Kino na Granicy: jedyna taka okazja do poznania czeskiego i słowackiego filmu
Odbywający się od 27 lat przegląd jest często jedyną okazją do poznania najlepszych produkcji czeskich, słowackich - w tym kandydujących do Oscarów.
Tym razem będzie do obejrzenia film „Fale” Jiříego Mádla, który był na tegorocznej oscarowej short liście. Obraz będzie częścią szerszej retrospektywy reżysera. Rozgrywa się w środowisku pracowników Czeskiego Radia w dramatycznych dniach 1968 roku i zdobył aż sześć Czeskich Lwów. To najważniejsza czeska nagroda filmowa.
Widzowie zobaczą też m.in. obraz „Nie jestem jeszcze kim bym chciała” w reżyserii Kláry Tasovskej o legendzie światowej fotografii Libušie Jarcovjákovej, który był prezentowany na Berlinale i został nagrodzony Czeskim Lwem oraz nagrodą krytyków filmowych. Jest zmontowany ze zdjęć fotografki, pokazujących m. in. niecenzuralne przed 1989 r. przejawy życia Czechów.
Zaplanowano retrospektywę Mai Komorowskiej z udziałem aktorki. Pokazane zostaną m. in. „Diabelskie eliksiry” Ralfa Kirstena, „Limuzynę Daimler-Benz” Filipa Bajona, „Ostatni liść” Barbary Sass i „Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest” Krzysztofa Zanussiego. Reżyser będzie gościem aktorki.
Bohaterem retrospektywy będzie także Hynek Bočan, legendarny twórca czechosłowackiej Nowej Fali, który spotka się z widzami. Pod hasłem „Ostatni Mohikanin” zaprezentowane zostaną najważniejsze filmy Bočana, m.in. tragikomedia „Nikt się śmiać nie będzie” (1965) z Janem Kačerem w roli głównej, czarna komedia „Prywatna burza” (1967) z Danielą Kolářovą i Pavlem Landovskim, historyczna produkcja „Honor i chwała” (1968) z legendarnym Rudolfem Hrušínskim, dramat „Pasťák” (1969), komedia romantyczna „Podróż poślubna do Giljí” (1983) i ostatni dramat autora, „Bumerang” (1996).