Pod koniec XX wieku Rumunia nie miała dobrej prasy w Polsce, kojarzona była głównie z żebrzącymi romskimi dziećmi na ulicach. Upadek komunizmu w Bukareszcie był o wiele bardziej dramatyczny, niż w Polsce, a kraj długo dźwigał się by zbudować wersję kapitalizmu akceptowaną przez Unię Europejską. Tymczasem dwie dekady po tym jak Polska weszła do UE, Rumunia zaczyna zajmować nasze miejsce w wielu wymiarach ekonomicznych, przede wszystkim pod względem szybkiego wzrostu.
Rumunia powoli wskaźnikowo wyprzedza Polskę, mimo, że jej udział w całkowitym PKB UE wynosi zaledwie 1,9 proc. (wszelkie dane: Eurostat). Od czasu wejścia do UE w 2004 r. Polskę charakteryzował błyskawiczny wzrost gospodarczy, ale mimo 4,4-proc. udziału w całkowitym PKB UE nie przełożyło się to na wysokość średniego wynagrodzenia. Z ok. 20 tys. euro rocznie to raczej nadrabianie dwóch dekad szybkiego rozwoju Europy, a nie realne bogacenie się, zaczynające się od ok. 30 tys. euro rocznie. W zestawieniu UE, za Polską zwykle plasowała się Rumunia, Bułgaria, Węgry i Grecja.
Obecnie poziom inwestycji zagranicznych w Rumunii należy do najwyższych w regionie
Niski punkt startu Rumunii
Rumunia pozostawała w tyle, ponieważ startowała z bardzo niskiego pułapu. Tymczasem ostatnie dane Eurostatu (za 2023) przyniosły niespodziankę i pokazały, że Rumunia jednak wyprzedza Polskę oraz inne kraje regionu pod względem PKB na mieszkańca, choć wciąż jej mieszkańcy zarabiają mniej niż Polacy. Rumunia zajęła 20. miejsce pod względem PKB na mieszkańca z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej – dzięki czemu znalazła się przed Polską oraz Węgrami, Chorwacją i Grecją.
PKB w Rumunii zaczął rosnąć równie szybko jak w Polsce, obecnie poziom inwestycji zagranicznych należy tam do najwyższych w regionie. Powstaje wiele technologicznych start-upów, znacząco zmniejszył się poziom korupcji. W obu krajach koszty wynagrodzeń rosną w ostatnich latach bardzo szybko. Według danych z 2024 r., średnie roczne wynagrodzenie w Rumunii wynosiło 17,7 tys. euro, podczas gdy w Polsce 20,5 tys. euro.