Nadia Senkowska

Dziennikarz

Absolwentka m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się prawami kobiet i prawem karnym. Przez ponad pięć lat w PAP, gdzie relacjonowała m.in. procesy sądowe w Krakowie.

Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. „króla mafii wnuczkowej”. W tle spór o podsłuchy

Sąd Najwyższy oddalił w czwartek apelacje obrony i prokuratury w sprawie „króla mafii wnuczkowej”, która dekadę temu wyłudziła od starszych osób dwa miliony złotych. A to oznacza, że kara sześciu lat więzienia dla Arkadiusza Ł. „Hossa” jest ostateczna.

Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad

Sąd uznał, że Uniwersytet Rolniczy w Krakowie nie mógł skreślić z listy studenta, który nie zdał egzaminu przeprowadzonego niezgodnie z pierwotnymi zasadami. Eksperci są zdania, że to przestroga dla wykładowców luźno podchodzących do wymagań, które sami ustalają.

Resort edukacji wydłuży czas na egzaminie ósmoklasisty. Jest projekt

Nawet do pół godziny więcej na rozwiązanie zadań dostaną uczniowie przystępujący do egzaminu ósmoklasisty. Zmiany mają zapewnić nastolatkom większy komfort w stresującym dla nich dniu.

Spór o religię w szkołach się zaognia. Prawnicy: Kościół ma związane ręce

Kościół, który nie doszedł do porozumienia z Ministerstwem Edukacji w sprawie nowych zasad organizacji lekcji religii, zapowiedział podjęcie dalszych kroków prawnych. Eksperci nie wieszczą mu jednak powodzenia.

Sprawa Romanowskiego. Szef adwokatury: obrońca nie może ujawnić miejsca pobytu klienta

Adwokat nie może przekraczać granic określonych przez prawo. Dlatego też nie ma prawa informować, czy wie, czy też nie wie, gdzie przebywa jego klient. To tajemnica obrończa – mówi „Rzeczpospolitej” prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati.

Ministerstwo Nauki zapowiada podwyżki. Jakie będą stawki dla naukowców?

Przewodniczący, członkowie komisji dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz eksperci dostaną podwyżki. Resort dostrzegł, że ich stawki są nieadekwatne do obecnych realiów.

Sąsiadka zrzuciła na jego balkon nóż do tapet. Sprawa skończyła się w sądzie

Zrzucanie niebezpiecznych przedmiotów na balkon mieszkającego niżej sąsiada, zaowocowało eskalacją długotrwałego konfliktu. Sprawa o sąsiedzkie zniesławienie zakończyła się w sądzie.

Dwa projekty w sprawie asystentów osób z niepełnosprawnościami. Czym się różnią?

Osoby z niepełnosprawnością od lat apelowały o przepisy zapewniające im asystentów. Teraz są dwa konkurencyjne projekty: prezydencki i rządowy. Sprawdzamy, czym różnią się przedstawione propozycje.

Po diagnozie HIV. Czy trzeba informować pracodawcę? Co z kontaktem z bliskimi?

Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.

Osoby z niepełnosprawnością dostaną asystentów. Jest projekt ustawy

Prawo do 240 godzin wsparcia przewiduje projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Asystenci pomogą im m.in. w pracy zawodowej i aktywności towarzyskiej. To zmiany, które mają przybliżyć Polskę do europejskich standardów.