Mikołaj Małecki: Zabójstwo drogowe gorsze od ludobójstwa?

Poselska propozycja nowelizacji kodeksu karnego nie ma nic wspólnego z racjonalną legislacją i prowadzi do absurdalnych konsekwencji związanych z wymiarem kary.

To może być rewolucja na polskich ulicach. Resort prowadzi analizy

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowymi wytycznymi dla organizacji ruchu drogowego z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej. Analizy obejmują między innymi kwestię tzw. sekundników, odmierzających czas pozostały do zapalenia się kolejnego światła.

Dowody rejestracyjne zalegają w urzędzie. Sytuacja przyniosła nieoczekiwany skutek

Odkąd kierowcy nie muszą mieć przy sobie papierowego dowodu rejestracyjnego, część z nich nie odbiera papierowej wersji tego dokumentu. Na problem zwróciło uwagę Starostwo Powiatowe w Lubinie. W tamtejszym Biurze Komunikacji zalega coraz więcej papierowych dowodów.

Czy nowe przepisy sprawią, że piraci drogowi zdejmą nogę z gazu?

Nowe przestępstwa, zaostrzenie kar, dłuższe zakazy prowadzenia pojazdów, rozszerzenie konfiskaty aut, a także wyższe stawki OC dla piratów – tak rząd chce walczyć z patologiami na drodze.

Zakazy parkowania elektryków w garażach. Co na to prawo?

Wjechanie samochodem elektrycznym na niektóre parkingi może być zabronione. Od takiego zakazu można się jednak odwołać. Kiedy właściciele aut mają taką możliwość?

Rząd uderza w piratów drogowych. Ujawniono propozycje zmian w prawie

W piątek szefowie resortów sprawiedliwości, infrastruktury oraz spraw wewnętrznych przedstawili oficjalne propozycje zmian w prawie, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach. Wśród nich pojawiło się tzw. zabójstwo drogowe, nowe przestępstwo organizowania oraz brania udziału w nielegalnych wyścigach ulicznych oraz nowe wykroczenie - drift.

Rząd szykuje bat na nielegalne wyścigi, driftowanie i jazdę na jednym kole

Udział i organizacja nielegalnych wyścigów będzie przestępstwem. W kodeksie karnym znajdzie się też pewna forma tzw. zabójstwa drogowego, a więc śmiertelnego wypadku spowodowanego przez sprawcę biorącego udział w nielegalnym wyścigu czy rażąco naruszającego przepisy - ustaliła "Rzeczpospolita".

Brak zabójstwa drogowego to nie deficyt kodeksu

Zabójstwo drogowe (jako typ kwalifikowany) musiałoby być zagrożone najsurowszą karą. Tymczasem okoliczność zabójstwa drogowego nie w każdym wypadku oddziałuje na zaostrzenie sankcji.

Nadchodzą duże zmiany w prawie drogowym. Rząd wskrzesza martwe przepisy

Już 17-latkowie będą mogli prowadzić auta, za to wszyscy młodzi kierowcy przez pierwsze dwa lata będą na cenzurowanym. Zaostrzone zostaną też przepisy za przekroczenie prędkości.

To zmora kandydatów na kierowców. Wkrótce może zniknąć z egzaminów

Plac manewrowy może zniknąć z egzaminów na prawo jazdy w Polsce. Wiele wskazuje na to, że taką zmianę rozważa Ministerstwo Infrastruktury.

Kierowcy łatwiej stracą prawo jazdy, młodzi z limietem prędkości. Rząd ujawnił projekt

Młodzi kierowcy dostaną niższe limity dopuszczalnej prędkości, a skasowanie punktów karnych będzie trudniejsze. Pojawi się też nowa przesłanka zatrzymania prawa jazdy za nadmierną prędkość.

Posłowie PiS chcą dożywocia za zabójstwo drogowe. "Kary jak za ludobójstwo"

Spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym przez pijanego albo będącego pod wpływem narkotyków kierowcę byłoby zagrożone karą dożywotniego pozbawienia wolności. Taka sama kara miałaby grozić jeśli sprawca nie miał uprawnień. Posłowie PiS chcą też konfiskaty aut sprawców wypadków bez prawa jazdy.

Będzie jeszcze trudniej o prawo jazdy. Każdy błąd zakończy egzamin

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało zmianę przepisów, która utrudni zdobycie prawa jazdy. Egzaminatorzy za każdy błąd będą musieli zakończyć egzamin - informuje portal brd24.pl.

Jak używać kierunkowskazu na rondzie? Jest nowy wyrok sądu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozstrzygnął kwestię, która od wielu lat wzbudza duże wątpliwości wśród kierowców. Chodzi o używanie kierunkowskazu podczas wjeżdżania, przejeżdżania i zjeżdżania z ronda.

Opłaty dla właścicieli aut pójdą w górę? Resort pracuje nad zmianami

Ministerstwo Infrastruktury rozważa uaktualnienie opłat za wydanie pozwolenia czasowego, dowodu rejestracyjnego oraz tablic rejestracyjnych, a także za wydanie uprawnień do kierowania pojazdami.

Ubożsi kierowcy mają problem z kasowaniem punktów karnych. Będzie zmiana prawa?

Kierowcy, którzy z braku pieniędzy podejmują się spłaty mandatu karnego na raty, są w gorszej sytuacji od tych, których stać na zapłatę od razu czy w terminie wskazanym w mandacie kredytowanym. Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych o zmianę przepisów.

Prawo jazdy od 17. roku życia. Są nowe informacje o projekcie ustawy

W pierwszym kwartale przyszłego roku Sejm może przyjąć nowe przepisy, które umożliwią 17-latkom zdobycie prawa jazdy kategorii B - poinformowało Radio RMF FM.

Czy policja może skontrolować rolnika alkomatem na polu lub w gospodarstwie?

Osoby poruszające się maszynami rolniczymi po drogach publicznych są takimi samymi uczestnikami ruchu drogowego jak pozostali kierowcy. To oznacza, że mogą zastać poddane rutynowej kontroli trzeźwości prowadzonej przez drogówkę. A czy policja może skontrolować rolnika alkomatem na polu lub w gospodarstwie?