CPK za 131,7 mld złotych. Lotnisko ruszy w 2032 roku, razem z szybką koleją

Ostatniego dnia roku 2024 rząd przyjął Program Wieloletni Centralnego Portu Komunikacyjnego. W latach 2024-2032 wydatki na ten projekt sięgną 131,7 mld złotych.

Cyberataki w przestrzeni lotniczej. Hakerzy znów zaatakowali nad Polską

Samolot Ryanaira w rejsie z Rygi do Wiednia musiał lądować w Brnie. A pasażerowie samolotu LOT lecącego z Berlina do Warszawy nie mogli zrozumieć, dlaczego aplikacja Flightradar24 pokazuje, że właśnie znajdują się nad... Królewcem.

Niebo nad Rosją bardzo niebezpieczne. A będzie jeszcze gorzej

Tuż po inwazji na Ukrainę Rosjanie zamknęli część przestrzeni powietrznej dla lotnictwa cywilnego tuż przy granicy z zaatakowanym krajem. Reszta nieba miała być bezpieczna, ale dostępna tylko dla przyjaciół.

Kolej w 2025 r. chce skrócić czas podróży. Kluczem inwestycje i nowy tabor

Frekwencja w przewozach pasażerskich stale rośnie, ale wyzwaniem będzie zwiększenie efektywności kolejowego transportu towarów, a także przyspieszenie inwestycji w infrastrukturze.

W Polsce przybywa punktów ładowania aut elektrycznych

W ostatnich dwóch latach krajowa sieć się podwoiła. Ładowarek mamy już ponad 10,5 tys. Mimo to nadal nam daleko do wielu krajów UE, nawet tych mniejszych.

Blisko 400 km nowych szybkich dróg dostaną kierowcy w 2025 r.

Przyszły rok ma wreszcie przynieść bardziej znaczące powiększenie sieci dróg ekspresowych i autostrad. Do ruchu zostanie włączonych w sumie 400 km, a na co najmniej 330 km ogłoszone zostaną przetargi.

Azerbejdżan żąda od Kremla odszkodowań za strącenie samolotu azerskich linii

Rosja musi ukarać winnych i wypłacić odszkodowania Azerbejdżanowi, pasażerom i członkom załogi rozbitego samolotu Azerbaijan Airlines, zapowiedział prezydent Azerbejdżanu. Dodał, że maszyna została trafiona w rosyjskiej przestrzeni powietrznej i to Rosja ponosi za to winę. Są też pytania o brak zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Groznym, jeżeli rzeczywiście był tam atak dronow.

Wypadki lotnicze. Czarna seria na koniec roku

Rok 2024 nie przejdzie do historii jako jeden z bezpieczniejszych w światowym lotnictwie cywilnym. Katastrofa koreańskiego boeinga Jeju Air z niedzieli 29 grudnia spowodowała, że w kończącym się roku w wypadkach lotniczych zginęło prawie 320 osób.

Koszmarne rosyjskie wideo. Sanie Św. Mikołaja zestrzelone nad Moskwą

Świat lotniczy jest w szoku po zestrzeleniu przez Rosjan azerskiego embraera. Tymczasem prokremlowskie media lansują makabryczny żart nawiązujący do azerskiej tragedii.

Azerbejdżan, Izrael i Kazachstan wstrzymują loty do Rosji. Ma to związek z katastrofą

Narodowy przewoźnik Azerbejdżanu odwołał bezterminowo loty do siedmiu miast w Rosji. Decyzję podjęto po uwzględnieniu „wyników wstępnego śledztwa” w sprawie katastrofy samolotu Embraer 190. Zginęło w niej 38 osób. Loty do Rosji odwołały też linie izraelskie i kazachskie.

Atak hakerski na Japan Airlines. „Bez wpływu na bezpieczeństwo lotów”

Linie lotnicze Japan Airlines (JAL) poinformowały, że padły ofiarą cyberataku, który spowodował opóźnienia niektórych lotów krajowych i międzynarodowych. Po kilku godzinach udało się przywrócić normalne działanie wszystkich systemów linii lotniczej.

Krym zalany mazutem po katastrofie starych tankowców Putina

Uszkodzenie w połowie grudnia przerdzewiałych, półwiekowych i nieubezpieczonych tankowców floty cieni Putina spowodowało ogromną katastrofę ekologiczną na okupowanym przez Rosję Krymie. Skażonych mazutem zostało blisko 100 km plaż, 200 tys. ton gleby, zginęły tysiące ptaków i organizmów morskich.

PKP Cargo powoli reguluje zobowiązania wobec pracowników

Spółka jest winna byłym pracownikom kilkadziesiąt milionów złotych. Przekonuje, że systematycznie dług zmniejsza. Całość ma być uregulowana w najbliższych tygodniach. W tym czasie dojdzie też do zmian w zarządzie kolejowego przewoźnika.

Nazwa Lotnisko Chopina zostanie. Tylko będzie w Baranowie

Nowe plany dla PPL i CPK są całkowitym odwróceniem pomysłów rządu Prawa i Sprawiedliwości dotyczących przyszłości Lotniska Chopina, zarządzającego nim PPL oraz inwestora zagranicznego w CPK. Nowy port w Baranowie zostanie wybudowany za polskie pieniądze.

Sabotaż na Bałtyku. Chiński statek opuścił cieśninę Kattegat po międzynarodowej inspekcji

Podejrzany o sabotaż na Bałtyku chiński statek Yi Peng 3, który od miesiąca oczekiwał na wodach międzynarodowych w duńskiej cieśninie Kattegat, wyruszył w sobotę w dalszą drogę do portu docelowego w Egipcie. Informacje potwierdziła duńska marynarka wojenna.

Gigantyczna strata niemieckich kolei. Bundestag zatwierdził miliardy euro na remonty

Deutsche Bahn od dłuższego czasu zmaga się z problemami. Firma jest krytykowana za niską punktualność pociągów, a teraz okazuje się, że niemieckie koleje borykają się także z trudnościami finansowymi. Prezes Richard Lutz szacuje straty na kilkaset milionów euro.

Będzie inspekcja na chińskim statku. Śledczy sprawdzą czy zerwane kable to sabotaż

Chiny zezwoliły przedstawicielom Niemiec, Szwecji, Finlandii i Danii na wejście na pokład chińskiego masowca, który jest przedmiotem śledztwa w sprawie zerwania kabli na Morzu Bałtyckim - poinformował duński minister spraw zagranicznych.

Transport morski potrzebuje innowacji

Automatyzacja, analiza olbrzymich zbiorów danych, zapewnienie bezpieczeństwa – tego wszystkiego potrzebuje transport morski. Najnowocześniejsze rozwiązania w tej dziedzinie opracowała polska spółka.