Anna Nowacka-Isaksson: Podpalacz Koranu skazany

Polityk skrajnej prawicy i adwokat o duńsko-szwedzkich korzeniach Rasmus Paludan usłyszał wyrok czterech miesięcy więzienia.

Robert Gwiazdowski: Ministerstwo Efektywności Rządu. Jak poradzi sobie Elon Musk?

Pierwsze deregulacje próbował robić Ronald Reagan. Donald Trump też już raz próbował. Jego dekret z 2017 roku wymagał, aby każda agencja planująca ogłoszenie nowych regulacji proponowała uchylenie co najmniej dwóch wcześniejszych. Jak pójdzie tym razem Elonowi Muskowi?

"Ruski okręcie podwodny, idź się...". Sąd UE nie dał ochrony legendarnej frazie

Sąd UE orzekł w środę, że słynne zdanie wypowiedziane przez ukraińskiego strażnika granicznego z Wyspy Węży na Morzu Czarnym, nie może zostać zarejestrowane jako unijny znak handlowy, ponieważ ma zbyt silne konotacje polityczne.

Marek Domagalski: Powiew amerykańskiej batalii wyborczej

Brawurowe zwycięstwo Donalda Trumpa stanie się pewnie wzorem praktyki demokratycznej w wielu krajach, zwłaszcza w podzielonych politycznie społeczeństwach.

Anna Nowacka-Isaksson: Jak łatwo uśmiercić obywatela

Jonathan R. wnosi skargę przeciwko państwu za uznanie go za zmarłego.

Czy Donald Trump jako prezydent może się sam ułaskawić, czy też musi odbyć karę?

Donald Trump nie może sam siebie ułaskawić, choć żyjemy w czasach, w których nic nas nie powinno zdziwić w kontekście interpretacji prawa przez polityków. Nie spodziewałbym się żadnych formalnych postępowań wobec Donalda Trumpa, co nie znaczy, że nie mogą zostać formalnie wszczęte po wygaśnięciu immunitetu. - mówi prof. dr hab. Paweł Laidler, prawnik i amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Spory wyborcze w USA trzeba rozstrzygnąć do 11 grudnia. Jeśli będą

Najprawdopodobniej żaden z kandydatów nie będąc zadowolonym z wyniku, łatwo się nie podda. Wtedy już nie sztaby wyborcze, ale sztaby prawników, usiądą i będą szukać wszelkich kruczków prawnych, które da się na tą okoliczność wykorzystać - mówi prof. Łukasz Korporowicz z Uniwersytetu Łódzkiego.

Harris czy Trump? Wybory na Prezydenta Stanów, a nie prezydenta obywateli USA

Kwestionowanie wyniku wyborów przez jednego z kandydatów jest nagminne, ale to nie przekłada się na system polityczny USA – mówi dr hab. Jarosław Szczepański, ekspert w dziedzinie amerykańskiego systemu politycznego z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zamówienia publiczne w Unii Europejskiej. Trybunał Sprawiedliwości chroni europejskich wykonawców

Dostęp do zamówień europejskich dla wykonawców z krajów trzecich jest ogromny, a w drugą stronę to zupełnie nie działa – mówi Mirella Lechna-Marchewka, wspólniczka zarządzająca w kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Polak udawał, że należy do Grupy Wagnera. Sąd: trafi na 2,5 roku do więzienia

Sąd w Londynie skazał na karę więzienia 49-letniego Piotra K. Polak, mieszkający na Wyspach Brytyjskich twierdził, że walczył dla Grupy Wagnera w Ukrainie – podaje BBC.

Pozew przeciwko Romanowi Polańskiemu wycofany. Chodzi o sprawę napaści seksualnej

Oskarżająca Romana Polańskiego o napaść seksualną kobieta wycofała powództwo. W 1973 roku, gdy miało dojść do zdarzenia, kobieta miała 16 lat.

Zamordował Kukuczkę strzałem w plecy. Oficer Stasi skazany

Sąd w Berlinie skazał w poniedziałek na 10 lat więzienia byłego funkcjonariusza Stasi, który w 1974 r. zabił Polaka, Czesława Kukuczkę, podczas próby przedostania się z NRD do Berlina Zachodniego.

Stop wymuszonym zaginięciom. Polska blisko ratyfikacji ważnej konwencji ONZ

Polska jest o krok od zatwierdzenia aktu o ochronie przed wymuszonymi zaginięciami. Senat przyjął w czwartek ustawę o ratyfikacji konwencji ONZ w tej sprawie.

Rewolucyjne zmiany w paszportach i dowodach osobistych? Komisja Europejska ma plan

8 października Komisja Europejska przyjęła wnioski dotyczące cyfryzacji paszportów oraz dowodów osobistych dla osób podróżujących z i do strefy Schengen. Taką wersję dokumentów będzie można przechowywać w telefonie.

Anna Nowacka-Isaksson: Kontrowersyjny imperatyw

Rząd zapowiada możliwość składania zeznań anonimowo.

Polska przegrywa międzynarodowy arbitraż ze spółką GreenX. Co dalej?

Australijskiego inwestora GreenX (d. Prairie) zamiast inwestycji w Polsce czekało dochodzenie roszczeń przez arbitrażem międzynarodowym.

TSUE: kobietom z Afganistanu można automatycznie udzielać azylu

Oceniając wniosek o przyznanie statusu uchodźcy, jaki złożyła kobieta posiadająca obywatelstwo afgańskie, państwo członkowskie UE może wziąć pod uwagę wyłącznie jej płeć i obywatelstwo - wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w piątkowym wyroku.

Trybunał: płeć ustalona w jednym państwie UE, obowiązuje we wszystkich

Państwo członkowskie Unii Europejskiej, które nie uznaje zmiany imienia i tożsamości płciowej uzyskanej zgodnie z prawem w innym państwie członkowskim, narusza prawa obywateli UE. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zapadł 4 października.