 2
PARTNER RELACJI: ORLEN SA