Chrobry z czekolady? Rząd na ostatnią chwilę szykuje huczne obchody tysiąclecia koronacji

Kancelaria Premiera na polecenie Donalda Tuska ma rzutem na taśmę przygotować w Warszawie uroczystości z okazji tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego – ustaliła „Rzeczpospolita”. Z nieoficjalnych informacji wynika, że przygotowania na poważnie ruszyły na mniej niż miesiąc przed rocznicą.

Publikacja: 08.04.2025 04:40

Kontrowersyjny orzeł z białej czekolady został odsłonięty na zakończenie marszu "Orzeł może" 2 maja

Kontrowersyjny orzeł z białej czekolady został odsłonięty na zakończenie marszu "Orzeł może" 2 maja 2013 roku. Miał być symbolem kampanii zachęcającej Polaków do radosnego obchodzenia narodowych świąt

Foto: PAP/Jacek Turczyk

„Rzeczpospolita” ustaliła, że do jednej ze spółek Skarbu Państwa wpłynął mail od pośrednika z branży mediowej: na prośbę Donalda Tuska miałaby zaangażować się w organizację tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Ponieważ zostały do niej niecałe trzy tygodnie, prośba premiera wprawiła władze spółki w konsternację. To, że organizowane są obchody, potwierdza w nieoficjalnej rozmowie z „Rzeczpospolitą” też inna państwowa spółka.

O tym, że coś się szykuje – również nieoficjalnie – dowiadujemy się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Słyszymy, że resort ani nie zna konkretów (a więc jaka impreza jest organizowana), ani nie koordynuje przygotowań, o których ma się rozmawiać „od trzech lub czterech tygodni”, i odsyła nas do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Rocznica koronacji Bolesława Chrobrego. Jan Grabiec: Niespodzianka

„Niespodzianka” – tak Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odpisał na pytanie, co rząd szykuje na rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego. Szkopuł w tym, że poza uroczystym posiedzeniem Sejmu i Senatu w Gnieźnie zaplanowanym na 26 kwietnia huczne obchody są też niespodzianką dla koalicyjnych partnerów Donalda Tuska.

Czytaj więcej

Estera Flieger: Tusk nie widzi potrzeby świętowania tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego

– Nic nie wiem o innych uroczystościach. Sam Donald Tusk prosił, żebyśmy byli w Gnieźnie – mówi „Rzeczpospolitej” Krzysztof Gawkowski, wicepremier rządu i minister cyfryzacji z Lewicy. Również PSL nie ma informacji, żeby rząd szykował jakieś uroczystości poza gnieźnieńskimi, na których posłowie i członkowie rządu mają być obecni. – Nie mam żadnych informacji, nikt nam nie przedstawiał planów uroczystości, które rząd miałby organizować – mówi nam Dariusz Klimaczak, minister infrastruktury. Również minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka, lider Nowoczesnej, nie kryje zaskoczenia. – Nie znam sprawy – ucina krótko. Podobnie słyszymy ze sztabu Rafała Trzaskowskiego. Kandydat KO w wyborach prezydenckich nie będzie uczestniczył w uroczystościach w Gnieźnie, jak również nie będzie go w stolicy 26 kwietnia. 

Tymczasem z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że nawet media publiczne przygotowują specjalny koncert na Stadionie Narodowym.

Szymon Hołownia: Przygotowania do posiedzenia Sejmu i Senatu w Gnieźnie trwają od pół roku 

30 marca Bogdan Rymanowski w Polsat News zapytał Monikę Rosę z Koalicji Obywatelskiej, dlaczego rząd nie wykorzystuje tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, by organizując „mega wydarzenie”, kreować wizerunek Polski za granicą, podobnie jak robi to np. Wielka Brytania. „Myślę, że mamy teraz wyjątkowy czas, jeśli chodzi o Polskę, okres prezydencji, okres silnego przestawienia gospodarki na zbrojenia, okres silnych inwestycji, i to jest chyba najlepszy PR, jaki Polska może sobie zrobić, jeśli chodzi o kwestie zagraniczne. Wydaje się, że nie potrzebujemy dodatkowo jakichś wielkich wydarzeń z tego obszaru” – odpowiedziała posłanka. 

1 kwietnia w serwisie X marszałek Sejmu Szymon Hołownia przypomniał, że z okazji tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego organizuje 26 kwietnia w Gnieźnie posiedzenie Sejmu i Senatu. „Byłoby dobrze, gdyby rząd równie godnie uczcił tę wspaniałą rocznicę. To nie temat na żarty” – dodał lider Polski 2050 i kandydat Trzeciej Drogi w wyborach prezydenckich. 

Szymon Hołownia – zapytany o to przez „Rzeczpospolitą” – nic nie wie o planach Koalicji Obywatelskiej. Podkreśla, że w organizację uroczystego posiedzenia Sejmu i Senatu zaangażowany jest od pół roku. Według informacji „Rzeczpospolitej” w Gnieźnie oprócz marszałka Sejmu mają przemawiać prezydent Andrzej Duda, premier Donald Tusk i marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. W programie również: odczytanie uchwały Sejmu i Senatu w sprawie tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i wykonanie „Bogurodzicy”.

Huczne obchody koronacji Chrobrego: Co organizuje Kancelaria Premiera Donalda Tuska?

W piątek w południe zadaliśmy pytania Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o to, czy – poza posiedzeniem Sejmu i Senatu w Gnieźnie – z okazji tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego organizowane są jakieś uroczystości i czy to Jan Grabiec koordynuje przygotowania. Czy planowane są np. rekonstrukcje historyczne na błoniach Stadionu Narodowego? Czy to inicjatywa wyłącznie KPRM, czy biorą w niej udział również koalicjanci – Trzecia Droga i Lewica? Czy uroczystości są pomysłem premiera Donalda Tuska? Na jakim etapie są prace? Jakie instytucje kultury są zaangażowane? Czy spółki Skarbu Państwa wezmą udział w finansowaniu uroczystości? Jakie środki są na to zaplanowane? W jaki sposób zostaną rozdysponowane i czy na drodze konkursu? 

Czytaj więcej

Reaktywna, nieprzemyślana, bez pomysłu. Taka była polityka historyczna w 2024 roku. Jaka będzie w tym?

Na żadne z pytań nie dostaliśmy odpowiedzi mimo próśb i ponagleń przez cały poniedziałek. KPRM potwierdziło odbiór pytań, ale się do nich nie odniosło. Również Jan Grabiec mimo usilnych i wielokrotnych próśb nie odpowiedział na nasze pytania.

Polityka historyczna Donalda Tuska. Brakuje ciągłości

– Być może chodzi o to, by w kampanii wyborczej pokazać, że przeszłość nie jest obca Koalicji Obywatelskiej. To obóz, który nie jest zwolennikiem idei polityki historycznej, jednocześnie 1025 rok to europejski sukces Polski. A inaczej: tysięczna rocznica koronacji Bolesława Chrobrego jest okazją do zbudowania innej niż prawicowa narracji historycznej, bliższej liberałom – komentuje prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. 

– Lepiej późno niż wcale, ale takie projekty przygotowuje się z rocznym – jeśli nie kilkuletnim – wyprzedzeniem. Boję się, czy to się nie skończy czekoladowym orłem. Był program „Tożsamość” (następca programu „Niepodległa”, który PiS planował wykorzystać właśnie na tysiąclecie koronacji Chrobrego – red.), można było go wykorzystać, nawet modyfikując – komentuje Robert Kostro, były dyrektor Muzeum Historii Polski. – Dostrzegam głębszy problem: trudno zidentyfikować w rządzie osobę odpowiedzialną za politykę historyczną. A decyzje personalne, np. w Instytucie Dmowskiego (obecnie Narutowicza) czy Instytucie Pileckiego, pokazują, że politykę pamięci powierza się tym, którzy są jej przeciwni. Ponadto zmniejsza się budżet muzeów. To krok wstecz, porównując do pierwszego rządu Donalda Tuska, bo można dyskutować choćby o Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, ale była to koncepcja polityki pamięci. Występowały również elementy ciągłości, bo wiceministrem kultury pozostawał wówczas Tomasz Merta. Dziś tej ciągłości nie ma.



„Rzeczpospolita” ustaliła, że do jednej ze spółek Skarbu Państwa wpłynął mail od pośrednika z branży mediowej: na prośbę Donalda Tuska miałaby zaangażować się w organizację tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Ponieważ zostały do niej niecałe trzy tygodnie, prośba premiera wprawiła władze spółki w konsternację. To, że organizowane są obchody, potwierdza w nieoficjalnej rozmowie z „Rzeczpospolitą” też inna państwowa spółka.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Kwota wolna nie zostanie podniesiona? Marek Belka: Nie obniżajmy podatków
Polityka
Sondaż: Karol Nawrocki traci. Sławomir Mentzen trudniejszym rywalem dla Rafała Trzaskowskiego
Polityka
Prezydenckie starcie na lewicy: Biejat kontra Zandberg
Polityka
Jędrzej Bielecki: Trump okaże się impotentem
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Obywatelski projekt dotyczący praw zwierząt przepadnie w Sejmie? Wskazuje na to opinia rządu