– Rocky – odpowiada Pani Dominika, kiedy pytamy, na kogo zagłosuje 18 maja. Na marsz, który w sobotę o godz. 12 ruszył spod pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie, przyszła z narzeczonym. – W tym roku bierzemy ślub – mówi „Rzeczpospolitej” pan Kordian. Dlaczego zdecydowali się wziąć udział w imprezie? – Z doświadczeń naszych bliskich wynika, że podobne do tego wiece są kulturalniejsze od innych – młoda i pełna życzliwości para dodaje, że skusił ją pierwszy punkt programu, a więc polonez. Bardzo ważna jest dla nich wiara. Być może popierany kandydat nie jest ich wymarzonym, ale liczy się dla nich to, która partia za nim stoi.
„Obywatelski marsz koronacyjny”: Karol Nawrocki tłumów nie porwał
Pomysłodawcami marszu z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i 500. hołdu pruskiego byli Patryk Jaki, Marek Jurek i prof. Andrzej Nowak. Organizatorzy zapewniali: to oddolna inicjatywa. Na ustawionej przed Zamkiem Królewskim scenie głos zabrał m.in. Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i popierany przez PiS obywatelski kandydat na prezydenta. Nie porywał, reakcje tłumu były raczej automatyczne. Atmosfera była piknikowa.
Czytaj więcej
12 kwietnia w centrum Warszawy odbywa się marsz z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lec...
– Kupisz mi? – kobieta pyta męża, trzymając w ręku biało-czerwony wianek. Na Krakowskim Przedmieściu rozkładają się stoiska. Ceny wianków od 30 do 50 zł. Są flagi, biało-czerwone szaliki, wuwuzele, czapeczki z napisem „Polska to jest wielka sprawa”. Podobne wianki spotkać można było przed laty we włosach uczestniczek marszów Komitetu Obrony Demokracji. To, że impreza zaczynała się od poloneza, również nie jest dla prawicy typowe. „Kobiety zablokowały Poznań. Centrum sparaliżowane. Motornicza bije brawo, geje tańczą poloneza ”– przypomina się kultowy tytuł artykułu opublikowanego w poznańskiej „Wyborczej”: dziennikarz relacjonował protest po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w październiku 2020 roku. Ciekawe, że na „marszu PiS” pograły tym razem kody kulturowe właściwe tzw. uśmiechniętej Polsce.
Warszaw. Wielki Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia Hołdu Pruskiego