Anna Nowacka-Isaksson: Młodzi przestępcy będą ukarani

Coraz młodsze dzieci godzą się zamordować na życzenie. Pojawiła się propozycja obniżenia wieku odpowiedzialności karnej.

Publikacja: 05.02.2025 04:35

Anna Nowacka-Isaksson: Młodzi przestępcy będą ukarani

Foto: Adobe Stock

W2022 r. „jedynie” 21 dzieci poniżej 15. roku życia było zamieszanych w zabójstwo lub jego usiłowanie. Rok później statystyka podejrzanych o udział w nacięższych przestępstwach wskazywała już 46 dzieci. W ubiegłym roku objęła aż 120 osób, które nie ukończyły 15 lat.

W Szwecji wiek odpowiedzialności karnej od 15. roku życia wprowadzono już w 1864 r. I do tej pory go nie zmieniono. Dotychczasowe narzędzia i działania, którymi dysponuje i które podejmuje policja wobec młodocianych będących na bakier z prawem, okazują się jednak nie dość sprawcze w obecnych realiach. „Jeżeli podejrzany nie ukończył 15 lat, nie można ani go zatrzymać, ani aresztować” – opowiada policjant rejonu sztokholmskiego Stefan Larsson. Służba socjalna umieszcza takiego nieletniego w placówce opiekuńczej. Dość powszechnie 13–14- latkowie uciekają stamtąd, bo w tych placówkach nie przebywają w oddziałach zamkniętych i pojawiają się z powrotem w „swoim rewirze”. „Dużo zachodu na nic” – komentuje policjant.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Dyscyplinarki na manowcach
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Moda w polityce, czyli prawo kontra demagogia
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Jaki jest stereotypowy adwokat
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Opłaty nie powinny blokować rozpatrzenia spraw w sądach
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rzecz o prawie
Michał Długosz: Unde malum w wymiarze sprawiedliwości