UOKiK wszczął postępowanie ws. opłat za usuwanie awarii przyłączy

Wodociągi Zachodniopomorskie żądały pokrywania przez mieszkańców kosztów usunięcia awarii przyłączy wodociągowych na odcinku poza ich nieruchomościami. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe.

Gałęzie z drzewa sąsiada wiszą nad płotem? Dowiedz się, czy możesz je wyciąć

Drzewa rosnące przy granicy działki bardzo często bywają przyczyną sąsiedzkich sporów, zwłaszcza jeśli ich gałęzie przechodzą na drugą posesję. Jeśli strony nie są w stanie porozumieć się w tej kwestii, należy odwołać się do przepisów.

Obowiązkowe czujki dymu w każdym mieszkaniu. Co zakłada nowe prawo?

Minister Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie: na jego mocy, nie tylko hotele i magazyny, ale także domy prywatne będą musiały dysponować czujką pożarową. Kiedy ten obowiązek wejdzie w życie?

Tu wzrośnie podatek od nieruchomości. Na liście sporo dużych miast

Od 1 stycznia 2025 roku nastąpi wzrost maksymalnych stawek podatku od nieruchomości. Wiele gmin już podjęło uchwały o podwyżkach. Sprawdzamy, gdzie już wiadomo, że wzrośnie podatek od nieruchomości.

Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN

Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.

Chcą przejąć wieże w złej wierze? Nowy wątek ws. warszawskiej Mennica Tower

Wierzytelność na kwotę 180 tys. zł ma być powodem do ogłoszenia upadłości Mennica Legacy Tower, rentownego wieżowca wartego miliony złotych. Jeśli tak się stanie, szanse na odzyskanie pieniędzy przez obligatariuszy będą praktycznie żadne.

Zakazy parkowania elektryków w garażach. Co na to prawo?

Wjechanie samochodem elektrycznym na niektóre parkingi może być zabronione. Od takiego zakazu można się jednak odwołać. Kiedy właściciele aut mają taką możliwość?

Tempo usuwania azbestu w Polsce „zbyt wolne”. Będzie nowa ustawa i kary

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało pod koniec października projekt ustawy o wyrobach zawierających azbest. Dokument ma na celu m.in. ujednolicenie już obowiązujących przepisów. Wprowadzi też nowe obowiązki. Jakie zmiany przewidziano?

Za jakie ograniczenia służebnością przesyłu trzeba płacić

Odpłatny pas służebności przesyłu nie musi zawierać strefy kontrolowanej, a tylko pas, z którego firma przesyłowa normalnie korzysta.

Mieszkańcy bloków pokrzywdzeni przy opłacie za śmieci opartej o zużycie wody

Przy ustalaniu opłaty za śmieci tzw. metodą wodną trzeba brać pod uwagę „ilość wody z danej nieruchomości”, a nie z mieszkania czy gospodarstwa domowego. Tak mówi ustawa i mieszkaniec bloku nie ma indywidualnej ochrony przed nadmiernymi opłatami.

Zmiany w Elektronicznych Księgach Wieczystych. Dane osobowe będą lepiej chronione

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzić zmiany w dostępie do Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Znajdujące się w nich dane osobowe mają być lepiej chronione. Pojawić ma się system uwierzytelniania dostępu do bazy danych.

Za brak przeglądu kominiarskiego grozi kara. Kto i kiedy musi go zrobić?

Przegląd kominiarski ma na celu sprawdzenie drożności komina i upewnienie się, że przepływ powietrza w budynku jest odpowiedni. Po jego przeprowadzeniu sporządza się protokół, a jego brak może skutkować mandatem.

Ważne zasady dla posiadaczy kominków. Ich łamanie grozi grzywna nawet do 5 tys. zł

Właściciele kominków muszą zapoznać się z przepisami unijnymi oraz uchwałami antysmogowymi dotyczącymi poszczególnych województw. Czy konieczne będzie zrezygnowanie z tej formy ogrzewania domu?

Gdy działka sąsiaduje z lotniskiem. SN: łatwiejsze dochodzenie odszkodowań

Najnowsza uchwała Sądu Najwyższego ułatwi dochodzenie odszkodowania sąsiadom np. lotnisk lub oczyszczalni ścieków.

UE odchodzi od gazu. Dotacje na kotły jednak zostają. Resort znalazł sposób

Nadal będzie istniała możliwość dofinansowania do wymiany kotła na paliwo gazowe, ale wyłącznie w zestawach zawierających odnawialne źródła energii - tak wynika z projektu Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Prawa i obowiązki działkowców. W tych przypadkach wygasa prawo do działki ROD

Rodzinne ogródki działkowe mają za zadanie zaspokoić wypoczynkowe oraz rekreacyjne potrzeby ludzi. W tym miejscu można odpoczywać, uprawiać ogródek, spędzać czas z rodziną i cieszyć się naturą. Czy można być właścicielem takiej działki?

Jakim drewnem nie wolno palić w kominku? Uchwały antysmogowe stawiają sprawę jasno

Wybierając drewno do kominka trzeba zadbać o jego jakość. To kwestia nie tylko naszego zdrowia, wygody. W wielu miejscach Polski za palenie w kominku nieodpowiednim drewnem można dostać mandat lub grzywnę.

Maciej J. Nowak: Bliski Wschód, różne formuły planowania

Polityczno-kulturowe różnice determinują planowanie przestrzenne i ochronę klimatu w poszczególnych państwach. Zawsze jednak występują też podobieństwa.