Scena ze spektaklu Teatr

Teatr TV. Dlaczego Bukowski milczał o Whartonie, którym się inspirował?

„Miłość”, premiera Teatru Telewizji z 25 listopada prowokuje do rozważań o artystycznych walorach i granicach przyzwoitości dotyczących pełni autorstwa tekstu. Spektakl dostępny jest w VOD.

Film

Nie żyje Jim Abrahams, twórca „Czy leci z nami pilot?” z Leslie Nielsenem

Nagroda Emmy dla polskiego filmu „Pianoforte”

Międzynarodowa Akademia Sztuki Telewizyjnej i Nauki w kategorii programu o sztuce za najlepszy uznała film „Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka. To pierwszy polski dokument nagrodzony nagrodą Emmy, a drugi w ogóle w historii polskiego kina.

Nowy „Wiedźmin”. Herold chaosu już nadchodzi

„Rozdroże kruków" to zapowiadana na 29 listopada nowa część przygód Geralta. Książka, którą wyda SuperNOWA, jest zaskakującym prequelem. Fragment poznali już czytelnicy „Nowej Fantastyki”.

Spotkanie z horrorami w Warszawie. Święto Niemego Kina

„Co krok to mrok” - tak brzmi hasło tegorocznej edycji Święta Niemego Kina organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

Premiera „Czarnej maski”. Czy rzeczywiście nie ma ratunku dla świata

„Czarna maska” Krzysztofa Pendereckiego w Operze Narodowej to Big Brother show, klasyczny kryminał Agaty Christie i obraz brutalnej rzeczywistości w jednym spektaklu, który przez 90 minut niemal wbija widza w fotel.

The Rolling Stones wkrótce ogłoszą koncerty w Europie. Pożegnalne?

Fani najstarszego rockandrollowego zespołu świata muszą czuwać, by nie przegapić sprzedaży biletów na europejskie tournée w przyszłym roku. To ma się zdarzyć niebawem.

Gwiazda serialu „Czarnobyl”, Jared Harris, odbierze nagrodę Cutting Edge Award na BNP Paribas Warsaw SerialCon

Od czasów roli Lane’a Pryce’a w Mad Men przez kapitana Francisa Croziera w Terrorze, Valery’ego Legasova w Czarnobylu po króla Jerzego VI w The Crown, Jared Harris tworzy jedne z najbardziej wyrazistych współczesnych telewizyjnych ról, udowadniając, że wybitne aktorstwo na dużym i małym ekranie błyszczy tak samo. W grudniu tego roku osobiście odbierze w Warszawie nagrodę specjalna Cutting Edge Award w czasie festiwalu seriali BNP Paribas Warsaw SerialCon 2024. Widzowie wezmą także udział w spotkaniu Q&A z aktorem.

EnergaCAMERIMAGE: Toruńska próba przed Oscarami

W konkursie walczyły filmy dostrzeżone w Cannes, Berlinie i w Wenecji. Tym większy jest sukces Michała Dymka.

Trwa zamieszanie wokół Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

W sprawie odwołania dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Karoliny Rozwód głos zabiera przewodniczący Rady PISF Andrzej Jakimowski.

EnergaCamerimage 2024: Złota Żaba dla Michała Dymka

Wielki sukces operatora Michała Dymka i duńsko-polskiego filmu Magnusa von Horna „Dziewczyna z igłą”.

Patrycja Volny: jak bił, pił i molestował Jacek Kaczmarski

„Niewygodna” Patrycji Volny, córki „barda Solidarności”, to oskarżenie rzucone słynnemu ojcu, ale i innym mężczyznom z życia modelki, wokalistki, aktorki.

Alexis Kossenko, kolejny muzyk z zarzutami o molestowanie seksualne

Wybitna indywidualność wśród wykonawców muzyki dawnej, Francuz Alexis Kossenko, został oskarżony przez studentów i muzyków o niedozwolone zachowania. Artysta rezygnuje z występów, nie pojawi się też na grudniowych koncertach w Warszawie.

Podcast „Komisja Kultury”: „Gladiator 2” – triumf czy porażka?

W tym tygodniu rozmawiamy w podcaście „Komisja Kultury” z Rafałem Christem, redaktorem portalu Spider’s Web Rozrywka i autorem recenzji filmowych do „Plusa Minusa”, o jednej z najbardziej oczekiwanych premier kinowych tego roku – „Gladiatorze 2” w reżyserii Ridleya Scotta.

Nominowani w Konkursie na Najlepszy Polski Serial Roku 2024 w ramach BNP Paribas Warsaw SerialCon!

Komisja selekcyjna pierwszego festiwalu seriali w Polsce zaprezentowała długo wyczekiwaną, pełną listę nominacji w konkursie na Najlepszy Serial roku 2024 BNP Paribas Warsaw SerialCon.

Muzeum Narodowe w Poznaniu otwiera Studyjną Galerię Sztuki Starożytnej

Ta unikalna galeria powstała w odnowionych podziemiach starego gmachu muzeum. Prezentuje zbiory i pozwala poznać kulisy pracy muzealników.

Rekomendacje filmowe: Od starożytnego Rzymu do dzisiejszej Francji i Ameryki

Wielkie widowisko „Gladiator II” i współczesne opowieści „Anora” i „Kolonia nr 5” to filmy  o ludziach wyrzucanych na społeczny margines.

Film „Kolonia nr 5”. Cała prawda o życiu emigrantów we Francji

We francuskich dzielnicach emigranckich nienawiść zaczyna rosnąć w chłopcach, którzy ledwo skończyli jedenaście, dwanaście lat. I to jest nasza przegrana – mówi Ladj Ly, twórca filmu „Kolonia nr 5”, który wchodzi na nasze ekrany”.

EnergaCAMERIMAGE: Hołd dla Halyny Hutchins

Trzy lata po tragicznym wypadku, gdy na planie „Rust” zginęła od kuli operatorka Halyna Hutchins, na EnergaCAMERIMAGE odbyła się światowa premiera tego filmu

Dzieło włoskiego artysty sprzedane za 6 mln dolarów. To banan i taśma klejąca

Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattelan.