Haiti wybiło się na niepodległość w 1804 roku po trwającej kilkanaście lat rewolucji haitańskiej. Francja nie uznawała jednak niepodległości swojej byłej kolonii przez 20 lat, blokując możliwość prowadzenia handlu przez wyspę oraz wywierając na jej władze presję dyplomatyczną. 17 kwietnia – pod groźbą francuskiej interwencji militarnej – prezydent Haiti Jean-Pierre Boyer podpisał porozumienie ws. wypłaty rekompensaty w wysokości 150 mln franków (później sumę tę zmniejszono do 90 mln) dla byłych kolonizatorów.
Francja zwróci Haiti 135 mld dolarów? Chodzi nie tylko o równowartość odszkodowania wypłaconego Francji
Haiti spłacało zaciągnięty wówczas dług aż do 1947 roku, zadłużając się we francuskich bankach. Odszkodowanie, do wypłaty którego Francja zmusiła Haiti, określane jest czasem mianem „okupu”.
W 200. rocznicę porozumienia z 1825 roku aktywiści na Haiti, m.in. Fritz Deshommes, stojący na czele Haitańskiego Narodowego Komitetu ds. Restytucji i Reparacji (HNCRR), instytucji państwowej, której zadaniem jest prowadzenie działań na rzecz odzyskania odszkodowań i restytucji od Francji za „dług niepodległościowy” oraz za skutki niewolnictwa i kolonializmu, domagają się zwrotu „okupu”.
Czytaj więcej
Od wtorku Haiti nie ma żadnych przedstawicieli władz. Gangi kontrolują większą część stolicy, a m...
Deshommes szacuje, że Francja powinna zwrócić Haiti od 38 do nawet 135 mld dolarów – chodzi nie tylko o równowartość rekompensaty i kosztów jej spłacenia, ale też m.in. sumy, które utraciła obciążona odszkodowaniem haitańska gospodarka.