Przed kilkoma dniami poznaliśmy plany rządu na rozwiązanie problemu statusu tzw. neosędziów, który według wielu ekspertów jest fundamentem kryzysu trawiącego polskie sądownictwo. Resort sprawiedliwości opublikował projekt ustawy, który zakłada m.in. że uchwały obecnej KRS dotyczące powołań sędziowskich zostałyby uznane za nieważne z mocy ustawy. Propozycja ministerstwa dzieli też sędziów na trzy grupy i od tego zależy ich dalszy los.
Czytaj więcej
Dwa alternatywne projekty, które mają uregulować status tzw. neosędziów i tym samym uzdrowić pols...
Szykują się duże zmiany w Sądzie Najwyższym. Będzie nowa ustawa o SN
Częścią tego projektu są też zmiany w Sądzie Najwyższym zakładające zniesienie dwóch Izb tego sądu. To jednak jedynie wstęp do właściwej reformy Sądu Najwyższego, nad którą prace właśnie ruszyły. Jak ustaliliśmy, opracowywanie projektu nowej kompleksowej ustawy o SN rozpoczęła komisja kodyfikacyjna, a ściślej mówiąc – specjalnie utworzony w tym celu zespół. Został on powołany 31 marca, a na jego czele stanął sędzia Sądu Najwyższego dr Jarosław Matras.
– Naszym zadaniem jest przygotowanie projektu nowoczesnej ustawy o SN. Mieliśmy już pierwsze spotkanie i zaczynamy merytoryczną pracę nad przepisami. Celem jest stworzenie do końca sierpnia przepisów, które przedstawimy na posiedzeniach plenarnych komisji kodyfikacyjnej – mówi „Rzeczypospolitej” Jarosław Matras.
Sędzia zdradza, że bazą dla nowej reformy będzie tzw. społeczny projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o przepisy przygotowane w 2023 r. przez m.in. grupę sędziów SN. Nie oznacza to jednak, że wszystkie rozwiązania zawarte w tamtym projekcie znajdą się w omawianej, przygotowanej ustawie, nad którą pracuje komisja kodyfikacyjna.