Reklama
Rozwiń

Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad

Sąd uznał, że Uniwersytet Rolniczy w Krakowie nie mógł skreślić z listy studenta, który nie zdał egzaminu przeprowadzonego niezgodnie z pierwotnymi zasadami. Eksperci są zdania, że to przestroga dla wykładowców luźno podchodzących do wymagań, które sami ustalają.

Resort edukacji wydłuży czas na egzaminie ósmoklasisty. Jest projekt

Nawet do pół godziny więcej na rozwiązanie zadań dostaną uczniowie przystępujący do egzaminu ósmoklasisty. Zmiany mają zapewnić nastolatkom większy komfort w stresującym dla nich dniu.

Spór o religię w szkołach się zaognia. Prawnicy: Kościół ma związane ręce

Kościół, który nie doszedł do porozumienia z Ministerstwem Edukacji w sprawie nowych zasad organizacji lekcji religii, zapowiedział podjęcie dalszych kroków prawnych. Eksperci nie wieszczą mu jednak powodzenia.

Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie uwzględnił skargi Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na decyzję o zwrocie dofinansowania na utworzenie kierunku "Informatyka medialna".

Przerwa świąteczna w szkołach 2024/2025: Kiedy się zacznie i ile potrwa?

Boże Narodzenie 2024 coraz bliżej. W związku z tym uczniowie i nauczyciele z niecierpliwością czekają na dni wolne od szkoły. Sprawdzamy, kiedy zacznie się przerwa świąteczna i jak długo potrwa.

Matura próbna 2024. Arkusze CKE z matematyki i języka angielskiego już dostępne

W szkołach ponadpodstawowych trwają od wczoraj próbne egzaminy maturalne 2024. Testy diagnostyczne obejmują poziom podstawowy, rozszerzony oraz dwujęzyczny. Próbne matury ze wszystkich przedmiotów zostaną przeprowadzone w Formule 2023.

Czy Szymon Hołownia studiował w Collegium Humanum? Eksperci tłumaczą

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia od kilku dni musi odpowiadać na pytania dotyczące studiów w Collegium Humanum, których - jak przekonuje - nigdy nie podjął. Eksperci tłumaczą, jak nazwisko polityka mogło trafić do uczelnianej bazy.

Trwa próbny egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze CKE już dostępne

Próbny egzamin ósmoklasisty 2024 dobiegł końca. Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych napisali dziś ostatni z trzech egzaminów. Oto arkusze egzaminacyjne CKE z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.

Ewa Gryc-Zerych: Potrzebujemy rzecznika praw nauczycieli

Prawa nauczycieli maleją, gdy rosną prawa i ochrona ucznia.

Edukacja zdrowotna sprzeczna z prawem medialnym? Oświadczenie KRRiT

Na stronie KRRIT opublikowane zostało oświadczenie, dotyczące nowego przedmiotu wprowadzanego do szkół - edukacji zdrowotnej. Jaki związek ma przedmiot minister Barbary Nowackiej z mediami?

Rozporządzenie o lekcjach religii niekonstytucyjne. Trybunał zdecydował

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że rozporządzenie ministra edukacji – umożliwiające prowadzenie lekcji religii w szkołach w grupach dzieci z różnych klas i oddziałów – jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

Zostało tylko kilka dni na złożenie wniosku. Można dostać 300 zł

Z końcem listopada upływa termin składania wniosków o świadczenie z programu „Dobry Start”. 300 plus można otrzymać raz w ciągu roku na każde dziecko w wieku szkolnym. Wnioski w tegorocznym naborze składano od 1 lipca.

Uczelnie techniczne z Polski w rankingu Listy Szanghajskiej. Jak wypadły?

Sześć uczelni technicznych z Polski uwzględniono w tegorocznym rankingu przedmiotów akademickich w ramach tzw. Listy Szanghajskiej. W kategorii inżynieria mechaniczna najlepiej wypadła Politechnika Wrocławska.

Nauczać o prawie trzeba od przedszkola. Nawet na TikToku, nawet w Kutnie

W edukacji prawnej młodzieży nastąpiła w ostatnich latach pozytywna rewolucja. Także na prowincji.

Sąd: mało zaangażowany rodzic nie zmusi dzieci, by chodziły do publicznej szkoły

Mało zaangażowany rodzic nie może zmusić dzieci, by chodziły do publicznej szkoły, jeśli wcześniej zgodził się na edukację domową, a taka forma nauki pozwala im osiągać dobre wyniki – uznał sąd.

Nadchodzą kolejne zmiany w szkołach. Mają to być "najfajniejsze" lekcje

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Sportu i Turystyki planują wprowadzenie nowej podstawy programowej zajęć wychowania fizycznego. Miałaby ona obowiązywać od przyszłego roku szkolnego.

Brytyjski problem – realna groźba kryzysu analfabetyzmu wśród najmłodszych

Brak wsparcia instytucji państwa prowadzi do narastania kryzysu związanego z umiejętnościami czytania i pisania wśród najmłodszych Brytyjczyków. Takie niepokojące dane przekazano w raporcie przygotowanym na zlecenie KPMG UK przez Pro Bono Economics (PBE) we współpracy z National Literacy Trust (NLT).

Podręcznik czy laptop? Ciekawe wnioski z badań wśród nauczycieli i rodziców

W opinii zdecydowanej większości badanych nauczycieli i rodziców papierowe materiały edukacyjne, podręczniki i także karty pracy, poprawiają umiejętność czytania.