Czy władze Świętokrzyskiego ustawiały konkurs na dyrektora teatru w Kielcach?

„Nie tak się umawialiśmy!”- syknęła osoba z urzędu do członkini komisji, gdy konkurs przegrał Leszek Zduń, przedstawiający się jako „zaproszony przez marszałka”, a wygrał Jacek Jabrzyk. Wszyscy pracownicy teatru oczekują na powołanie Jabrzyka.

Publikacja: 28.04.2025 23:08

Jacek Jabrzyk

Jacek Jabrzyk

Foto: PAP/Tomasz Wiktor

Od początku ten konkurs znajdował się pod lupą obserwatorów życia teatralnego, ponieważ w przeciwieństwie do innych konkursów – na przykład ostatnio w łódzkim Teatrze im. Jaracza – organizator, czyli Urząd Marszałkowski Świętokrzyskiego nie zaprosił do udziału ogólnopolskich organizacji teatralnych takich jak ZASP, tylko kojarzone – słusznie lub nie – z działalnością w Świętokrzyskiem. To Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Ecce Homo i Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach.

Powód? Wiadomo, że takie stowarzyszenia mogą być na liście dotacji, które są jak „kij i marchewka”. A jednak urzędnicy nie wykazali się znajomością środowiska teatralnego i nie przewidzieli suwerennych głosów jurorów.

Teatr im. Żeromskiego i dramatycznie przebiegający konkurs

Dziwne były też zabiegi w ostatnich dniach przed przesłuchaniami o spotkanie z zespołem Teatru im. Żeromskiego. Tak zrobił Leszek Zduń, znany m. in. z Teatru Klasyki Polskiej, dotowanego mocno przez Piotra Glińskiego, ministra kultury dwóch kadencji rządów Zjednoczonej Prawicy (wystąpienie pokontrolne Ministerstwa Kultury w Teatrze Klasyki Polskiej ma ponad 30 stron. Padło wiele negatywnych uwag. Ministra Hanna Wróblewska zażądała wyjaśnień.)

Leszek Zduń nie krył podczas spotkania z zespołem Teatru im. Żeromskiego, że został zaproszony do konkursu przez Urząd Marszałkowski Świętokrzyskiego.

Czytaj więcej

Jacek Jabrzyk wygrał konkurs na dyrektora Teatru im. Żeromskiego w Kielcach

Takie rzeczy się zdarzają, jednak bez precedensu są słowa jednej z osób reprezentujących Urząd Marszałkowski, wypowiedziane do jednej z członkiń komisji – co słyszeli inni członkowie, po tym jak Jacek Jabrzyk wygrał z Leszkiem Zduniem 5:4. Wyraźnie zdenerwowany urzędnik do osoby, która – najwyraźniej wbrew kalkulacjom i planom urzędu zagłosowała na Jabrzyka nie zaś na Zdunia – rzucił pełne zdenerwowania: „Nie tak się umawialiśmy”.

Wiadomo też, że już po otwarciu kopert z nazwiskami startujących w konkursie przedstawiciele urzędu kierowali do reprezentantów teatru i stowarzyszeń zaproszenia „na kawę”. Nie zostały przyjęte i głosowanie przebiegło niezależnie.

W ostatnim czasie pojawiły się przecieki, że urząd po wygranej Jabrzyka, stawiając ewidentnie na Zdunia, będzie chciał pod byle pozorem unieważnić konkurs. Nie da się ukryć, że „przepychanie” swoich ludzi na dyrektorskie stołki w teatrach Zjednoczona Prawica ćwiczyła za ogólnokrajowych rządów.

Na przykład Michał Chorosiński (aktor wspomnianego Teatru Klasyki Polskiej, prywatnie zaś mąż posłanki PiS) przegrał konkurs w łódzkim Teatrze im. Jaracza. Jednak potem mianowano go na stanowisko kierownicze poza pulą konkursu, a w końcu został dyrektorem. Zrezygnował po ostatnich wyborach samorządowych.

Czytaj więcej

Prezes Kaczyński go nie ruszył. Kto pokieruje Teatrem. im. Żeromskiego?

Sprawa jest na tyle niepokojąca, że powinno zabrać głos Ministerstwo Kultury, które jest współorganizatorem Teatru im. Żeromskiego po decyzji Piotra Glińskiego.

Wszyscy pracownicy Teatru im. Żeromskiego za Jabrzykiem

W konkursie brali udział Jacek Jabrzyk, Magdalena Piekorz, Leszek Zduń, Przemysław Tejkowski, Adam Sroka. Stawka konkursu była wysoka. Wyremontowany i rozbudowany nakładem 160 mln zł Teatr im. Żeromskiego w Kielcach ma budżet ok. 16 mln zł rocznie, 80 miejsc pracy artystów, administracji i zespołu technicznego.

Zespół i działające w nim związki już wyraziły zaniepokojenie. W piśmie z 28 kwietnia 2025 r. do Renaty Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, napisanym „w imieniu wszystkich 87 pracowników Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, którzy z nadzieją oczekują na jak najszybsze dokończenie procedur konkursowych związanych z powołaniem nowego dyrektora Teatru (…) Wyłonienie Jacka Jabrzyka na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego jest, naszym zdaniem, wyborem najlepszym z możliwych – w pełni uzasadnionym zarówno przebiegiem konkursu, jak i kompetencjami, dorobkiem oraz wizją kandydata”.

Pracownicy piszą, że niepokój miały wzbudzić „informacje opublikowane przez portal Teatr dla Wszystkich, dotyczące oprotestowania wyniku konkursu przez jednego z jego uczestników – Przemysława Tejkowskiego. Zastrzeżenia jego miały związek z artykułem, który ukazał się w dzienniku „Rzeczpospolita” i zawierał opisy programów wszystkich kandydatów ubiegających się o stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego. Portal Teatr dla Wszystkich, cytując pismo skierowane przez pana Tejkowskiego do pani Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renaty Janik, informuje, że znalazły się w nim zarzuty naruszenia praw autorskich i dóbr osobistych oraz żądanie unieważnienia konkursu”.

Zwracamy się z gorącym apelem o zakończenie procedury konkursowej oraz zatwierdzenie kandydatury Jacka Jabrzyka – rekomendowanego przez większość członków Komisji Konkursowej – na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Wszyscy pracownicy Teatru im. Żeromskiego do Marszałek Renaty Janik

Komentując to, można zwrócić uwagę, że program kandydata został w kilku zdaniach ledwie omówiony i wytknęliśmy mu brak wiedzy o stawianym jako wzór Konradzie Swinarskim. Trudno mówić o prawach autorskich, gdy rzecz dotyczy ogólnie znanej faktografii, której kandydat nie zna.

Leszek Zduń i wieczorki z keybordem

Pracownicy piszą: „Po zasięgnięciu opinii prawnej mamy jednak pełną jasność: zarzuty są całkowicie bezzasadne, a żądanie unieważnienia konkursu – nieuzasadnione. Przede wszystkim: programy kandydatów nie zostały opublikowane w całości, a jedynie omówione w formie publicystycznej. Co więcej, jeśli kandydat nie zastrzegł wyraźnie, że jego koncepcja jest poufna, nie można mówić o naruszeniu przepisów dotyczących ochrony informacji niejawnych ani o naruszeniu praw autorskich”.

Dodają: „W przypadku kandydatury Przemysława Tejkowskiego, który zrezygnował z dalszego udziału w konkursie, nasze głębokie zaniepokojenie wzbudził prawomocny wyrok za mobbing ciążący na kandydacie, a w związku z nim, w naszej opinii, niespełnianie jednego z warunków konkursu wymienionych w Załączniku nr 1 do Uchwały nr 1588/25 ptk. II, pptk. 6 („wysokie standardy etyczne”).”

Pracownicy piszą: „Na dzień przed rozmowami z Komisją Konkursową o spotkanie z zespołem Teatru poprosił Leszek Zduń. Niestety, zaprezentowane przez niego pomysły na prowadzenie instytucji znacząco odbiegały od estetyki i standardów, które – naszym zdaniem – powinny charakteryzować Teatr o takiej renomie, zapleczu infrastrukturalnym oraz oczekiwaniach pracowników i widzów. Szczególnie niepokojące wydało nam się stwierdzenie pana Zdunia, że bierze udział w konkursie na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Dodatkowe wątpliwości wzbudziły jego propozycje programowe, takie jak „wieczorki poetyckie z wykorzystaniem keyboardu”. Dodatkowo, w swojej koncepcji dla Teatru im. Stefana Żeromskiego pan Zduń nie przedstawił szczegółowego planu na nadchodzący sezon teatralny – poza jedną propozycją spektaklu reżyserowanego przez niego samego”.

Czytaj więcej

Jan Klata: W Kijowie towarzyszyło mi pytanie, czy my jesteśmy następni

Zespół Teatru im. Żeromskiego sumuje: „zwracamy się z gorącym apelem o zakończenie procedury konkursowej oraz zatwierdzenie kandydatury Jacka Jabrzyka – rekomendowanego przez większość członków Komisji Konkursowej – na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach”.

Od początku ten konkurs znajdował się pod lupą obserwatorów życia teatralnego, ponieważ w przeciwieństwie do innych konkursów – na przykład ostatnio w łódzkim Teatrze im. Jaracza – organizator, czyli Urząd Marszałkowski Świętokrzyskiego nie zaprosił do udziału ogólnopolskich organizacji teatralnych takich jak ZASP, tylko kojarzone – słusznie lub nie – z działalnością w Świętokrzyskiem. To Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Ecce Homo i Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Teatr
Gwiazdy teatralnej przemocy: Lupa, Strzępka, Poniedziałek i inni pod pręgierzem
Teatr
Michał Merczyński dyrektorem Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego
Teatr
Jacek Jabrzyk wygrał konkurs na dyrektora Teatru im. Żeromskiego w Kielcach
Teatr
Musicalowe rekolekcje, czyli Szatan w roli Chrystusa
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Teatr
Głosowanie widzów i święto na „Hamlecie” Englerta. Laureaci łódzkiego festiwalu