Jakie są najważniejsze założenia resetu pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską, szczególnie w kontekście brytyjsko-polskich stosunków gospodarczych?
Chcemy pogłębiać, poszerzać i wzmacniać dwustronne stosunki gospodarcze pomiędzy Zjednoczonym Królestwem i Polską. Odbyłem w Polsce szereg spotkań na szczeblu ministerialnym poświęconych różnym zagadnieniom z tym związanym, gdzie omawialiśmy szanse i możliwości działań na najbliższą przyszłość. Co do wspomnianego resetu, zgadzamy się z naszymi partnerami i przyjaciółmi z Unii Europejskiej, że należy usuwać zbędne bariery utrudniające wspólne robienie interesów, tak aby rósł poziom dobrobytu zarówno u nas, jak i w krajach członkowskich UE, a wśród nich w Polsce.
Jak określiłby pan miejsce bilateralnych więzi ekonomicznych pomiędzy naszymi krajami w brytyjskiej strategii Invest 2035?
Założenia tej strategii będą publikowane sukcesywnie w najbliższych tygodniach i miesiącach. Jest to nowa strategia przemysłowa opracowana przez nowy rząd. Określiliśmy 8 sektorów priorytetowych, w których musi nastąpić wzrost i wobec tych wszystkich obszarów jesteśmy mocno zainteresowani współpracą z Polską, co ma tym większy potencjał, że nasze dwustronne relacje ekonomiczne są bardzo rozwinięte. Polska staje się prawdziwym unijnym liderem wzrostu gospodarczego, w ciągu ostatnich dwóch dekad osiągnęła niesamowity postęp. Zjednoczone Królestwo jest nie tylko przyjacielem Polski, lecz także jej świetnym partnerem w naszych wspólnych zamiarach osiągnięcia rozkwitu gospodarczego w nadchodzących latach. Strategia Invest 2035, której szczegóły wkrótce ogłosimy, stworzy wachlarz nowych możliwości w wymiarze współpracy handlowej między naszymi państwami.
Czytaj więcej
Oprócz wspólnej przynależności do strefy Schengen, Polskę i Islandię łączą członkostwa w jeszcze...
Czy mógłby pan wskazać powody odpływu Polaków z Wielkiej Brytanii w ostatnich latach i sposoby odwrócenia tego trendu, zważywszy na to, że stanowią oni tam dużą część siły roboczej?
Obecnie ok. 700 tys. Polaków mieszka, pracuje i wnosi swój wkład w codzienne funkcjonowanie Zjednoczonego Królestwa. Doceniamy ich rolę w naszej gospodarce i życiu społecznym. Charakter tej relacji zmienia się nieco wraz z upływem czasu, jednak moje wrażenie wyniesione choćby z moich ostatnich spotkań w Warszawie wskazuje na to, że polscy przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z atrakcyjnych możliwości, które stwarza im brytyjski rynek. Jestem przekonany, że na bazie wartościowych więzi międzyludzkich powstałych na styku polskiej diaspory z brytyjskim społeczeństwem możemy dalej zacieśniać więzi ekonomiczne.
Czy dostęp Wielkiej Brytanii do EEN (Enterprise Europe Network, europejska sieć promocji współpracy biznesowej – red.) postrzega pan jako rzecz wartościową?
Wysoko cenimy wszelkie związki z Europą, zatem także te, które ułatwiają skuteczne prowadzenie działalności handlowej.