Reklama
Rozwiń

Tomasz Pietryga: Skutki głodzenia niepraworządnych

Ograniczenie finansów instytucji, które opierają się na kadrach wybranych w czasach PiS i uznawane są za niepraworządne, może być ryzykowane dla koalicji rządzącej.

Publikacja: 17.10.2024 04:50

Przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, poseł KP Polska 2050-TD Paweł Śliz

Przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, poseł KP Polska 2050-TD Paweł Śliz (L) oraz wiceprzewodniczący posłanka KO Katarzyna Piekarska (C) i poseł PiS Michał Woś (P)

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Sejmowa komisja sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała budżety Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Może to oznaczać cięcia w finansach tych instytucji na 2025 rok.

O takich planach mówiło się od wielu miesięcy. Rekomendacja komisji to polityczne zielone światło dla tego rodzaju działań, a uzasadnieniem jest brak niezależności tych instytucji, co stoi w sprzeczności ze standardami konstytucyjnymi. Koalicja 15 października chce w ten sposób zrekompensować niepowodzenia legislacyjne przy ich reformowaniu, gdyż przez opór prezydenta nie udało się przeprowadzić zmian m.in. w KRS i TK.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Prawne
Piotr Aleksiejuk: Czy mamy do czynienia ze zmianą podejścia szefa KAS do fundacji rodzinnej?
Opinie Prawne
Bartosz Łabęcki, Łukasz Wieczorek: Wiedza o AI pomoże okiełznać nie tylko chińskiego smoka
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Komisja Wenecka była dobra, jak krytykowała PiS. Teraz jest „zaślepiona legalizmem”
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Deregulacja Brzoski – falstart czy tylko rekonesans?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Aktywizm sędziowski budzi się po drugiej stronie barykady