Uzbekistan coraz bliżej Światowej Organizacji Handlu

Wejście Uzbekistanu do WTO, planowane na 2026 r., może stworzyć nowe możliwości dla polskich firm poszukujących nowych rynków zbytu. Dlatego warto już teraz uważnie przyglądać się temu państwu i przeprowadzanym w nim reformom.

Publikacja: 18.11.2024 11:00

Uzbekistan może być ciekawym rynkiem dla polskich firm

Uzbekistan może być ciekawym rynkiem dla polskich firm

Foto: Adobe Stock

26 października br. odbyło się w Waszyngtonie wspólne posiedzenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego, poświęcone uzbeckiemu procesowi przystępowania do Światowej Organizacji Handlu (ang. World Trade Organization - WTO).

Zastępczyni dyrektora generalnego WTO, Johanna Hill, zapewniła o wsparciu w zakresie rozwoju instytucji rynkowych i infrastruktury potrzebnych dla integracji Uzbekistanu z gospodarką światową.

Jakie sektory liberalizuje Uzbekistan?

Z drugiej strony Taszkient stopniowo liberalizuje dostęp do swojego rynku. Kolejnymi krokami na tej drodze było zniesienie m.in. opłat za odprawę celną na import lekarstw i produktów medycznych. Od przyszłego roku dopuszczony będzie też kapitał prywatny w sektorach metalurgicznym, chemicznym, energetycznym i telekomunikacyjnym.

Od początku 2023 r. Uzbekistan przystąpił do 21 umów z państwami członkowskimi, regulujących warunki dostępu do rynku, co jest kluczowym wymogiem w procedurze akcesyjnej. Rozmowy z USA zakończono 4 listopada br., po 14 miesiącach negocjacji. Dzięki temu zdaniem wicepremiera Uzbekistanu, Jamszyda Kodajewa, państwo ma szansę dołączyć do WTO przed 14. ministerialną konferencją tej wyspecjalizowanej organizacji systemu Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), która zaplanowana jest na marzec 2026 r. w Kamerunie.

Czytaj więcej

Gdzie polskie firmy mogą inwestować za granicą?

Według prognoz MFW, gospodarka Uzbekistanu wzrośnie w 2024 r. o ok. 5.5 proc., głównie za sprawą zwiększenia inwestycji i wprowadzanych reform liberalizujących rynek. W ramach strategii “Uzbekistan-2030”, władze planują zwiększyć obecny PKB z poziomu 91 mld dolarów do 160 mld USD i przyciągnąć inwestycje z ponad tysiąca firm technologicznych. Dzięki tym przedsiębiorstwom Uzbekistan chce zdywersyfikować strukturę eksportu. Bank Światowy ocenia, że przystąpienia do WTO przyniesie dodatkowy wzrost PKB w tym państwie Azji Środkowej o ok. 17 proc. w ciągu następnych kilku lat.

Taszkient wyraźnie stawia na rozwój branży IT. W 2023 r. wartość tego rodzaju usług wyniosła w Uzbekistanie 344 mln USD. Wedle planów do 2030 r. ma ona wzrosnąć do 5 mld USD, tworząc przy tym 300 tys. dodatkowych miejsc pracy. W tym celu planowane są kolejne zmiany legislacyjne umożliwiające dostęp do rynku usług kapitałowi prywatnemu i zagranicznemu. Na ich wprowadzeniu skorzystać powinna sieć parków technologicznych, z główną siedzibą w Taszkiencie. Obecnie tylko tam działa ponad 1800 przedsiębiorstw, zatrudniających ok. 22 tys. osób.

Jakie są korzyści przystąpienia do WTO?

Państwa aktywnie reformujące swe gospodarki w trakcie procesu akcesyjnego do WTO, po przystąpieniu rosną szybciej o ok. 1,5 proc. niż pozostałe. Bank Centralny Uzbekistanu przewiduje, że wzrost gospodarczy na lata 2025-2027 utrzyma się w przedziale 5-7 proc. rocznie, a inflacja ustabilizuje się na poziomie 5-8 proc. Zwrot Uzbekistanu w kierunku bardziej otwartej gospodarki zdaje się być ewidentny i długotrwały.

Taszkient odwraca się przy tym od zdominowanej przez Moskwę Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), w której Uzbekistan posiada status obserwatora. EUG odpowiada obecnie, według Uzbeckiego Urzędu Statystycznego, za ok. 25 proc. łącznej wymiany handlowej państwa. Obserwowane jest zacieśnianie relacji handlowych z państwami Unii Europejskiej i Koreą Południową.

Współpraca polsko-uzbecka

Trend liberalizujący rynek i zwrot ku Zachodowi mogą być korzystne także dla polskich przedsiębiorców, którzy dodatkowo dzięki ruchowi bezwizowemu mogą łatwiej nawiązywać współpracę w Uzbekistanie, szczególnie w sektorze e-commerce, finansowym i turystycznym.

Czytaj więcej

Rynek południowokoreański: jakie są szanse i wyzwania dla polskich firm?

Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wartość wymiany handlowej między Polską a Uzbekistanem stale wzrasta, a eksport osiągnął w 2023 roku równowartość ponad 402 mln euro. Polska jest w tej relacji eksporterem netto.

W Uzbekistanie na co dzień funkcjonuje już ponad 20 polskich przedsiębiorstw. Wśród nich można wyróżnić: APN Promise, Asseco, Equnico czy Polpharmę. Łączna suma polskich inwestycji w Uzbekistanie, według danych Narodowego Banku Polskiego, osiągnęła poziom prawie 87 mln dolarów, z czego 29,7 mln dolarów zainwestowano w samym 2023 r.

Eksport
Anna Clunes: dialog i stabilne otoczenie biznesowe pomagają relacjom handlowym
Eksport
Czechy to drugi odbiorca polskiego eksportu i potentat kolejowy
Eksport
Patrick Haughey: Rzeszów to dobra baza dla irlandzkich starań o odbudowę Ukrainy
Eksport
Bartosz Łopiński: W międzynarodowym rozwoju firmy warto postawić na kulturę
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Eksport
W którą stronę biegnie kolejowa sieć Kazachstanu, a zatem i towary?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego