Jest terminarz prac nad przepisami o cyberbezpieczeństwie. Kiedy będzie ustawa?

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że do końca pierwszego kwartału 2025 r. zakończą się rządowe prace nad ustawą wdrażającą dyrektywę NIS2. Według deklaracji resortu ma ona podnieść poziom cyberbezpieczeństwa, ale rodzi wiele obaw u przedsiębiorców.

Problem z apolitycznością prezesa IPN Karola Nawrockiego

Jeśli Karol Nawrocki będąc szefem IPN, zdecydował się startować w wyborach i zaprzęgnie do kampanii podległą sobie instytucję, będzie działał wbrew prawu.

Minister Gawkowski zapowiada rozwój e-administracji w dziesięć lat

Do 2035 r. całość zadań publicznych ma być realizowana elektronicznie – ogłosił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

ZUS już stosuje sztuczną inteligencję. Do czego ją wykorzystuje

Pracujemy nad aplikacją mobilną dla przedsiębiorców. W jej ramach chcemy udostępnić możliwość składania wniosków czy uruchomić opcję płatności pay by link dla płatników – mówi Sławomir Wasielewski, członek zarządu ZUS ds. IT.

Przesłuchanie prezesa Glapińskiego raczej nieprędko. Komisja wzywa świadków

Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przesłuchała w środę trzech kolejnych świadków w sprawie o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu.

Wiceprezes NIK: CBA wchodziło do Najwyższej Izby Kontroli „z butami”

Chcemy ochronić Najwyższą Izbę Kontroli przed atakami politycznymi i zwiększyć jej niezależność. Stąd nasz projekt i propozycja wzmocnienia pozycji prezesa Izby – twierdzi Michał Jędrzejczyk, wiceprezes NIK.

Mniej z budżetu na SN, TK, KRS oraz IPN. Ekspert: oszczędności znikome

Sejmowa komisja sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała budżety SN, TK, KRS oraz IPN. Teraz ruch komisji finansów.

Tomasz Pietryga: Skutki głodzenia niepraworządnych

Ograniczenie finansów instytucji, które opierają się na kadrach wybranych w czasach PiS i uznawane są za niepraworządne, może być ryzykowane dla koalicji rządzącej.

Nadchodzi rewolucja w NIK. Marian Banaś: quasi-prokurator z mocniejszym immunitetem?

Najwyższa Izba Kontroli forsuje zmiany wzmacniające pozycję Mariana Banasia. Prezes NIK dostałby uprawnienia oskarżyciela, odebrałby marszałkowi Sejmu niektóre kompetencje, a jego immunitet byłby trudniejszy do uchylenia.

Koniec z pracą urzędów od 8.00 do 16.00. Co chce zrobić rząd?

Rząd opublikował projekt przepisów, które zrywają z obowiązującym od lat sztywnym ustalaniem jednakowych godzin pracy dla wszystkich urzędów.

RPO: rok pod znakiem dyskryminacji i kryzysu w wymiarze sprawiedliwości

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich w ub.r. wpłynęło 80 tys. skarg od obywateli - wynika z przedstawionego posłom sprawozdania. RPO alarmuje o trawiącym wymiar sprawiedliwości kryzysie i dyskryminacji m.in. osób z niepełnosprawnościami.

RPO: Strefa Czystego Transportu w Warszawie może być niekonstytucyjna

Rzecznik Praw Obywatelskich zainterweniował w kwestii warszawskiej Strefy Czystego Transportu. Wskazał m.in. na niekonstytucyjność unormowań, nakładających inne obowiązki na właścicieli samochodów spalinowych i inne na tych, jeżdżących dieslem.

Nowy system biletowy w Warszawie. RPO ma uwagi

Warszawa planuje wprowadzenie nowego systemu biletowego. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, może on znacząco utrudnić korzystanie z komunikacji miejskiej osobom o ograniczonych kompetencjach cyfrowych czy niechętnym płatnościom bezgotówkowym.

Rzecznik Praw Obywatelskich wstawia się za psami

Od dawna RPO bierze w obronę czworonogi, którym miasta ograniczają ich prawa. Kilka razy do roku przypomina o tym gminom wprowadzającym restrykcyjne zasady korzystania z przestrzeni publicznej przez domowe zwierzęta. A mimo to nadal takie zakazy są uchwalane.

Prezydent podpisał ustawę "bezkarność plus" za wybory kopertowe

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów Prezydenta RP zarządzonych na 10 maja 2020 r.