Problemy niemieckiej gospodarki niekorzystnie odbijają się na polskim eksporcie. Niemcy są jego najw Eksport

W polskich eksporterów uderzą kłopoty Niemiec i wojna celna z Chinami

Niemieckie firmy pracują na pół gwizdka i tną zamówienia dla poddostawców z Polski. Unijna wojna na cła z Chinami, a w perspektywie prawdopodobnie też z USA, najmocniej poobija polski przemysł motoryzacyjny.

Eksport

Patrick Haughey: Rzeszów to dobra baza dla irlandzkich starań o odbudowę Ukrainy

Partnerzy

Jak wygląda sytuacja unijnych MŚP na zagranicznych rynkach?

Jak wynika z danych Eurostatu mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) stanowiły w Unii Europejskiej 99 proc. liczby firm importujących i 98 proc. firm eksportujących w każdym roku w okresie od 2017 do 2022 r.

Wielka Brytania pogłębia skłonność do współpracy z UE, w tym z Polską

Brytyjski „reset z Europą”, na który mocno stawia ten kraj, szczególnie po niedawnych wyborach parlamentarnych skutkujących zmianą władzy, nabiera tempa.

Europejskie małe i średnie firmy powinny więcej eksportować

Co ciekawe to pogląd, który podzielają zarówno Komisja Europejska, jak i Węgry, które przewodzą w tym półroczu w Radzie Unii Europejskiej. Bruksela ma przygotować specjalną strategię dla unijnych MŚP w zakresie wsparcia ich eksportu.

Uzbekistan coraz bliżej Światowej Organizacji Handlu

Wejście Uzbekistanu do WTO, planowane na 2026 r., może stworzyć nowe możliwości dla polskich firm poszukujących nowych rynków zbytu. Dlatego warto już teraz uważnie przyglądać się temu państwu i przeprowadzanym w nim reformom.

Jedzenie dla brytyjskich pupili od polskich producentów i dostawców

Ponad połowa dorosłych Brytyjczyków posiada w domu jakieś zwierzę. W pierwszym półroczu 2024 roku mieszkańcy Wysp Brytyjskich kupili ok. 1,2 mld opakowań pokarmu dla swoich pupili. Udział w tym ma polski eksport i sprzedaż na tamtym terenie.

Upadłości w Niemczech i Francji idą na rekord

Sytuacja pod względem niewypłacalności firm na zachodzie Europy, który jest naszym głównym odbiorcy eksportu, różnicuje się. W Wielkiej Brytanii widać poprawę.

Rynek południowokoreański: jakie są szanse i wyzwania dla polskich firm?

Firmy z Polski przejęły 90 proc. koreańskiego rynku mleka UHT. O sukcesach i wyzwaniach polskich firm w Korei Południowej, a także o postrzeganiu Polski jako miejsca inwestycji opowiada Anna Łagodzińska, szefowa seulskiego biura PAIH.

KUKE ponownie wspiera polskich eksporterów w Afryce.

KUKE zaangażowała się w drugi etap rozbudowy i modernizacji sieci szpitali, w tym oddziałów położniczych w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej.

Mocna pozycja polskiego szkła w Wielkiej Brytanii

Na rynku brytyjskim szkło polskiego pochodzenia cieszy się dużą popularnością, głównie dzięki dwóm firmom, które przez lata znacząco urosły i odniosły tam sukces.

Konkurencja Chiny-USA. Nowe ograniczenia w branży motoryzacyjnej

Amerykański Departament Gospodarki chce nowych ograniczeń dla chińskich i rosyjskich technologii. Można zakładać, że finalnie będą one miały wpływ na cały globalny łańcuch dostaw, w tym producentów aut z Niemiec i ich dostawców z Polski.

Polskie firmy przejmują przedsiębiorstwa brytyjskie

Podlaska firma z branży rybnej dokonała właśnie akwizycji istotnego dostawcy na brytyjskim rynku. To niejedyny w ostatnim czasie taki przypadek, a kolejne przejęcia są już w trakcie.

Gdzie polskie firmy mogą inwestować za granicą?

Wielu polskich przedsiębiorców po etapie szybkiego rozwoju na rodzimym rynku szuka okazji do ekspansji zagranicznej. Warto przyjrzeć się, na których rynkach najszybciej zachodzą zmiany sprzyjające biznesowi.

Jesienne spotkania pod patronatem Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej

Brytyjsko-Polska Izba Handlowa (BPCC) współorganizuje w październiku i listopadzie wydarzenia, które powinni zaznaczyć w swoich kalendarzach polscy przedsiębiorcy zainteresowani ekspansją do Wielkiej Brytanii.

Okazja dla polskich MŚP – 7 targów i wystaw w Anglii

Na imprezach wystawienniczo-targowych można nawiązać wartościowe znajomości rzutujące na sukcesy przedsiębiorstw, począwszy od tych najmniejszych. Dotyczy to także oczywiście relacji firm polskich i brytyjskich.

Guochao, czyli moda na chińskość

Po kilku dekadach zachłyśnięcia się kulturą materialną i wzorami Zachodu, obecnie w Państwie Środka popularność zyskuje „moda na chińskość”, zwana guochao lub China chick. Jak wykorzystać ten trend rynkowy?

Polska-Indie. Uchylone okno gospodarczych możliwości

Pierwsza od 45 lat wizyta indyjskiego premiera w Polsce była ważnym sygnałem rosnącego wzajemnego zainteresowania. Deklaracja o strategicznym partnerstwie otwiera nowe możliwości. Polscy przedsiębiorcy mają szansę wypełnić tę deklarację treścią.

Handel z Wielką Brytanią: duże przychody polskich firm i rosnąca przewaga

Zjednoczone Królestwo ponownie odnotowało ujemny bilans handlowy wobec Polski, który zwiększył się z 9,1 do 9,6 mld funtów.

W drodze na Expo 2025 - od wbicia łopaty w Japonii po mural promocyjny na Podlasiu

Rozpoczęta, wreszcie, budowa pawilonu Polski na terenie wystawy oraz akcenty artystyczne w postaci murali w Osace i Białymstoku to kolejne kroki w ramach przygotowań naszego kraju do udziału w Światowej Wystawie Expo 2025 w japońskiej Osace.