Zmian w Karcie Nauczyciela chce ministerstwo edukacji, a założenia projektu nowelizacji ustawy trafiły już do wykazu prac rządu. Jednym z najważniejszych rozwiązań wydaje się uregulowanie wypłacania wynagrodzenia za przydzielone, ale niezrealizowane godziny ponadwymiarowe. Wyjaśniona ma zostać też kwestia ustalania takich godzin np. w dniach wolnych od pracy.
Na konieczność rozwiązania tego problemu zwraca uwagę wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Urszula Woźniak. Podkreśla, że dzisiaj kwestie te nie są uregulowane w Karcie Nauczyciela, więc każdy organ prowadzący szkołę może realizować je inaczej. - Kluczowe będzie uregulowanie sytuacji, w których nauczyciel zachowuje lub traci prawo do wynagrodzenia za przydzielone, ale niezrealizowane godziny ponadwymiarowe. Chodzi choćby o wycieczki szkolne, podczas których całą dobę czuwa nad bezpieczeństwem uczniów, a traci swoje wynagrodzenie – komentuje wiceszefowa ZNP.
Czytaj więcej
Polskie szkoły braki kadrowe łatają godzinami ponadwymiarowymi. Tygodniowo w całym kraju nauczyciele wyrabiają ich ponad 2,2 mln – mówiła w podcaście „Szkoła na nowo” Urszula Woźniak, wiceprezeska Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Koniec z niekontrolowanymi zastępstwami pod "przymusem"
Ekspertka dodaje, że zrealizowany ma być też postulat skrócenia (do roku) okresu, kiedy początkujący nauczyciel będzie mógł pracować na umowie o pracę na czas określony.
Kolejnym rozwiązaniem będzie zakazanie przydzielania bezpłatnych doraźnych zastępstw pedagogom, psychologom, logopedom, nauczycielom świetlicowym czy bibliotekarzom, którzy dzisiaj muszą zastępować nauczycieli przedmiotowych podczas ich nieobecności. Problemem jest fakt, że robią to w czasie swojej pracy, więc nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków. - Oczywiście godziny doraźnych zastępstw mogą im być przydzielane, ale nie bezpłatnie i w czasie ich pracy – zauważa Urszula Woźniak.