RPO chce kontroli utajniania rozpraw. "Nie ma rzetelności bez jawności"

RPO apeluje o wprowadzenie obowiązku sporządzania uzasadnienia postanowienia o procedowaniu za zamkniętymi drzwiami oraz możliwości jego zaskarżenia.

Jacek Dubois: Wstyd mi

Demokracja nie jest wtedy, gdy coś nazywamy demokracją, tylko wtedy, kiedy ona naprawdę funkcjonuje.

Paweł Moczydłowski: Kiedy sąd uchyla areszt, funkcjonariusze oddychają z ulgą

Brzmi to absurdalnie, ale przebywanie w areszcie jest dużo gorsze niż odsiadka w więzieniu – uważa Paweł Moczydłowski, socjolog, kryminolog, były szef więziennictwa.

Krzysztof Koźmiński: Ustawowa regulacja państwowego rejestru psów i kotów, czyli o beznadziejnych misjach

Legislator wykonuje w sumie niewdzięczną pracę. Działając w interesie publicznym, starając się o dobro wspólne, prawa, wolności i interesy jednostkowe, zmuszony jest chodzić na kompromisy, podejmować trudne decyzje, nie mogąc zadowolić wszystkich.

Spóźniony dowód nie dyskwalifikuje postępowania. SN zdecydował

Jeżeli sąd dopuścił spóźniony dowód, to nie można tego podważyć, powołując się na prekluzję, czyli ograniczenie czasowe dla składania dowodów.

Nowa usługa w aplikacji mObywatel 2.0. Ministerstwo: mamy kolejny rekord

100 tys.użytkowników aplikacji mObywatel zdecydowało się na włączenie powiadomień PUSH w usłudze Bezpiecznie w sieci. Dzięki temu otrzymują aktualne informacje o nadużyciach w sieci, na przykład o atakach cyberprzestępców.

Dowody rejestracyjne zalegają w urzędzie. Sytuacja przyniosła nieoczekiwany skutek

Odkąd kierowcy nie muszą mieć przy sobie papierowego dowodu rejestracyjnego, część z nich nie odbiera papierowej wersji tego dokumentu. Na problem zwróciło uwagę Starostwo Powiatowe w Lubinie. W tamtejszym Biurze Komunikacji zalega coraz więcej papierowych dowodów.

Czy umierający rodzic może wybrać, kto zajmie się jego dzieckiem?

Ciężko chory rodzic nie może samodzielnie zdecydować, kto przejmie opiekę nad jego dzieckiem. Nawet jeśli znajdzie najbardziej odpowiadającą mu rodzinę zastępczą, sąd może mieć inne zdanie.

Od stycznia 2025 r. list polecony z urzędu przyjdzie na skrzynkę mailową

Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Ile osób w Polsce nosi twoje nazwisko? Teraz możesz to sprawdzić

Ile osób w Polsce nosi nasze nazwisko? Jakie nazwisko jest najpopularniejsze? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć na portalu Dane.gov.pl.

Będą zmiany w korzystaniu z mObywatela. Ułatwią życie "zwykłym obywatelom"?

Ministerstwo Cyfryzacji chce wprowadzenia przepisów, które mają ułatwić korzystanie z aplikacji mObywatel. Zdaniem eksperta nowe przepisy nie rozwiążą jednak problemu, jaki mamy w Polsce z weryfikowaniem tożsamości cyfrowej.

Zmiany w Elektronicznych Księgach Wieczystych. Dane osobowe będą lepiej chronione

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzić zmiany w dostępie do Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Znajdujące się w nich dane osobowe mają być lepiej chronione. Pojawić ma się system uwierzytelniania dostępu do bazy danych.

Damian Michalski: Dowód z opinii biegłego – wątpliwości i orzecznictwo

Dowód z opinii biegłego to jeden ze środków dowodowych określonych w k.p.c. Jego stosowanie i znaczenie dla postępowania cywilnego wywołuje wiele uwag.

Jan Skoumal: A w sądach brakuje rąk do pracy

Konkursy na asystentów sędziego cieszą się coraz mniejszą popularnością. Co potencjalnym kandydatom oferuje ta praca? Czy mają potem szansę zostać sędzią?

Jakub Sewerynik: Rozwód, czyli o woli Boga i człowieka, i religijnych ograniczeniach

Nierozerwalność małżeństwa nie może być narzucona – to kwestia pozostawiona wolnej woli człowieka. Kościół zaś ma obowiązek ją proponować jako zgodną z wolą Boga.

Anna Nowacka-Isaksson: Jak łatwo uśmiercić obywatela

Jonathan R. wnosi skargę przeciwko państwu za uznanie go za zmarłego.

Zastrzeżenie PESEL. Znów padł rekord

Już 5 mln Polaków zastrzegło swój numer PESEL - informuje we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji.

Rząd płaci za neosędziów po 10 tysięcy euro. ETPCz skreślił polskie skargi

Europejski Trybunał Praw Człowieka postanowił skreślić z listy spraw skargi 22 polskich obywateli na rozpatrywanie ich spraw w Sądzie Najwyższym przez tzw. neosędziów. Polski rząd zawarł lub zobowiązał się zawrzeć z tymi osobami ugody, na mocy których wypłaci im odszkodowania.