W piątek Sejm obniżył składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Za byli wszyscy posłowie Koalicji Obywatelskiej (oprócz Franciszka Sterczewskiego, który wstrzymał się od głosu), Polski 2050 i PSL. Przeciw – Lewica, Razem i 166 posłów PiS. 12 obecnych na sali polityków Konfederacji wstrzymało się od głosu.
KO tryumfuje, PiS się zakiwał, Lewica upokorzona, Razem być może zyska
Polityczny krajobraz po piątkowym głosowaniu? Koalicja Obywatelska tryumfuje, choć jeszcze 19 marca minister zdrowia Izabela Leszczyna mówiła, że nie jest to dobre rozwiązanie i dlatego ona sama będzie przeciw (zmieniła zdanie, ponieważ minister finansów Andrzej Domański zapewnił ją, że NFZ na tym nie straci).
Z kolei PiS się zakiwał: 28 marca w „Wirtualnej Polsce” Przemysław Czarnek zadeklarował, że partia będzie za obniżeniem składki zdrowotnej, „jak najdalej się da”, jednocześnie prezes Jarosław Kaczyński sprzeciwił się pomysłowi. Według informacji TVN 24 ostateczną decyzję prawica podjęła chwilę przed głosowaniem.
Współtworząca rząd Lewica została upokorzona – pozostają jej przepychanki słowne z Polską 2050 w serwisie X (do wymiany zdań doszło pomiędzy Tomaszem Zimochem a Krzysztofem Śmiszkiem; swoją drogą politykowi Lewicy internauci przypomnieli zdjęcie, do którego pozował z Magdaleną Biejat, nie opuszczał ich dobry humor, kiedy w połowie marca zapewniali, iż nowelizacja ustawy o składce zdrowotnej zostanie odrzucona). Być może więc zyska Razem, zwłaszcza że Adrian Zandberg wykorzystał wcześniej szansę, by zbudować się występem u Krzysztofa Stanowskiego w Kanale Zero.
Polityczne skutki obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców są nieprzewidywalne
Polska 2050 wytyka posłom Konfederacji to, że albo – jak lider formacji Sławomir Mentzen – byli w Sejmie nieobecni, albo wstrzymali się od głosu. Partia Szymona Hołowni wraz z KO chcą być więc dzisiaj bardziej konfederacka od Konfederacji.