Zawirowania związane z pandemią ujawniły wiele niedoskonałości w globalnych łańcuchach dostaw Najważniejsze firmy

Strategiczne przedsiębiorstwa w łańcuchach dostaw

Dobra lokalizacja oraz duży potencjał ludzki to tylko niektóre atuty naszego kraju. Może on stać się logistycznym sercem całego regionu. Już teraz nie brak nad Wisłą firm, które odgrywają istotną rolę w światowym ekosystemie gospodarczym.

Najważniejsze firmy

Pandemia nie zahamowała ekspansji polskich przedsiębiorstw

Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy

Zdaniem ekspertów pandemia zrewidowała dotychczasowy system wartości przedsiębiorstw. Dodatkowo wchodzące w życie nowe wymogi raportowania zobligują biznes do zwracania większej uwagi na czynniki społeczne i środowiskowe.

AI zaprzęgnięta do słuchania płuc

Chcemy, żeby nasze urządzenie znajdowało się w każdym domu, tak jak dzisiaj termometr – mówi Paweł Elbanowski, Chief Operation Officer&Co-Founder w StethoMe.

Wydrukujemy ludzką łąkotkę

Rozwijamy technologię biodruku 3D, opracowaliśmy własne rozwiązania, własne maszyny. Uczelnie na świecie będą potrzebowały olbrzymiej ilości takich urządzeń – mówią Maciej Tabiszewski, prezes BioCloner Health oraz Maciej Gołaszewski, członek zarządu tej firmy.

Potrzebna platforma współpracy

Uczelnie, tak jak firmy, zarządzają majątkiem i zasobami ludzkimi. Wyzwania, jakie się z tym wiążą, stały się osią debaty „Zarządzanie ryzykiem ubezpieczeniowym na uczelniach”.

Zarządzanie różnorodnością – DEI jako wyzwanie i klucz do sukcesu nowoczesnych organizacji

Różnorodność, równość i inkluzja (DEI) to kluczowe elementy, które determinują rozwój i sukces nowoczesnych organizacji. Pomimo deklaratywnych działań i polityk, wciąż istnieją poważne wyzwania związane z ich implementacją, szczególnie w obszarach prawnych, instytucjonalnych oraz świadomości społecznej i biznesowej. Inkluzywność i równość w pracy to warunek niezbędny do pełnego wykorzystania potencjału ludzkiego oraz eliminacji barier ograniczających rozwój społeczny i zawodowy różnych grup.

Czy polska prezydencja w Unii Europejskiej to czas na rozpoczęcie debaty o kosztach zrównoważonej transformacji? Dyskusja w świetle raportu Mario Draghi’ego.

Raport Mario Draghi’ego podkreśla pilną potrzebę przyspieszenia działań Unii Europejskiej w obliczu globalnych wyzwań gospodarczych, ale wymaga to realistycznego podejścia, skoordynowanych działań państw członkowskich oraz uwzględnienia specyfiki nowej Europy, co stanowi kluczowe wyzwanie dla polskiej prezydencji. Przed nami historyczny moment, który może wpłynąć na kierunek polityki unijnej, szczególnie w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu oraz konkurencyjności Europy na globalnej arenie.

Bezpieczeństwo lekowe - filar gwarantujący stabilność europejskiej gospodarki

Bezpieczeństwo lekowe, definiowane jako zdolność do samowystarczalności w zakresie produkcji leków i substancji czynnych (API), stanowi fundament zdrowotnej i ekonomicznej stabilności Europy. Zdaniem uczestników panelu dyskusyjnego „Bezpieczeństwo lekowe jako filar gwarantujący stabilność europejskiej gospodarki”, strategiczna niezależność wymaga nie tylko relokacji produkcji do Europy, ale także wsparcia rozwoju lokalnego przemysłu farmaceutycznego oraz stworzenia europejskiej listy leków krytycznych.

CSRD, CSDDD, Atestacja. Na jakim etapie jesteśmy?

W sesji otwierającej scenę ESG, na którą składało się wystąpienie na temat atestacji, panel dyskusyjny „CSRD, CSDDD, Atestacja. Na jakim etapie jesteśmy?” oraz case study Grupy ERBUD, omówiliśmy najważniejsze wyzwania, które czekają przedsiębiorstwa raportujące zgodnie z nowymi wymogami.

Transformacja biznesu w całym łańcuchu wartości – dobre praktyki

Łańcuchy wartości to jedno z największych wyzwań w raportowaniu zrównoważonego rozwoju. Zebranie danych od setek, a często tysięcy kontrahentów wiąże się z ogromnym nakładem pracy i wydatkami. Dlatego firmy szukają rozwiązań, które pomogą im usprawnić ten proces. Na rynku pojawiają się rozwiązania wspierające raportowanie.

Wszystkie oblicza OZE. U progu rewolucji w czystej energii – największe wyzwania

Transformacja energetyczna jest nieodwracalna, a Polska musi przyspieszyć z realizacją inwestycji i legislacją, aby firmy działające w Polsce mogły dalej konkurować ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami. To główne postulaty uczestników panelu dyskusyjnego „Wszystkie oblicza OZE. U progu rewolucji w czystej energii – największe wyzwania”.

Zdrowe społeczeństwo. Czy Europę stać na brak profilaktyki zdrowotnej?

Profilaktyka zdrowotna to fundament, który powinien chronić społeczeństwo przed chorobami, jednak w Polsce wciąż przegrywa z wydatkami na doraźne leczenie. Dzisiaj największym czynnikiem ryzyka zdrowotnego jest palenie. Dlatego jak najszybciej powinniśmy opracować strategię ograniczania spożycia produktów nikotynowych.

Prezentacja III edycji Ogólnopolskiego Raportu ESG 2024

Podczas Forum Innowatorów ESG 2024 odbyła się premiera III edycji Ogólnopolskiego Raportu ESG 2024 - “ESG w praktyce. Szansa czy hamulec rozwoju firm?.” O tezach przedstawionych w raporcie oraz przygotowaniu firm na wyzwania ESG, rozmawiali uczestnicy panelu: Zrównoważona transformacja a konkurencyjność polskiej i europejskiej gospodarki.

Zrównoważony rozwój. Cele i wyzwania ESG

Wyzwaniem dla organizacji przygotowujących się do raportowania niefinansowego jest zarówno zmiana modelu biznesowego i opracowanie odpowiednich strategii i polityk, jak i zgromadzenie wymaganych danych, które trzeba zebrać z bardzo wielu miejsc.

Polska Moc Biznesu: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej

Już 2 grudnia, na PGE Narodowym w Warszawie, odbędzie się Kongres Społeczno-Gospodarczy Polska Moc Biznesu 2024 – jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w kraju.

Czy łańcuchy dostaw są największym wyzwaniem w ESG?

Łańcuchy dostaw to jedno z największych wyzwań w kontekście wymagań stawianych przez dyrektywę o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. O tym, czy to wyzwanie może zamienić się w biznesową szansę dyskutowali eksperci w ramach panelu dyskusyjnego “Czy łańcuchy dostaw są największym wyzwaniem w ESG?”, który odbył się podczas FORUM INNOWATORÓW ESG 2024.

Pierwszy Przewodnik po ESG dla sektora MŚP już na rynku

W czasie Forum Innowatorów ESG 2024 odbyła się premiera Przewodnika po ESG dla sektora MŚP, opracowanego wspólnie przez ekspertów Polskiego Stowarzyszenia ESG i Łukasiewicz - ITECH. Przewodnik jest pierwszą na rynku tak szczegółową publikacją, która ma wspierać mniejsze firmy na drodze do zrównoważonej transformacji.

Wyzwania bliskie i dalekie

Czy w rządzie będzie wicepremier ds. gospodarczych? Co dalej ze strategią imigracyjną i planami ws. energetyki? Jak w dalszej perspektywie wygląda przyszłość Polski i świata? Takie pytania padały podczas tegorocznego EFNI w Sopocie.

Warto myśleć o pracy w nowej energetyce

Transformacja energetyczna zwiększy zapotrzebowanie na dobrze wykwalifikowanych pracowników w tej branży – ocenia Dariusz Marzec, prezes PGE.