Specjalne świadczenie dla nauczycieli to prawie 4 tys. zł. Od 2025 roku zmiana zasad

Świadczenie kompensacyjne to rodzaj wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Przysługuje pedagogom, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, ale posiadają wymagany staż pracy w placówkach oświatowych. Ile wynosi świadczenie i jakie konkretnie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać?

Raport NIK: szkolnictwo zawodowe do poprawki. Nauczycieli-specjalistów "kradnie" biznes

Reforma szkolnictwa zawodowego, która miała wypuścić na rynek wykwalifikowanych specjalistów, jest do poprawki - wynika z raportu NIK. Jak mówią eksperci, młodych nie ma kto uczyć, bo potencjalnych nauczycieli "kradnie" biznes, mogący zaoferować wyższe stawki.

ZUS: nauczyciele mogą już korzystać z nowej emerytury

Wrzesień to pierwszy miesiąc obowiązywania istotnych zmian w Karcie Nauczyciela, dzięki którym grono pedagogiczne - po spełnieniu określonych warunków - może przejść na emeryturę w wieku niższym niż powszechny wiek emerytalny - poinformował w najnowszym komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Samorządy nie chcą płacić na nauczycieli

W ocenie władz lokalnych edukacja nie jest sprawą wójta czy burmistrza, a państwa.

Czy uniewinniony nauczyciel dostanie dodatki do pensji?

SN wyjaśni, czy nauczycielowi, w przypadku uniewinnienia w postępowaniu dyscyplinarnym, wypłaca się dodatki, do których nabył prawo jeszcze przed okresem zawieszenia.

Emerytura nauczycielska od 1 września 2024 r.

Nauczyciele, którzy nie chcą czekać na ukończenie powszechnego wieku emerytalnego, od 1 września 2024 r. będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z wcześniejszej emerytury, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego.

Informacja publiczna: emerytowany dyrektor szkoły lepiej chroniony

Prywatność dyrektora szkoły znajduje się pod ochroną, w czasie kiedy jest on już na emeryturze – wynika z wyroków sądów administracyjnych. Jego dane nie mogą zostać udostępnione, nawet jeśli dotyczą istotnej społecznie kwestii.

Śmierć ucznia i odpowiedzialność placówki. Ważny wyrok

W internacie, gdzie podopieczni toczą normalne życie, nie da się ciągle obserwować każdego z nich, a dzięki temu zapobiec takiej tragedii jak samobójstwo – uznał sąd.

Rozporządzenie podpisane. MEN: Rekordowe podwyżki dla nauczycieli

Wynagrodzenie nauczycieli początkujących ma wzrosnąć o 33 proc., a nauczycieli mianowanych i dyplomowanych o 30 proc. - tak zakłada podpisane we wtorek rozporządzenie płacowe.

Do pracy z dziećmi po bardziej szczegółowej weryfikacji

Wszystkie placówki, w których prowadzona jest praca z dziećmi, muszą dokładnie sprawdzać pedagogów. Także obcokrajowców.

Nauczyciele nie chcą, by o ich płacach decydowali politycy

Obywatelski projekt ustawy przewiduje wyższe podwyżki dla nauczycieli niż te zapowiedziane przez rząd.

Nauczyciele nie powinni chorować. Długa nieobecność wpływa na zatrudnienie

Mniejsza dyspozycyjność spowodowana długotrwałą chorobą może stanowić jedno z kryteriów doboru do zwolnienia nauczyciela - uznał we wtorek SN. SN: Wielomiesięczna nieobecność może wpłynąć na zatrudnienie nauczycieli

Minister odwoła pierwszego rektora

Naruszenie prawa zdyskwalifikuje rektora nowej uczelni publicznej.

Jacek Popiel: Kopernik na maturze dostałby zero punktów

W dzisiejszym systemie uprawiania edukacji i nauki z osobami takimi jak Mikołaj Kopernik mielibyśmy same kłopoty. Bo do jakiego kierunku studiów go przypisać? Jak ująć jego publikacje na ministerialnej liście czasopism i wydawnictw?

Jak opodatkować korepetycje grupowe? Sąd przed wyrokiem gramatycznym

Przed NSA toczy się spór o opodatkowanie korepetycji grupowych. A także o to, czym jest w języku liczba pojedyncza.

Prof. Marek Jerzy Konopczyński: Młodzi ludzie już nie chcą być nauczycielami

Po raz pierwszy w moim uniwersytecie nie ma pełnego naboru na studia nauczycielskie na nauczanie wczesnoszkolne. Musimy organizować nabór wrześniowy - mówi prof. Marek Jerzy Konopczyński z Uniwersytetu w Białymstoku. I dodaje, że od zawodu odstraszają niskie zarobki i „opresyjny” klimat panujący wokół oświaty.

Samorządowiec: nauczycielom trzeba podnieść płace i pensum

Państwo, w którym policjant zarabia więcej od nauczyciela, jest państwem totalitarnym – podkreśla Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP.

Nauczyciele pracują w nadgodzinach i w kilku miejscach, aby godnie żyć

Na więcej niż jeden etat i w kilku miejscach – tak pracują nauczyciele w polskiej oświacie.