Do prawie 32 proc. wzrósł w tym roku odsetek pracowników, którzy obawiają się utraty pracy. To znacząco większa grupa niż przed rokiem, gdy takie obawy deklarowało 26 proc. ankietowanych - dowodzi najnowszy Barometru Rynku Pracy publikowany przez agencję zatrudnienia Gi Group, który podsumowuje wyniki lutowego badania pracodawców i pracowników.
Co prawda nadal większość, bo 55 proc. uczestników tego przeprowadzonego przez SW Research badania nie dostrzega ryzyka zwolnienia, ale tych, które je zauważają, jest teraz najwięcej od wybuchu pandemii Covid-19 w 2020 r.
Czytaj więcej
Polska, obok Bułgarii i Rumunii, ma najniższy w Unii wskaźnik wakatów, który pokazuje układ sił n...
Wzrost obaw w handlu
- Dane jasno wskazują, że niepewność coraz bardziej wkrada się do codziennego życia pracujących, szczególnie tych młodszych oraz zatrudnionych w sektorach bardziej podatnych na zmiany rynkowe, takich jak handel – komentuje Anna Wesołowska, dyrektor zarządzająca Gi Group. Wśród pracowników handlu (gdzie trwa pomór małych sklepów przy automatyzacji dużych sieci) z utratą pracy liczy się 39 proc. badanych. To aż o 10 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej. W usługach takie obawy deklaruje 35 proc. respondentów a w przemyśle, gdzie lęk o utratę pracy podsyca kryzys w motoryzacji - 32 proc.
Wzrost niepewności pracowników zmniejsza presję na podwyżki płac, co widać po znacznym wyhamowaniu tempa wzrostu wynagrodzeń w lutym. - Niepewność gospodarcza i słabe wyniki finansowe sprawiają, że firmy optymalizują koszty. Tym samym w mniejszym stopniu reagują na żądania finansowe pracowników – komentują Sebastian Sajnóg, analityk PIE.