Davos w cieniu skandalu. Założyciel forum oskarżany o nadużycia finansowe i etyczne

Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim kurorcie Davos słynęło jako miejsce spotkań najważniejszych polityków, biznesmenów, ekspertów i dziennikarzy z całego świata. Teraz znalazło się w centrum skandalu związanego z blisko 90-letnim założycielem.

Publikacja: 24.04.2025 12:23

Klaus Schwab, założyciel forum w Davos oskarżany o nadużycia finansowe i etyczne

Klaus Schwab, założyciel forum w Davos oskarżany o nadużycia finansowe i etyczne

Foto: HALIL SAGIRKAYA / ANADOLU / Anadolu via AFP

Niemiec Klaus Schwab (88 lat) przez ponad pół wieku stał na czele założonego przez siebie Światowego Forum Ekonomicznego (The World Economic Forum, WEF). Został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska, po tym jako Światowe Forum Ekonomiczne wszczęło przeciwko niemu wewnętrzne dochodzenie w sprawie naruszeń finansowych i etycznych.

Pracownicy WEF napisali list

Śledztwo ruszyło po tym jak w zeszłym tygodniu Rada Powiernicza Światowego Forum Ekonomicznego otrzymała list od byłych i obecnych pracowników WEF, wyliczający naruszenia prawa przez założyciela.  List zawierał zarzuty dotyczące jakości zarządzania i kultury korporacyjnej, w tym zarzuty, że Schwab i jego żona wykorzystywali pieniądze forum dla osobistych korzyści bez odpowiedniego nadzoru. Pisze o tym „Wall Street Journal” (WSJ), powołując się na treść listu oraz osoby znające sytuację.

Czytaj więcej

Przewodniczący Forum w Davos odchodzi. Klaus Schwab rezygnuje ze stanowiska

Co działo się przez lata funkcjonowania WEF? Według autorów listu, Schwab miał m.in. prosić młodszych pracowników o wypłacanie w jego imieniu tysięcy dolarów z bankomatów i płacił nimi za masaże w luksusowych hotelach podczas podróży odbywanych na koszt WEF. Autorzy listu twierdzą się również, że żona Schwaba Hilda (79 lat), była pracownica WEF, organizowała „symboliczne” spotkania, aby uzasadnić wystawne wyjazdy wakacyjne, które para fundowała sobie latami na koszt organizacji.

W liście padały też poważnie zarzuty natury etycznej. Autorzy zwrócili uwagę na sposobów, w jaki Schwab traktuje pracownice forum. Uważają, że pod kierownictwem Niemca organizacja stworzyła środowisko, w którym tolerowane jest molestowanie seksualne i inne zachowania dyskryminacyjne. „Czujemy się zobowiązani do udostępnienia kompleksowego raportu na temat systemowych zaniedbań w zarządzaniu i nadużyć władzy, do których dochodziło przez wiele lat pod niekontrolowanym zarządzaniem Klausa Schwaba” – cytuje list WSJ.

Czytaj więcej

Skandal obyczajowy w Światowym Forum Ekonomicznym

Schwab się nie przyznaje i grozi

Klaus Schwab sprzeciwił się śledztwu, nazywając oskarżenia bezpodstawnymi i zapowiadając członkom zarządu, że zakwestionuje je w sądzie. Jednak na nadzwyczajnym posiedzeniu w Niedzielę Wielkanocną rada podjęła decyzję o rozpoczęciu dochodzenia, a Schwab natychmiast zrezygnował z funkcji przewodniczącego.

Od końca 2010 r. starzejący się Schwab stopniowo przekazał bieżące zarządzanie forum Bjørgowi Brende, byłemu norweskiemu politykowi, który przejął stanowisko prezesa WEF. Kilka tygodni temu dobijający do 90-tki Schwab ogłosił, że zamierza również zrezygnować ze stanowiska przewodniczącego rady powierniczej. Oczekiwano, że okres przejściowy, wraz ze zmianą kierownictwa, zakończy się w styczniu 2027 r.

Rzecznik WEF powiedział WSJ, że jeśli Schwab korzystał z usług masażystów w trakcie swoich podróży, to zawsze zwracał pieniądze forum. Grupa w oświadczeniu stwierdziła, że ​​rada po konsultacjach z prawnikami jednomyślnie poparła decyzję o przeprowadzeniu niezależnego dochodzenia. Forum stwierdziło, że „traktuje zarzuty poważnie, ale pozostają one niepotwierdzone”. Schwab i jego żona zaprzeczają oskarżeniom o organizowanie luksusowych podróży i przywłaszczanie pieniędzy.

Komunikat WEF z 21.04.2025 r

„Klaus Schwab, przewodniczący Rady Powierniczej Światowego Forum Ekonomicznego, poinformował Radę: „W związku z moim niedawnym ogłoszeniem i wkraczając w 88. rok życia, postanowiłem zrezygnować ze stanowiska przewodniczącego i członka Rady Powierniczej ze skutkiem natychmiastowym”.
Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady w dniu 20 kwietnia Rada Powiernicza przyjęła do wiadomości rezygnację Klausa Schwaba. Zgodnie z Regulaminem Forum, Rada jednogłośnie mianowała wiceprzewodniczącego Petera Brabecka-Letmathe tymczasowym przewodniczącym. Utworzono również Komitet Poszukiwawczy w celu wyboru przyszłego przewodniczącego.
Rada doceniła wybitne osiągnięcia emerytowanego przewodniczącego i założyciela Światowego Forum Ekonomicznego Klausa Schwaba. Stworzył on wiodącą globalną platformę dialogu i postępu, a Rada wyraziła wdzięczność za jego 55 lat nieustępliwego przywództwa na czele Forum.
W czasach, gdy świat przechodzi szybką transformację, potrzeba inkluzywnego dialogu w celu poruszania się po złożonościach i kształtowania przyszłości nigdy nie była bardziej krytyczna. Rada Powiernicza Światowego Forum Ekonomicznego podkreśla znaczenie pozostania niezłomnym w swojej misji i wartościach jako animatora postępu. Opierając się na swojej zaufanej roli, Forum będzie nadal gromadzić liderów ze wszystkich sektorów i regionów w celu wymiany poglądów i wspierania współpracy". 

Niemiec Klaus Schwab (88 lat) przez ponad pół wieku stał na czele założonego przez siebie Światowego Forum Ekonomicznego (The World Economic Forum, WEF). Został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska, po tym jako Światowe Forum Ekonomiczne wszczęło przeciwko niemu wewnętrzne dochodzenie w sprawie naruszeń finansowych i etycznych.

Pracownicy WEF napisali list

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Kurierzy z międzynarodowymi walizkami
Biznes
Zwrot w wojnie handlowej Trumpa z Chinami. Ukraina odrzuca propozycje USA
Materiał Partnera
AI w firmie to wyzwanie dla pracowników i pracodawców
Biznes
Rosną wydatki Kremla na dziecięcą armię Putina
Biznes
Latynosi są w USA potrzebni, ale i tak mają być deportowani