Zmiany w segregacji odpadów od 2025 r. Na te nowości powinniśmy się przygotować

Od początku 2025 r. nie wolno będzie wyrzucać ubrań i innych tekstyliów do pojemników na odpady zmieszane, zaś przedsiębiorcy będą musieli segregować odpady budowlane i remontowe. Wejść ma również w życie system kaucyjny – jego start uznawany jest za jedną z większych rewolucji w systemie gospodarowania odpadami w Polsce. Co warto wiedzieć o zmianach w segregacji odpadów startujących już za trzy miesiące?

Maciej J. Nowak: Klimat. Jak to robi Australia?

Tamtejsze stany uzyskały dużą swobodę odpowiedzi na zmiany klimatu. Powiązanie odpowiedzi na wyzwania klimatyczne z planowaniem przestrzennym to wciąż poważne wyzwanie dla polskiego systemu planowania przestrzennego.

Marek Domagalski: Lekcja z kolejnej wielkiej powodzi

Zanim klimat będzie dla Polski łaskawszy, musimy przygotowywać się na niszczące powodzie, jak ostatnia na Śląsku, i ratowanie ludzi, ich dachu nad głową i dobytku.

Wiatraki zostaną zbudowane bliżej domów. Rząd zmniejsza odległości

Założenia projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych zakładają zmniejszenie minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od budynków mieszkalnych z 700 do 500 m.

Wiatraki staną bliżej domów. Kontrowersyjny projekt został opublikowany

Z 700 do 500 metrów zmniejszyć ma się minimalna odległość, w jakiej od budynków mieszkalnych będzie można budować farmy wiatrowe. Ministerstwo Klimatu opublikowało zapowiadany od kilku dni, kontrowersyjny projekt.

Mniej wycinek, a myśliwi na badania. Rewolucja ministerstwa klimatu?

Wdrożyliśmy moratorium na wycinkę najcenniejszych lasów, dotyczące prawie 100 tys. hektarów. To największy projekt ochrony od czasu programu „Natura 2000” – mówi Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska.

Tego nie możesz robić podczas wędkowania. Możesz zapłacić wysoki mandat

Wędkarstwo ma w naszym kraju wielu zwolenników. Spędzając czas w ten sposób, należy jednak pamiętać o przepisach. Mandaty podczas wędkowania grożą nie tylko za brak karty wędkarskiej.

Michał Bieniak: Powódź i prawo cywilne

Są rozwiązania cywilnoprawne, które mają służyć sprawiedliwemu rozkładowi skutków katastrof naturalnych - takich jak powodzie - pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem. Żadne nie jest jednak doskonałe.

Jędrasik, Szafraniuk: Przyroda jest naszym sprzymierzeńcem

Nieuchronne w najbliższych miesiącach „rozliczenia” braków systemowych w Polsce powinny objąć także brak regulacji ustawowych w zakresie zapobiegania i adaptacji do zmian klimatycznych.

Witold Daniłowicz: Myśliwi nie grasują. Wykonują zlecenia państwa

Władza pod wpływem różnego rodzaju grup ideologicznie przeciwnych łowiectwu od kilku lat krok po kroku utrudnia wykonywanie polowań. Wystąpienie RPO do ministra klimatu i środowiska jest kolejnym tego przykładem.

Anna Nowacka-Isakssson: Od striptizu do królestwa śmieci

Siedem razy zmieniała nazwisko, a jej proces przykuwa uwagę mediów.

W tych miejscach nie wolno zbierać grzybów. Za złamanie zakazu grożą surowe kary

Sezon grzybobrania w pełni. Choć szukanie grzybów to jedna z ulubionych aktywności Polaków, nie wszyscy wiedzą, że istnieją pewne ograniczenia. W niektórych miejscach zbieranie jest zabronione, a osobom, które złamią zakaz grozi mandat.

Myśliwi kontra właściciele gruntów. Rząd chce chronić prawo własności

W ramach nowelizacji prawa łowieckiego resort klimatu chce zadbać o prawa właścicieli gruntów, na których odbywają się polowania. Tak, aby przestrzegane były konstytucyjne reguły chroniące własność.

Ekolodzy sprzeciwią się wycince lasu. Jest projekt

Dotychczas organizacje ekologiczne często nawet nie wiedziały, że wkrótce wykarczowany zostanie jakiś obszar.

Mikołaj Małecki: Nie umiera ani nie zdycha. Zwierzę jest „niszczone”

Konieczna korekta pojęć byłaby dobrym punktem wyjścia, by w strukturze kodeksu karnego znaleźć właściwe miejsce dla ochrony dobra prawnego czujących organizmów żywych, tak bliskich pod tym względem człowiekowi.

Maciej J. Nowak: Jak zintegrować klimat i przestrzeń

W planowaniu przestrzennym trzeba uwzględniać wyzwania klimatyczne. Ustawodawca i władze samorządowe dostały właśnie odpowiednią wskazówkę z Polskiej Akademii Nauk.

Janusz Sielicki: Co Polacy sądzą o myśliwych

Poziom akceptacji polowań zależy od sformułowania pytań, ale wniosek jest jeden: przeciwnicy polowań w Polsce są w zdecydowanej mniejszości.

Będzie trudniej o wycinkę drzew i krzewów? Ważna zapowiedź resortu klimatu

Zmieniamy system ochrony drzew i krzewów - ogłosiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Podało, że pracuje nad narzędziami, które pozwolą skutecznie chronić zieleń przed nadmierną i nieuzasadnioną wycinką lub zniszczeniem.