Cła Donalda Trumpa. Wiadomo, czego spodziewają się Amerykanie

W najnowszym sondażu Reuters/Ipsos respondentów spytano o cła nakładane przez administrację Donalda Trumpa.

Publikacja: 09.04.2025 07:08

Donald Trump

Donald Trump

Foto: REUTERS/Nathan Howard

arb

2 kwietnia Donald Trump ogłosił nałożenie ceł wzajemnych (ceł odwetowych) na większość partnerów handlowych USA. 5 kwietnia weszła w życie bazowa, 10-procentowa stawka tych ceł, a od 9 kwietnia obowiązują wyższe stawki (w przypadku UE – 20 proc.).

Sondaż: Amerykanie spodziewają się wzrostu cen w związku z polityką celną Donalda Trumpa

W przededniu wejścia w życie podwyższonych stawek ceł wzajemnych Trump zdecydował o podwyższeniu cła nałożonego na Chiny – większość importu z tego kraju objęta jest od środy cłem w wysokości 104 proc. Trump podwyższył cło nałożone na Chiny po tym, jak Pekin, w reakcji na cła wzajemne wprowadzone przez Trumpa, podjął decyzję o nałożeniu 34-procentowego cła na import z USA. Trump zapowiedział też już nałożenie kolejnych ceł – tym razem na import leków do Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Donald Trump zapowiada kolejne cła. Tym razem chodzi o leki

Z sondażu Reuters/Ipsos wynika, że – w związku z polityką celną Donalda Trumpa – 73 proc. Amerykanów spodziewa się w najbliższych sześciu miesiącach wzrostu cen produktów, które kupują codziennie. Jedynie 4 proc. ankietowanych jest zdania, że ceny spadną. Pozostali spodziewają się, że ceny pozostaną na obecnym poziomie lub nie mają opinii w tej kwestii. 57 proc. uczestników sondażu Reuters/Ipsos, w tym co czwarty sympatyk Partii Republikańskiej uczestniczący w badaniu, wyraża sprzeciw wobec polityki celnej Trumpa. Jak informował niedawno „Washington Post”, polityka celna obecnego prezydenta USA nie podoba się też m.in. Elonowi Muskowi i wielu przedstawicielom wielkiego biznesu, którzy poparli Trumpa w kampanii wyborczej.

52 proc.

Taki odsetek Amerykanów uważa, że USA były wykorzystywane w światowym handlu

Sondaż: 52 proc. Amerykanów uważa, tak jak Donald Trump, że Amerykanie byli wykorzystywani w światowym handlu

Politykę Trumpa ws. ceł popiera 39 proc. ankietowanych. Jednocześnie 52 proc. badanych zgadza się z wypowiedziami Trumpa i przedstawicieli jego administracji dotyczącymi tego, że inne kraje wykorzystywały Stany Zjednoczone w kwestiach handlowych. Trump wiele razy zarzucał partnerom handlowym USA, że ci sprzedają wiele towarów na amerykański rynek, a sami nie kupują produktów z USA i chronią się przed importem ze Stanów Zjednoczonych cłami. Trump podkreślał, że dzięki wprowadzanym przez niego cłom do Stanów Zjednoczonych zaczną przenosić się zakłady produkcyjne z innych części świata.

Połowa badanych – w tym niemal wszyscy wyborcy Partii Republikańskiej – zgadza się z twierdzeniem, że „krótkoterminowe problemy gospodarcze są ceną, którą warto zapłacić, aby uczynić USA silniejszymi w dłuższej perspektywie”. Nie zgadzają się z tym niemal wszyscy wyborcy Partii Demokratycznej. Sondaż przeprowadzono między 4 a 6 kwietnia na reprezentatywnej grupie 1 027 dorosłych obywateli USA. Margines błędu statystycznego wynosi 3 punkty procentowe.

2 kwietnia Donald Trump ogłosił nałożenie ceł wzajemnych (ceł odwetowych) na większość partnerów handlowych USA. 5 kwietnia weszła w życie bazowa, 10-procentowa stawka tych ceł, a od 9 kwietnia obowiązują wyższe stawki (w przypadku UE – 20 proc.).

Sondaż: Amerykanie spodziewają się wzrostu cen w związku z polityką celną Donalda Trumpa

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie
Społeczeństwo
Teksas: Kolejny zgon dziecka chorego na odrę
Społeczeństwo
„Pokochać Rosję i znienawidzić Ukrainę”. Jak Putin na nowo „programuje” ukraińską młodzież
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Społeczeństwo
Szwecja coraz mniej atrakcyjna dla azylantów. Skazani mogą stracić prawo pobytu w kraju