Dyrygent Łukasz Borowicz z nagrodą ICMA: Płyta nie jest tworem plastikowym

Najważniejszą europejską nagrodę fonograficzną – International Classical Music Award – zdobyli w tym roku filharmonicy poznańscy i ich szef – dyrygent Łukasz Borowicz. To już drugie takie wyróżnienie dla tych artystów.

W Kalifornii spłonęło 100 tysięcy partytur Arnolda Schönberga

To największa strata muzyczna pożarów w Los Angeles. Spłonął dom, w którym mieszkał Arnold Schönberg i całe pozostawione przez niego archiwum. To pamiątki po kompozytorze, który w XX wieku zrewolucjonizował muzykę.

Scena Muzyki Polskiej - najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej

Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej.

Zmarł Andrzej Klimczak, wybitny śpiewak, współtwórca Polskiej Opery Królewskiej

Po ciężkiej chorobie odszedł śpiewak Andrzej Klimczak, artysta niesłychanie skromny, który ogromny talent ujawnił, gdy przyszło mu pokierować Polską Operą Królewską

Wiedeńscy Filharmonicy wybrali dyrygenta na 2026 rok i nie będzie to kobieta

Jak zawsze tuż po koncercie noworocznym Wiedeńscy Filharmonicy zadecydowali, z jakim artystą powitają Nowy Rok 2026. I choć znowu będzie to mężczyzna – Yannick Nézet-Séguin, ale za to dyrygent niekonwencjonalny.

Koncert noworoczny z Wiednia przypomni zapomnianą kompozytorkę

Jak co roku 1 stycznia 2025 o godz. 11.15 w Wiedniu rozpocznie się koncert oglądany na całym świecie. Wiedeńscy Filharmonicy idą jednak z duchem czasu i w Nowy Rok po raz pierwszy zagrają utwór skomponowany przez kobietę.

Muzyka poważna 2024: Pomysłowość artystów, nieudolność ministerstwa

W 2024 roku artyści dostarczyli widzom wiele godnych zapamiętania wrażeń, było dużo ciekawych koncertów, spektakli i festiwali, ale obraz zdecydowanie zaburza muzyczna inercja Ministerstwa Kultury.

Alexis Kossenko, kolejny muzyk z zarzutami o molestowanie seksualne

Wybitna indywidualność wśród wykonawców muzyki dawnej, Francuz Alexis Kossenko, został oskarżony przez studentów i muzyków o niedozwolone zachowania. Artysta rezygnuje z występów, nie pojawi się też na grudniowych koncertach w Warszawie.

Elīna Garanča zaśpiewa na Festiwalu Eufonie. To kobieta o wielu wcieleniach

Na scenie bywa zalotna, kusząca albo zimna. Zakochana albo mściwa. ­Elīna Garanča, jedna z największych artystek XXI wieku, wystąpi w piątek 15 listopada w Operze Narodowej podczas Festiwalu Eufonie.

Festiwal Eufonie to sieć muzycznych powiązań

- Pytanie, co w kulturze z sąsiadami mamy sobie do zaproponowania, jest bardzo ważne, trzeba na nie odpowiedzieć – mówi Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, w rozmowie o Festiwalu Eufonie, który w ośmiu miastach potrwa do 8 grudnia.

Koryfeusze Muzyki Polskiej: Jakub Józef Orliński i atrakcyjne kobiety

Wprawdzie szczególnie prestiżową nagrodę jako osobowość roku zdobył kontratenor Jakub Józef Orliński, ale pozostałe Koryfeusze Muzyki Polskiej otrzymały na gali w Filharmonii Narodowej równie utalentowane kobiety.

XI Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie

Już po raz jedenasty w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego – najważniejsze cykliczne wydarzenie w Polsce poświęcone światowej sławy wirtuozowi fortepianu, wybitnemu kompozytorowi, mężowi stanu, politykowi, dyplomacie oraz jednemu z ojców polskiej niepodległości. Festiwal ma na celu popularyzację twórczości Ignacego Jana Paderewskiego, zapewniając, by jego dorobek artystyczny zajmował należne mu miejsce w kanonach muzyki klasycznej, a jednocześnie pielęgnację pamięci o jego wiekopomnych dokonaniach na rzecz polskiej niepodległości.

Janusz Olejniczak: Trudno dogonić swoje marzenia

W wieku 72 lat zmarł pianista Janusz Olejniczak. Przypominamy rozmowę z nim, która została opublikowana w "TeleRzeczpospolitej" w końcu 2002 roku

Janusz Olejniczak nie żyje. Był Chopinem… i Paderewskim

W wieku 72 lat zmarł pianista Janusz Olejniczak. Karierę rozpoczął, zdobywszy nagrodę na Konkursie Chopinowskim w 1970 roku. Teraz pod jego opieką Eryk Kulm przygotowywał się do roli Fryderyka Chopina w filmie o kompozytorze.

Doktorat honoris causa dla Krystiana Zimermana

Wybitny pianista otrzyma 19 października tytuł doktora honoris causa przyznany mu przez Akademię Muzyczną w Łodzi. To już trzecie w Polsce takie wyróżnienie dla Krystiana Zimermana.

Uciekając przed Hitlerem, stworzył operową potęgę

Książka „5000 wieczorów w operze” Rudolfa Binga, dyrektora Metropolitan Opera, poszerzona o polskie wątki m.in. przez Jacka Marczyńskiego, tłumaczy, skąd wzięła się potęga nowojorskiej sceny. „Opowieści Hoffmanna” 5 października zaczynają nowy sezon transmisji, również do Polski.

Rozpoczyna się batalia o bilety na Konkurs Chopinowski

Do rozpoczęcia XIX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego 2025 jest jeszcze rok, ale już 1 października o godz. 12 rozpoczyna się sprzedaż biletów na wszystkie etapy przesłuchań. I na pewno trzeba się spieszyć, aby je zdobyć.

Niezwykłe znalezisko w Lipsku. Odkryto nieznany utwór Mozarta

W bibliotece w Lipsku odnaleziono nieznaną dotąd muzykę Wolfganga Amadeusza Mozarta. Takich odkryć dokonuje się jednak co kilka lat i dotyczą one nie tylko skomponowanych przez niego utworów, ale i na przykład czaszki Mozarta.