Liczba mieszkańców Islandii od kilku lat utrzymuje się na poziomie ok. 390 tys. osób. Największą grupą imigrantów w tym wyspiarskim kraju są Polacy, których obecnie przebywa tam ok. 23 tys., co stanowi ok. 6 proc. populacji.
Przybysze z Polski pracują tam głównie fizycznie w usługach, transporcie i przetwórstwie. Większość polskiej diaspory zamieszkuje stolicę Reykjavík i cały rejon stołeczny. Islandia, mimo że nie jest częścią Unii Europejskiej, należy do strefy Schengen. Od obywateli państw UE, o ile długość ich jednorazowego pobytu na wyspie nie przekracza kwartału, nie wymaga się tam ani wiz, ani pozwoleń na pobyt i pracę. Polski biznes współpracuje z islandzkim w rybołówstwie i przetwórstwie, geotermii i produkcji wodoru, zaś inwestorzy islandzcy w Polsce to m.in. producent gumy i plastiku czy firma produkująca i zajmująca się sprzedażą tranu leczniczego.
Dwustronny dialog
W 2008 roku w Reykjavíku utworzono konsulat generalny RP, zaś 5 lat później rangę tej placówki podniesiono do ambasady. Tam też pod koniec 2019 roku zainaugurowała działalność Polsko-Islandzka Izba Handlowa (isl. Pólsk-íslenska viðskiptaráðið). W 2022 roku rozpoczęła pracę ambasada Islandii w Warszawie. Oprócz Polski obsługuje ona również Ukrainę, Rumunię i Bułgarię. Obecnie ambasadorem Islandii w Polsce jest Friðrik Jónsson. W styczniu br. kierownictwo ambasady RP w Reykjavíku jako chargé d’affaires objął Aleksander Kropiwnicki.
Czytaj więcej
Ed Davey, przywódca brytyjskiej partii Liberalnych Demokratów, wezwał do działań politycznych na...
W bieżącej kadencji polskiego parlamentu, a konkretnie pod koniec maja 2024 roku, ukonstytuowała się Polsko-Islandzka Grupa Parlamentarna. Składa się ona z kilkunastu posłów i senatorów. Dotychczasowe działania tej grupy obejmują m.in. spotkania z przedstawicielami ambasady RP w Reykjavíku oraz ambasady Islandii w Warszawie. W ich trakcie omawiano np. sprawy związane z zamieszkałymi w Islandii Polakami, rozmawiano też o wymianie handlowej. Ponadto grupa posłanek z Polski złożyła wizytę w Islandii, której celem był udział w The Reykjavik Global Forum. Według informacji z kancelarii Sejmu, dwustronny dialog ma być kontynuowany.