Uczelnie techniczne z Polski w rankingu Listy Szanghajskiej. Jak wypadły?

Sześć uczelni technicznych z Polski uwzględniono w tegorocznym rankingu przedmiotów akademickich w ramach tzw. Listy Szanghajskiej. W kategorii inżynieria mechaniczna najlepiej wypadła Politechnika Wrocławska.

Nauczać o prawie trzeba od przedszkola. Nawet na TikToku, nawet w Kutnie

W edukacji prawnej młodzieży nastąpiła w ostatnich latach pozytywna rewolucja. Także na prowincji.

Sąd: mało zaangażowany rodzic nie zmusi dzieci, by chodziły do publicznej szkoły

Mało zaangażowany rodzic nie może zmusić dzieci, by chodziły do publicznej szkoły, jeśli wcześniej zgodził się na edukację domową, a taka forma nauki pozwala im osiągać dobre wyniki – uznał sąd.

Nadchodzą kolejne zmiany w szkołach. Mają to być "najfajniejsze" lekcje

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Sportu i Turystyki planują wprowadzenie nowej podstawy programowej zajęć wychowania fizycznego. Miałaby ona obowiązywać od przyszłego roku szkolnego.

Brytyjski problem – realna groźba kryzysu analfabetyzmu wśród najmłodszych

Brak wsparcia instytucji państwa prowadzi do narastania kryzysu związanego z umiejętnościami czytania i pisania wśród najmłodszych Brytyjczyków. Takie niepokojące dane przekazano w raporcie przygotowanym na zlecenie KPMG UK przez Pro Bono Economics (PBE) we współpracy z National Literacy Trust (NLT).

Podręcznik czy laptop? Ciekawe wnioski z badań wśród nauczycieli i rodziców

W opinii zdecydowanej większości badanych nauczycieli i rodziców papierowe materiały edukacyjne, podręczniki i także karty pracy, poprawiają umiejętność czytania.

Coraz więcej chętnych na studia, nowe oblegane kierunki

O 5 proc. więcej studentów niż w ubiegłym roku rozpoczęło studia w roku akademickim 2024/2025. Łącznie na studiach w Polsce kształci się 462 363 nowych studentów. Minister nauki Dariusz Wieczorek przedstawił w piątek dane oparte na bazie POL-on.

Kiedy próbny egzamin ósmoklasisty i próbna matura? CKE podała harmonogram

Już w grudniu uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli przystąpić do próbnych egzaminów. Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) podała szczegóły. Przedstawiamy harmonogram próbnego egzaminu ósmoklasisty i próbnej matury.

Edukacja zdrowotna już od szkoły podstawowej. Co planuje resort Barbary Nowackiej?

Edukacja zdrowotna to przedmiot, który - w zastępstwie Wychowania do życia w rodzinie - pojawi się w szkołach już w przyszłym roku szkolnym. Co zakładają zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej?

Koniec HiTu, będzie edukacja obywatelska. Co zakłada nowy przedmiot?

Edukacja obywatelska zastąpi w szkołach Historię i teraźniejszość. Znamy już podstawę programową nowego przedmiotu, który zajmie w szkołach miejsce HiTu.

17-latek z Ukrainy musi dalej się uczyć w Polsce, mimo że skończył już szkołę

Systemy edukacyjne naszych krajów trzeba pogodzić, bo dzisiaj dochodzi do sytuacji, w których 17-latek kończy ukraińską klasę maturalną, ale według polskiego systemu nadal musi się uczyć – postuluje Fundacja „Ukraiński Dom”.

Wpływ smartfonów na proces uczenia się dzieci

Dziś wiemy, że Steve Jobs nie mylił się, zapowiadając w styczniu 2007 r., że Apple wynalazł właśnie telefon na nowo. Wprowadzenie na rynek pierwszego iPhone całkowicie zrewolucjonizowało sposób, w jaki korzystamy z telefonów komórkowych. Nowe możliwości smartfonów przyczyniły się do znaczącego wzrostu w ostatnich latach liczby osób korzystających z tych urządzeń, jednocześnie poszerzając grono fanów smartfonów o zupełnie nowe typy użytkowników. Jednym z nich są dzieci.

Uczelnie boją się odpływu studentów. Chodzi o nowy pomysł rządu

Sposób, w jaki rząd chce ograniczyć zjawisko wykorzystywania wiz studenckich przez cudzoziemców, nie podoba się szkołom wyższym.

Rok po wyborach: Uczelnie chcą autonomii, uczniowie – lżejszych plecaków

Ministerstwo nauki chce zagwarantować uczelniom większą autonomię i apolityczność, ale gotowego projektu jeszcze nie przedstawiło. Uczniowie czekają zaś na uwolnienie od ciężkich tornistrów.

Ustawa Kamilka. Czy nauczyciel może przyjąć kwiaty lub czekoladki? MS wyjaśnia

Czy z okazji Dnia Nauczyciela, końca roku szkolnego itp., nauczyciele mogą przyjmować np. kwiaty lub czekoladki? W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi tzw. ustawy Kamilka, Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło wyjaśnić najważniejsze kwestie.

Od Stanisława Poniatowskiego do nowoczesnych szkół. Po co nam Dzień Edukacji Narodowej?

Do dzisiaj uważa się Komisję Edukacji Narodowej za jedno z największych osiągnięć polskich doby oświecenia. Dlatego też świętujemy rocznicę jej powstania, poświęcając ten dzień nauczycielkom i nauczycielom.

Ilu uczniów z Ukrainy jest w polskim systemie edukacji? Nowe dane

Od 1 września 2024 r. dzieci i młodzież będący obywatelami Ukrainy (w wieku 7-18 lat) i przebywający na terytorium Polski spełniają obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny oraz obowiązek nauki w polskich szkołach.

Dzień Nauczyciela 2024: Czy szkoły będą zamknięte? Co z opieką nad dziećmi?

Już za niecały tydzień – 14 października – obchodzić będziemy Dzień Edukacji Narodowej, nazywany potocznie Dniem Nauczyciela. Sprawdzamy, jak wygląda wtedy działanie szkół. Czy są lekcje? I co z opieką nad dziećmi?