Komornik: zarabiający minimalną pensję pod pseudoochroną
- Zawsze zachęcam osoby zarabiające minimalną pensję do dobrowolnych spłat długu, tłumacząc im, że wierzyciel o nich nie zapomni. Przypomni sobie o nich, gdy ci przejdą na emeryturę. Wówczas egzekucję z tego świadczenia, w przeciwieństwie do najniższego wynagrodzenia, będzie już można prowadzić. Tyle tylko, że emerytura będzie niska, za to narosłe przez lat odsetki ogromne - mówi Robert Damski, komornik sądowy z Lipna.
Ślepe pozwy obciążą sądy? SN i KRS przestrzegają
Wprowadzenie postępowań o naruszenie dóbr osobistych przeciwko osobom o nieustalonej tożsamości pociągnie za sobą znaczne obciążenie sądów, a krótkie terminy na ustalenie danych pozwanego mogą spowodować, że wzrośnie liczba odszkodowań za przewlekłość – przestrzegają Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy.
Skarga nadzwyczajna do likwidacji, ale co w zamian?
W obecnym kształcie instytucja skargi nadzwyczajnej jest nie do utrzymania. Jednak zdaniem RPO istnieje potrzeba utrzymania instytucji, która pozwoliłaby na wyeliminowanie rażąco niezgodnych z prawem i niesprawiedliwych orzeczeń.
E-Doręczenia. Od 1 stycznia nowy obowiązek dla adwokatów, radców i doradców
Grupą, która ma obowiązek korzystać z e-Doręczeń od stycznia, są zawody zaufania publicznego. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę korzyści wynikające z tej usługi, konta zakłada wiele osób fizycznych – mówi Kinga Dobrzyń, dyrektor biura analiz i cyfryzacji procesów, departament informatyki w Poczcie Polskiej.
Skarbówka może o nas wiedzieć za dużo
Krajowa Administracja Skarbowa ma zbyt szerokie i za bardzo ogólnie określone prawo dostępu do danych obywateli - sygnalizuje znów Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.