Elīna Garanča zaśpiewa na Festiwalu Eufonie. To kobieta o wielu wcieleniach

Na scenie bywa zalotna, kusząca albo zimna. Zakochana albo mściwa. ­Elīna Garanča, jedna z największych artystek XXI wieku, wystąpi w piątek 15 listopada w Operze Narodowej podczas Festiwalu Eufonie.

Festiwal Eufonie to sieć muzycznych powiązań

- Pytanie, co w kulturze z sąsiadami mamy sobie do zaproponowania, jest bardzo ważne, trzeba na nie odpowiedzieć – mówi Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, w rozmowie o Festiwalu Eufonie, który w ośmiu miastach potrwa do 8 grudnia.

Koryfeusze Muzyki Polskiej: Jakub Józef Orliński i atrakcyjne kobiety

Wprawdzie szczególnie prestiżową nagrodę jako osobowość roku zdobył kontratenor Jakub Józef Orliński, ale pozostałe Koryfeusze Muzyki Polskiej otrzymały na gali w Filharmonii Narodowej równie utalentowane kobiety.

XI Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie

Już po raz jedenasty w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego – najważniejsze cykliczne wydarzenie w Polsce poświęcone światowej sławy wirtuozowi fortepianu, wybitnemu kompozytorowi, mężowi stanu, politykowi, dyplomacie oraz jednemu z ojców polskiej niepodległości. Festiwal ma na celu popularyzację twórczości Ignacego Jana Paderewskiego, zapewniając, by jego dorobek artystyczny zajmował należne mu miejsce w kanonach muzyki klasycznej, a jednocześnie pielęgnację pamięci o jego wiekopomnych dokonaniach na rzecz polskiej niepodległości.

Janusz Olejniczak: Trudno dogonić swoje marzenia

W wieku 72 lat zmarł pianista Janusz Olejniczak. Przypominamy rozmowę z nim, która została opublikowana w "TeleRzeczpospolitej" w końcu 2002 roku

Janusz Olejniczak nie żyje. Był Chopinem… i Paderewskim

W wieku 72 lat zmarł pianista Janusz Olejniczak. Karierę rozpoczął, zdobywszy nagrodę na Konkursie Chopinowskim w 1970 roku. Teraz pod jego opieką Eryk Kulm przygotowywał się do roli Fryderyka Chopina w filmie o kompozytorze.

Doktorat honoris causa dla Krystiana Zimermana

Wybitny pianista otrzyma 19 października tytuł doktora honoris causa przyznany mu przez Akademię Muzyczną w Łodzi. To już trzecie w Polsce takie wyróżnienie dla Krystiana Zimermana.

Uciekając przed Hitlerem, stworzył operową potęgę

Książka „5000 wieczorów w operze” Rudolfa Binga, dyrektora Metropolitan Opera, poszerzona o polskie wątki m.in. przez Jacka Marczyńskiego, tłumaczy, skąd wzięła się potęga nowojorskiej sceny. „Opowieści Hoffmanna” 5 października zaczynają nowy sezon transmisji, również do Polski.

Rozpoczyna się batalia o bilety na Konkurs Chopinowski

Do rozpoczęcia XIX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego 2025 jest jeszcze rok, ale już 1 października o godz. 12 rozpoczyna się sprzedaż biletów na wszystkie etapy przesłuchań. I na pewno trzeba się spieszyć, aby je zdobyć.

Niezwykłe znalezisko w Lipsku. Odkryto nieznany utwór Mozarta

W bibliotece w Lipsku odnaleziono nieznaną dotąd muzykę Wolfganga Amadeusza Mozarta. Takich odkryć dokonuje się jednak co kilka lat i dotyczą one nie tylko skomponowanych przez niego utworów, ale i na przykład czaszki Mozarta.

Festiwal Chopin i jego Europa. Chopin, salon, blues i fabryka

Najważniejszą cechą Festiwalu Chopin i jego Europa jest to, że choć czasami bywa zaskakujący, to nie ma na nim zdarzeń przypadkowych. A nie jest to częste na innych imprezach muzycznych.

Wystawa Bartka Barczyka na 10-lecie nowej siedziby Filharmonii w Szczecinie

Budynek szczecińskiej Filharmonii od inauguracji przed dekadą uważany jest za współczesną ikonę miasta.

Festiwal Chopin i jego Europa. Kate Liu i Eric Lu grają na cztery ręce

Do Warszawy Kate Liu i Eric Lu przyjeżdżają chętnie, bo tu się poznali i tu rozpoczęły się ich międzynarodowe kariery. Znów więc są i występują na tegorocznym Festiwalu Chopin i jego Europa.

Festiwal w Salzburgu: mniej gwiazd, więcej polityki

Na festiwalu skromniej eksponowani są sławni artyści, znacznie silniej problemy dzisiejszego świata.

Festiwal Chopin i jego Europa. Bitwa o bilety na Bruce’a Liu

Internetowa sprzedaż dwóch tysięcy biletów na występ zwycięzcy ostatniego Konkursu Chopinowskiego zakończyła się po kilku minutach, ale to nie jedyny świetny pianista, który zagra w tym roku na festiwalu Chopin i jego Europa.

Sławny dyrygent oskarżony o sprzyjanie reżimowi w Wenezueli

Gustavo Dudamel, jeden z najsłynniejszych dyrygentów na świecie i nowy szef Nowojorskich Filharmoników, musi zmierzyć się z oskarżeniami o popieranie dyktatory Maduro i milczeniu po sfałszowanych wyborach i protestach w Wenezueli.

Lech Wałęsa z Beethovenem spotkali się w stoczni

Ukrainian Freedom Orchestra na kilka dni otrzymała do dyspozycji wielką halę w stoczni Crist w Gdyni. Na koncercie w takim miejscu nie mogło zabraknąć Lecha Wałęsy.

Paderewski na Ujazdowie, czyli muzyczna uczta w sercu Warszawy

Za nami trzy sobotnie koncerty w ramach II Festiwalu Paderewski na Ujazdowie, wydarzenia, które promuje twórczość oraz postać Ignacego Paderewskiego, postaci nietuzinkowej, godnej pomników i szczególnego miejsca w pamięci rodaków. Paderewski to ikona wśród zasłużonych, zarówno ze względu na swoje dokonania artystyczne, jak i działania propolskie, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie wiadomo jak potoczyłyby się losy naszego kraju, gdyby nie niebywały talent Paderewskiego, jego bezgraniczna miłość do ojczyzny i ogromna determinacja w walce o niepodległość. W czasach słusznie minionych pamięć o Paderewskim była celowo niszczona, a jego wkład w historię nieodległej Polski zdeprecjonowany. Trzeba o tym mówić głośno.