Majówka z gwiazdami kina, książki i muzyki w Cieszynie, czyli Kino na Granicy

Karolina Gruszka, Maja Komorowska, Krzysztof Zanussi, Leszek Możdżer, Renata Przemyk oraz gwiazdy czeskiej i słowackiej kultury - m. in. Jaroslav Rudiš, laureat Angelusa Czytelników, będą gośćmi przeglądu Kino na Granicy w Cieszynie (30.04-4.05).

Publikacja: 28.04.2025 20:38

Janusz Gajos i Łukasz Maciejewski, dyrektor polskiego programu Kino na Granicy

Janusz Gajos i Łukasz Maciejewski, dyrektor polskiego programu Kino na Granicy

Foto: R.Soliński/Mat. Pras./Kino na Granicy

Wśród atrakcji jest projekcja filmu „Inland Empire” i spotkanie z grającą w nim Karoliną Gruszką, która opowie o Davidzie Lynchu.

- Ten film nakręcił we współpracy z polskimi artystami w 2006 roku, swój ostatni, jak miało się okazać, film fabularny – mówi Łukasz Maciejewski, polski dyrektor programowy Kina na Granicy.

30 kwietnia inauguracyjnej projekcji „Przybysza z ciemności” Jana Stanislava Kolára z 1921 r. z Anną Ondrákovą, późniejszą gwiazdą Alfreda Hitchcocka – to nieme arcydzieło czeskiego ekspresjonizmu, towarzyszyć będzie muzyką na żywo w wykonaniu Leszka Możdżera.

W programie muzycznym znalazł się koncert „Europa jest Kobietą” na rynku w Cieszynie 3 maja z udziałem Renaty Przemyk, Agaty Karczewskiej, Katarzii ze Słowacji i Radůzy z Czech. Przyjedzie też m. in. Dr Misio, a także czeska Dukla.

Kino na Granicy: jedyna taka okazja do poznania czeskiego i słowackiego filmu

Odbywający się od 27 lat przegląd jest często jedyną okazją do poznania najlepszych produkcji czeskich, słowackich - w tym kandydujących do Oscarów.

Tym razem będzie do obejrzenia film „Fale” Jiříego Mádla, który był na tegorocznej oscarowej short liście. Obraz będzie częścią szerszej retrospektywy reżysera. Rozgrywa się w środowisku pracowników Czeskiego Radia w dramatycznych dniach 1968 roku i zdobył aż sześć Czeskich Lwów. To najważniejsza czeska nagroda filmowa.

Widzowie zobaczą też m.in. obraz „Nie jestem jeszcze kim bym chciała” w reżyserii Kláry Tasovskej o legendzie światowej fotografii Libušie Jarcovjákovej, który był prezentowany na Berlinale i został nagrodzony Czeskim Lwem oraz nagrodą krytyków filmowych. Jest zmontowany ze zdjęć fotografki, pokazujących m. in. niecenzuralne przed 1989 r. przejawy życia Czechów.

Czytaj więcej

Czy Oscary trafią do sztucznej inteligencji?

Zaplanowano retrospektywę Mai Komorowskiej z udziałem aktorki. Pokazane zostaną m. in. „Diabelskie eliksiry” Ralfa Kirstena, „Limuzynę Daimler-Benz” Filipa Bajona, „Ostatni liść” Barbary Sass i „Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest” Krzysztofa Zanussiego. Reżyser będzie gościem aktorki.

Bohaterem retrospektywy będzie także Hynek Bočan, legendarny twórca czechosłowackiej Nowej Fali, który spotka się z widzami. Pod hasłem „Ostatni Mohikanin” zaprezentowane zostaną najważniejsze filmy Bočana, m.in. tragikomedia „Nikt się śmiać nie będzie” (1965) z Janem Kačerem w roli głównej, czarna komedia „Prywatna burza” (1967) z Danielą Kolářovą i Pavlem Landovskim, historyczna produkcja „Honor i chwała” (1968) z legendarnym Rudolfem Hrušínskim, dramat „Pasťák” (1969), komedia romantyczna „Podróż poślubna do Giljí” (1983) i ostatni dramat autora, „Bumerang” (1996).

Kolejny bohater retrospektywy to Krzysztof Piesiewicz.

– Po raz pierwszy w historii naszego festiwalu retrospektywę autorską poświęcamy scenarzyście. To gest naszego uznania dla tej często przemilczanej w rankingach rozpoznawalności profesji, a zarazem forma docenienia scenarzysty, który – przede wszystkim dzięki współpracy z Krzysztofem Kieślowskim – wyniósł pisanie dla kina na najwyższy poziom – podkreśla Łukasz Maciejewski, polski dyrektor programowy Kina na Granicy.

Literaccy goście Kina na Granicy Jaroslav Rudiš i Mateusz Pakuła

W czasie tegorocznego Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie prezentowane będą cztery wystawy. To m. in. „Havel i Polska” i Tomka Sikory „Obrazy odkryte na nowo”.

Po raz pierwszy w historii naszego festiwalu retrospektywę autorską poświęcamy scenarzyście – Krzysztofowi Kieślowskiemu

Łukasz Maciejewski

Gośćmi tegorocznego cyklu dyskusji i debat będzie m. in. Zuzana Čaputova, była prezydentka Słowacji, pisarz i reżyser Mateusz Pakuła, poeta Ryszard Krynicki, a także gwiazda literatury czeskiej i niemieckiej Jaroslav Rudiš.

Na film zamknięcia przeglądu 4 maja wybrano przedpremierowy seans „Prześwitu” w reżyserii Magdaleny Pięty. Fabuła jest następująca: podczas spaceru na Ślęży znika młoda matka, zostawiając za sobą wózek z niemowlęciem. Policjant, młody mąż i emerytowany jasnowidz próbują zrekonstruować ostatnie chwile zaginionej.

Wśród atrakcji jest projekcja filmu „Inland Empire” i spotkanie z grającą w nim Karoliną Gruszką, która opowie o Davidzie Lynchu.

- Ten film nakręcił we współpracy z polskimi artystami w 2006 roku, swój ostatni, jak miało się okazać, film fabularny – mówi Łukasz Maciejewski, polski dyrektor programowy Kina na Granicy.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
Czy Oscary trafią do sztucznej inteligencji?
Film
OFF NA MAKSA – gwiazdy w Miasteczku Filmowym! | 3 dzień 18. Mastercard OFF CAMERA
Film
Czasem słońce, czasem deszcz | Dzień 2 Mastercard OFF CAMERA
Film
Rusza 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Film
Gwiazda o polskich korzeniach na wyspie Bergmana i program Anji Rubik