Poznaliśmy szczegóły hucznych obchodów 1000-lecia koronacji Chrobrego

W sobotę, 26 kwietnia, z okazji rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego w Warszawie zorganizowany zostanie „Piknik 1000-lecia”, który „przeniesie uczestników w czasy średniowiecza”. Powstaną osady stylizowane na staropolskie i wioska rybacka. Będzie można spróbować dawnych potraw i przymierzyć uzbrojenie. A na specjalnym koncercie wystąpią Kayah, Organek i Sobel.

Publikacja: 11.04.2025 04:30

Wszystkie wydarzenia organizowane na 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego będą bezpłatne

Wszystkie wydarzenia organizowane na 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego będą bezpłatne

Foto: PAP/Adam Hawałej

Donald Tusk objął honorowy patronat nad obchodami 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Samego premiera jednak w stolicy podczas imprezy może nie być, bo tak jak prezydent Andrzej Duda, ministrowie, przedstawiciele Sejmu i Senatu weźmie udział w uroczystym posiedzeniu Sejmu i Senatu w Gnieźnie. – Może weźmie udział w warszawskich obchodach wieczorem, ale tak jak każdy Polak. To nie będą uroczystości polityczne, partyjne, a tym bardziej nie będą miały nic wspólnego z trwającą kampanią prezydencką – przekonuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” minister z KPRM.

1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego. Uroczystości w Warszawie bez prezydenta Warszawy

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika też, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie weźmie udziału w uroczystościach w stolicy, gdyż będzie w tym czasie w innym miejscu w Polsce prowadził kampanię wyborczą. Stołeczny ratusz również nie partycypuje w obchodach. Nie przewidziano także udziału zagranicznych gości – formuła wydarzenia tego nie zakłada.

Czytaj więcej

Chrobry z czekolady? Rząd na ostatnią chwilę szykuje huczne obchody tysiąclecia koronacji

– To nie są polityczne obchody, ale impreza dla Polaków, którzy mają się z czego cieszyć i mogą świętować radośnie. Żaden z polityków nie dostał zaproszenia ani nie będzie przemawiał, ponieważ nie chcemy, żeby 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego dzieliła, tylko łączyła. Politycy mogą wziąć udział w uroczystościach na takich samych zasadach jak każdy inny Polak – słyszymy od współpracowników Donalda Tuska.

Zarazem uroczystości nie organizuje KPRM (premier jedynie im patronuje), tylko spółki Skarbu Państwa. Orlen i PKO BP biorą na siebie cały ciężar organizacji od strony finansowej. Z kolei TVP przygotowuje 26 kwietnia wielki darmowy koncert o 20.30 na błoniach Stadionu Narodowego. Weźmie w nich udział ponad 20 polskich gwiazd, m.in. Kayah, Organek, Sobel. Impreza będzie transmitowana przez TVP.

Program obchodów 1000-lecia koronacji Chrobrego: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość

Agenda wydarzeń jest już ustalona, choć w szczegółach może jeszcze ulec zmianom. Obchody rozpoczną się przy skwerze Tadeusza Kahla i będą trwały przy Wybrzeżu Kościuszkowskim. Ruch miejski nie zostanie wstrzymany – przeciwnie, komunikacja publiczna w okolicy ma być wzmocniona. Obchody mają być podzielone na trzy elementy: przeszłość, teraźniejszości i przyszłość. Pierwszy etap będzie typowo historyczny, ogniskować będzie się wokół koronacji i przypomnienia polskich władców oraz wielkich Polaków. Kolejny będzie skupiony na dziejach najnowszych i sławił współczesnych bohaterów narodowych oraz pokazywał nasze dokonania.

Atrakcje będą podzielone na strefy średniowiecza, współczesności oraz przyszłości. Wszystkie będą bezpłatne. Znajdą się tam osady stylizowane na staropolskie, wioska rybacka, baśniowy świat polskich legend, animatorzy będą opowiadać anegdoty i zachęcać do udziału w wydarzeniach. Będzie można spróbować dawnych potraw, wziąć udział w warsztatach tkackich i kaletniczych, a także przymierzyć uzbrojenia na specjalnym stanowisku – czytamy w planie „Pikniku 1000-lecia”, do którego dotarła „Rzeczpospolita”. W strefie średniowiecza mają też być „atrakcje, które przeniosą uczestników w czasy średniowiecza. W programie znajduje się budowa obozowiska oraz różnorodne warsztaty, takie jak kramarze, ceramika, wyroby skórzane, herbaciarze, pisanie gęsim piórem, kowalstwo, pieczenie podpłomyków, garncarstwo oraz wytapianie szkła”.

W strefie współczesności będą gry i zabawy, m.in. ścianki wspinaczkowe, strefa kreatywna dla dzieci, budowania latawców, interaktywna mapa Polski. Strefa przyszłości będzie z kolei zawierać warsztaty z robotyki, inscenizowany lot w kosmos, symulatory lotu dronem, ogród astrobiologiczny, marsjańskie eksploracje, podróże w czasie, lustro historii i inne. W trakcie pikników będą też pokazy mody starodawnej oraz współczesnej. Będzie pokaz broni, ale zrezygnowano z wielkiej defilady wojskowej. Będzie za to parada muzyczna oraz pokazy pirotechniczne na mostach.

Czytaj więcej

Wojsko w tajemnicy przygotowuje na 26 kwietnia paradę wojskową w Warszawie

Największe wrażenie, już po zmroku, ma zrobić pokaz 1000 dronów, największy jak dotąd w Polsce. Drony będą m.in. malować logo Solidarności, a na niebie pojawi się też m.in. wizerunek Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, Marii Skłodowskiej, Mikołaja Kopernika.

Pytani o koszty przedstawiciele Kancelarii Premiera odsyłają do spółek Skarbu Państwa, które pokrywają finansową stronę przedsięwzięcia.

PO bierze się za politykę historyczną. Rafał Trzaskowski rozbraja minę

Część środowiska Platformy odrzucała pojęcie polityki historycznej, ale część partii uważała, że nieobecni nie mają racji i należy odwołać się do chwalebnej przeszłości – komentuje inicjatywę politolog prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. I dodaje: – PiS prowadziło regularnie politykę historyczną, skupiając się na martyrologii i szkodząc sobie kultem żołnierzy wyklętych. PO stawia na modernizację i bardziej współcześnie stara się zagospodarować kwestie historyczne.

Pytanie, czy nie dzieje się to za późno, gdyż jak pisała „Rzeczpospolita”, obchody przygotowywane były późno. Jednak Kancelaria Premiera widzi to inaczej. – Uroczystości były planowane od miesięcy, nie od tygodni. Nie da się takich atrakcji przygotować w kilkadziesiąt dni – mówi nam jedna z osób z KPRM.

Drugie pytanie, to czy rzeczywiście obchody nie są skorelowane z kampanią prezydencką. – Rafał Trzaskowski, nawet jeśli nie zamierza przyciągnąć nowych wyborców, skutecznie rozbraja minę rękami PO i pokazuje, że nie jest indyferentny w kwestiach historycznych – tłumaczy prof. Chwedoruk. Politolog uważa też, że dobrze, że takie uroczystości zostaną zorganizowane, choćby dlatego, że „to tylko służy socjalizacji i poczuciu dumy narodowej”.

Donald Tusk objął honorowy patronat nad obchodami 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Samego premiera jednak w stolicy podczas imprezy może nie być, bo tak jak prezydent Andrzej Duda, ministrowie, przedstawiciele Sejmu i Senatu weźmie udział w uroczystym posiedzeniu Sejmu i Senatu w Gnieźnie. – Może weźmie udział w warszawskich obchodach wieczorem, ale tak jak każdy Polak. To nie będą uroczystości polityczne, partyjne, a tym bardziej nie będą miały nic wspólnego z trwającą kampanią prezydencką – przekonuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” minister z KPRM.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Byliśmy na „marszu koronacyjnym": polonez, kwiatowe opaski i „nie bać Tuska”
Społeczeństwo
Ulicami Warszawy przeszedł marsz. Nawrocki: Polacy nigdy nie oddadzą swojej wolności
Społeczeństwo
Nadchodzi nagła zmiana pogody. Zacznie się w niedzielę. Jaka będzie Wielkanoc?
Społeczeństwo
Imigracja rozgrzeje kampanię. Badanie CBOS rzuca nowe światło na postawy Polaków
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Społeczeństwo
Smoleńsk: Rosjanie próbowali zakłócić obchody rocznicy katastrofy. „Wznosili okrzyki”