Miliony za wykup depozytu z rąk spadkobierców ordynata Zamoyskiego

Biblioteka Narodowa wykupiła depozyt przekazany jej przez ostatniego ordynata Zamoyskiego. Stała się właścicielem bezcennego zbioru dzieł polskiego piśmiennictwa.

Stanisław Tym był autorem „Rzeczpospolitej”

Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.

Stanisław Tym opowiada o trudzie felietonisty

Satyryk i scenarzysta Stanisław Tym o trudzie felietonisty oraz o fotelu, który miał w „Rzeczpospolitej”, opowiada Jackowi Cieślakowi.

Reiner Stach: Franz Kafka w kleszczach dwóch wojen

Całe dakady dla recepcji Franza Kafki zostały stracone – mówi Reiner Stach, autor trzytomowej biografii autora „Procesu”.

XXXII Targi Książki Historycznej na Zamku Królewskim w Warszawie

W zamkowych Arkadach Kubickiego w czwartek rozpoczęły się Targi Książki Historycznej, organizowane przez Fundację Historia i Kultura.

Nowy „Wiedźmin”. Herold chaosu już nadchodzi

„Rozdroże kruków" to zapowiadana na 29 listopada nowa część przygód Geralta. Książka, którą wyda SuperNOWA, jest zaskakującym prequelem. Fragment poznali już czytelnicy „Nowej Fantastyki”.

Patrycja Volny: jak bił, pił i molestował Jacek Kaczmarski

„Niewygodna” Patrycji Volny, córki „barda Solidarności”, to oskarżenie rzucone słynnemu ojcu, ale i innym mężczyznom z życia modelki, wokalistki, aktorki.

"To dla Pani ta cisza" Mario Vargasa Llosy. "Myślę, że powieść jest już skończona"

„To dla Pani ta cisza” uznana przez noblistę Mario Vargasa Llosę za ostatnią jego powieść łączy wątek sławy, talentu i miłości z utopią o zasypaniu narodowych podziałów.

Zbigniew Herbert - poeta-podróżnik na immersyjnej urodzinowej wystawie

Biblioteka Narodowa wystawą „Pan Herbert – podróżnik” w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie składa hołd wybitnemu poecie w setną rocznicę urodzin.

Nagroda Conrada dla Marii Halber

Laureatka za najlepszy debiut prozatorski odebrała nagrodę podczas finału 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie.

Książka napisana bez oka. Salman Rushdie po zamachu

Znakomity „Nóż. Rozważania po próbie zabójstwa” Salmana Rushdiego to rzecz o zamachu islamisty na pisarza, objętego wcześniej fatwą, oraz o zwycięstwie kreatywności nad destrukcją.

Leszek Szaruga nie żyje. Walczył o godność

Leszek Szaruga, poeta, w młodości przedstawiciel Nowej Fali, prozaik, eseista, tłumacz, krytyk literacki, dla którego znamienny był tytuł pracy doktorskiej „Walka o godność”, zmarł w wieku 78 lat.

Han Kang z Korei Południowej laureatką literackiego Nobla'2024. Jedną powieść pisała w Warszawie

Południowokoreańska pisarka, zmagająca się z tematem traum, została nieoczekiwanie laureatką literackiego Nobla. Informacja od Szwedzkiej Akademii zastała ją przy posiłku z synem. Była zaskoczona. W Polsce wydała kilka powieści.

Warszawska Jesień Poezji z Baczyńskim i Grochowiakiem

Krzysztof Kamil Baczyński i Stanisław Grochowiak są bohaterami tegorocznej Warszawskiej Jesieni Poezji (11-13 października). Czesław Majewski da koncert zatytułowany „Mam grać i opowiadać?”.

W czwartek literacki Nobel. Kto ma największe szanse na wygraną?

Chińska pisarka Can Xue jest według bookmacherów główną faworytką do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2024 r. Werdykt w czwartek 10 października o godz. 13.00.

Urszula Kozioł laureatką Nagrody Literackiej Nike 2024

93-letnia poetka uhonorowana została nagrodą za tom wierszy „Raptularz”, wydany przez Państwowy Instytut Wydawniczy.

„Król Warmii i Saturna” i „Przysłona”. Prześwietlona klisza pamięci

Czasem nie ma innego wyjścia. Trzeba sobie rodzinną historię wymyślić po swojemu – zdają się sugerować w nowych książkach Jadwiga Malina i Joanna Wilengowska.

„Znaleźć i zniszczyć”. Recenzja książki polskiego ochotnika walczącego na Ukrainie

O tym, że wojna wygląda zupełnie inaczej niż na filmach i w mediach, przekonuje nas pierwsza książka opowiadająca o losach polskiego ochotnika.