Estera Flieger

Estera Flieger

Dziennikarka „Rzeczpospolitej”

Instytut Promocji Nawrockiego. Od początku prezesowi chodziło o wielką politykę?

IPN od dłuższego czasu nie jest w stanie wydać historycznego bestsellera, który nadałby ton debacie publicznej. Miejsce badań, przykładowo nad kryzysami społeczno-politycznymi, zajęła rocznicowa celebra, propaganda historyczna i promocja prezesa Karola Nawrockiego.

Estera Flieger: Drugiego Jagodna nie będzie

Wystarczyło, że wyborcy uwierzyli, iż jest gorzej niż w rzeczywistości. Tej lekcji z amerykańskich wyborów rządzący nie chcą odrobić. Pewnie dlatego, że Ministerstwo Edukacji Narodowej zakazało prac domowych.

PiS i PO wspólnie podważyły rolę Muzeum Auschwitz, uderzając w polską rację stanu

Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk nie uszanowali, że gospodarzem obchodów jest Muzeum Auschwitz. Gdy apelowaliśmy w „Rzeczpospolitej” o ponadpartyjny konsensus w polityce pamięci, trudno było przewidzieć, że będzie polegał właśnie na tym.

Sondaż: Jak Polacy oceniają uchwałę rządu w sprawie Beniamina Netanjahu?

Nawet wyborcy Koalicji Obywatelskiej nie akceptują uchwały rządu w sprawie ochrony przed aresztowaniem dla premiera Izraela Beniamina Netanjahu – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Prezydent Duda zaprasza do Auschwitz Netanjahu. Czy zaprosi również Putina?

Dlaczego prezydent Andrzej Duda zdecydował się wywołać polityczną awanturę, podważając porządek międzynarodowy, dzięki któremu chcemy kiedyś rozliczyć np. zbrodnie Putina w Ukrainie?

Estera Flieger: Marcin Wolski w sztabie Nawrockiego. Tak się zostaje prezydentem wszystkich Polaków?

Jaką nowoczesną inicjatywę programową w obszarze kultury zaproponuje Marcin Wolski, nowy członek sztabu Karola Nawrockiego? Jedno jest pewne: to niezła szopka noworoczna.

Reaktywna, nieprzemyślana, bez pomysłu. Taka była polityka historyczna w 2024 roku. Jaka będzie w tym?

80. rocznica zakończenia II wojny światowej najpewniej upłynie w atmosferze konfliktu, zamiast stać się dużym międzynarodowym wydarzeniem.

Badaczka z SGH: Co by było, gdyby Ryszard Petru pół roku pracował w Biedronce

Nie ma w Polsce solidarności pracowniczej i nie jesteśmy uzwiązkowieni. Kasjerka zapłaci wyższą składkę zdrowotną niż zatrudniony w branży IT na jednoosobowej działalności gospodarczej, ale nie przedstawiamy tego w ten sposób. Wiedza ta nie dociera do większości społeczeństwa - mówi dr Janina Petelczyc z SGH, ekspertka ds. zabezpieczenia społecznego.

Estera Flieger: Mamy za co chwalić III RP

Populiści chcą bazować na niewiedzy: za rzadko chwalimy to, co działa. Tymczasem i III Rzeczpospolitą mamy za co docenić.

Donaldowi Tuskowi zabrakło instynktu i powściągliwości

Postawienie w trudnej sytuacji ministra finansów, zacytowanie słów, które latami przynosiły własnemu obozowi politycznemu wyłącznie porażki i eskalacja wojny polsko-polskiej, czyli Donald Tusk zalicza hattrick po decyzji PKW. Wszystkie trzy gole premier strzelił do własnej bramki.