Z danych przedstawionych przez brytyjskie Ministerstwo Biznesu i Handlu w raporcie opublikowanym 22 listopada br. wynika, że w brytyjsko-polskiej wymianie handlowej w okresie od 1 lipca 2023 roku do 30 czerwca 2024 r. w porównaniu z poprzednim analogicznym okresem nastąpił wzrost o 5,8 proc., tj. o 1,7 mld funtów, do ogólnej wartości 30,6 mld funtów.
W tym dwunastomiesięcznym okresie Polska była 13. partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. Zarówno w imporcie, jak w eksporcie około 70 proc. stanowiły towary, a ok. 30 proc. usługi – w przypadku importu był to dokładnie taki rozkład procentowy, zaś eksport charakteryzował się stosunkiem procentowym 71,4 w towarach do 28,6 w usługach.
Czytaj więcej
Ponad połowa dorosłych Brytyjczyków posiada w domu jakieś zwierzę. W pierwszym półroczu 2024 roku mieszkańcy Wysp Brytyjskich kupili ok. 1,2 mld opakowań pokarmu dla swoich pupili. Udział w tym ma polski eksport i sprzedaż na tamtym terenie.
Co eksportujemy do Wielkiej Brytanii?
Najpopularniejsze towary eksportowane przez Wielką Brytanię do Polski w okresie czterech kwartałów do połowy 2024 roku to: ropa naftowa, napoje i tytoń, samochody, agregaty prądotwórcze oraz maszyny specjalistyczne. Zaś najważniejszymi towarami importowanymi w tym czasie z Polski do Wielkiej Brytanii były: mięso i przetwory mięsne, pojazdy drogowe inne niż samochody, maszyny elektryczne, zboża oraz maszyny biurowe.
Najważniejszymi rodzajami usług eksportowanych z Wielkiej Brytanii do Polski w okresie czterech kwartałów do połowy 2024 roku były: pozostałe usługi biznesowe, podróże, transport, telekomunikacja, usługi komputerowe i informatyczne oraz usługi finansowe. Natomiast najpopularniejsze rodzaje usług importowanych w tym czasie z Polski do Wielkiej Brytanii to: pozostałe usługi biznesowe, podróże, transport, telekomunikacja oraz usługi komputerowe i informatyczne oraz produkcja.