Żołnierze fotografowali zatrzymanych cudzoziemców? Interwencja RPO

Żołnierze na granicy polsko-białoruskiej mieli fotografować twarze cudzoziemców oraz wypytywać ich o kraj pochodzenia. Zastępca RPO zwraca się do ich przełożonego z prośbą o wskazanie podstawy tych działań oraz zakresu przetwarzania danych osobowych.

Wkrótce rusza kwalifikacja wojskowa 2025. Obejmie 230 tys. osób, w tym kobiety

3 lutego 2025 r. w całej Polsce rusza kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia. Jak podkreśla w komunikacie Sztab Generalny Wojska Polskiego, jest to kluczowy etap oceny zdolności do służby wojskowej.

"Zdrada dyplomatyczna". Jest śledztwo ws. Antoniego Macierewicza

Prokuratura Krajowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa „zdrady dyplomatycznej” przez byłego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Żołnierz, który strzelał do cywilów w Mielniku, nie wyjdzie na wolność

25-letni żołnierz, który po pijanemu w Mielniku strzelał w kierunku cywilnego auta, został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Jest śledztwo ws. "zajścia" z udziałem polskiego żołnierza w Mielniku

Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ przedstawiła w czwartek zarzuty usiłowania zabójstwa, gróźb karalnych i przekroczenia uprawnień 25-letniemu żołnierzowi, który w Nowy Rok strzelał w Mielniku w kierunku cywilnego samochodu.

Niepełnosprawni w armii i Wojskowej Akademii Technicznej. Apel do resortu obrony

Osoby z niepełnosprawnościami, po ukończeniu szkoły średniej, nie mogą pełnić w wojsku funkcji niewymagających sprawności fizycznej. Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek apeluje w tej sprawie do ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Jest decyzja ws. dyscyplinarki dla rektora "kuźni kadr Suwerennej Polski"

Rzecznik dyscyplinarny przy ministrze nauki wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie dyscyplinarnej dr. Michała Sopińskiego, rektora-komendanta Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie - poinformowało w czwartek Ministerstwo Sprawiedliwości.

Agnieszka Lisak: Politycy, prawnicy i ich odporność na inwigilację

Bez wątpienia brakuje szkoleń dla funkcjonariuszy publicznych z rozpoznawania zagrożeń wynikających z działania obcych służb.

Centralne Biuro Antykorupcyjne do likwidacji. Rada Ministrów przyjęła projekt

Rząd przyjął we wtorek projekt o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Od lipca przyszłego roku CBA miałoby zostać zastąpione przez nową, działającą w strukturze policji instytucję.

Sprawa policjanta, który postrzelił kolegę. Nowa decyzja prokuratury

Prokuratura nie złoży zażalenia na decyzję sądu, który odmówił tymczasowego aresztowania młodego policjanta, który podczas interwencji na warszawskiej Pradze śmiertelnie postrzelił innego funkcjonariusza.

Nadchodzą zmiany w umundurowaniu policjantów

Zakończyły się konsultacje nad rozporządzeniem o identyfikatorach numerycznych dla policjantów - informuje radio RMF FM. Mają one ułatwić identyfikację funkcjonariuszy łamiących prawo.

Jest decyzja KSP ws. policjanta, który śmiertelnie postrzelił kolegę

Komendant stołeczny policji podjął decyzję ws. młodego policjanta, który podczas interwencji na warszawskiej Pradze śmiertelnie postrzelił innego funkcjonariusza. Trwa śledztwo prokuratorskie ws. zdarzenia oraz postępowanie dyscyplinarne w policji.

Brakuje 13 tysięcy policjantów. Jak zostać funkcjonariuszem?

W Polsce od lat brakuje policjantów. Mamy 12782 wakaty – informuje Komenda Główna Policji. W 2024 r. przybyło o tysiąc więcej funkcjonariuszy niż rok wcześniej (odpowiednio: 5 039 i 4 145).

Śmierć policjanta w Warszawie. Jest komunikat KGP

"Policjant, z którego broni padł strzał, służbę pełnił od ponad roku. Ukończył niezbędne szkolenie i pozytywnie zdał egzaminy" - informuje Komenda Główna Policji w komunikacie w sprawie śmiertelnego postrzelenia funkcjonariusza podczas akcji w Warszawie.

Świadczenie mieszkaniowe dla policjantów w 2025 roku. Wzrośnie nawet do 1800 zł?

NSZZ Policjantów chce, aby świadczenie mieszkaniowe dla policjantów w 2025 roku zostało zrównane ze świadczeniem przysługującym żołnierzom zawodowym. MSWiA proponuje jednak jego wdrożenie w trzech etapach, z których ostatni przypadałby na 2027 rok.

Żołnierze pod kontrolą psychologa i na delegacjach z rodziną. Jest projekt

Projekt nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny przewiduje ściślejszą kontrolę psychologiczną nad przyszłymi żołnierzami i ułatwienia w zagranicznych szkoleniach.

Emeryci i uczniowie na policyjne wakaty. Czy to zażegna kryzys?

Policji potrzeba więcej pieniędzy i prestiżu służby, a nie obniżania kryteriów dla przyszłych funkcjonariuszy. Bez tego kryzys kadrowy będzie trwał.

Zapaść w policji. Uczniowie przed maturą i emeryci nie są receptą na wakaty

To zdecydowane podwyżki i podniesienie prestiżu zawodu, a nie ułatwienie powrotu do służby emerytom czy obniżanie wymagań wobec kandydatów pozwoli Policji wyjść z kryzysu kadrowego.