Łóżka, apteczki, woda i konserwy w każdym schronie. Oto obowiązki właścicieli i zarządców

Co musi być w schronie? Zapas żywności, co najmniej trzy litry wody na osobę dziennie, apteczki, latarki i radioodbiorniki, a także łóżka i rampy najazdowe dla wózków inwalidzkich - to niektóre elementy niezbędnego wyposażenia budowli ochronnych wymienionego w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Publikacja: 02.04.2025 09:42

Łóżka, apteczki, woda i konserwy w każdym schronie. Oto obowiązki właścicieli i zarządców

Foto: Adobe Stock

Rozporządzenie, które we wtorek opublikowało MSWiA, określa szczegółowy sposób przygotowania obiektu zbiorowej ochrony do użycia, warunki ich eksploatacji i zapewnienia porządku oraz niezbędne wyposażenie budowli ochronnej. Zgodnie z ustawą o obronie cywilnej, budowle ochronne to schrony i ukrycia, a kategoria obiektów zbiorowej ochrony obejmuje dodatkowo miejsca doraźnego schronienia, których warunki organizowania będą określone w odrębnym rozporządzeniu.

Jak przygotować schrony i miejsca doraźnego schronienia

Projekt wymienia szczegółowo czynności, które muszą wykonać organy ochrony ludności w celu przygotowania schronów i ukryć. Przygotowanie budowli ochronnych do użycia ma polegać m.in. na sprawdzeniu ich stanu, uprzątnięciu, sprawdzeniu prawidłowego działania instalacji i urządzeń technicznych,  przygotowaniu miejsc do odpoczynku i spania oraz zapewnieniu – w zakresie własnych możliwości – wyposażenia. Obiekty trzeba też oznaczyć napisem „SCHRON” albo „UKRYCIE” oraz międzynarodowym znakiem rozpoznawczym obrony cywilnej. 

Wskazano również obowiązki właścicieli i zarządców miejsc doraźnego schronienia, gdy dostaną nakaz przystosowania tych pomieszczeń do pełnienia funkcji obiektu zbiorowej ochrony. Jeśli w wyniku wizualnej oceny konstrukcji obiektu, w którym będzie zorganizowane miejsce doraźnego schronienia, stwierdzą, że obiekt nie spełnia wymogów do takiej funkcji, będą mieli obowiązek niezwłocznie zawiadomić o tym organ wydający nakaz przystosowania. Właściciele i zarządcy muszą też m.in. sprawdzić, czy prawidłowo działają instalacje i urządzenia techniczne,  udrożnić wszystkie dojścia do obiektu i usunąć zbędne wyposażenie z wnętrza, doszczelnić i zabezpieczyć przed odłamkami otwory okienne i drzwiowe.

Za prawidłową eksploatację i porządek w obrębie budowli ochronnej będzie odpowiedzialny kierownik budowli ochronnej, którego wyznaczy właściciel lub zarządca budowli. Kierownik będzie miał prawo wydawać w tym celu wiążące polecenia określonego zachowania osobom przebywającym w budowli ochronnej.

Czytaj więcej

Przygotowujemy się do wojny. Nowe schrony, szkolenia wojskowe i specjalny poradnik

Jak mają być wyposażone schrony i miejsca doraźnego schronienia

W projekcie określono niezbędne wyposażenie budowli ochronnej, które ma zabezpieczyć podstawowe funkcje bytowe dla ludzi przebywających w budowlach ochronnych w czasie zagrożenia. Zapewnione mają być miejsca do odpoczynku w liczbie odpowiadającej co najmniej połowie liczby osób, dla której została przewidziana budowla ochronna. Każde ma składać się z łóżka i koca lub śpiwora i maty izolującej. Zabezpieczyć należy także zapas wody – co najmniej 3 litry na osobę na dzień oraz żywności, w postaci konserw oraz gotowych posiłków o długim okresie przydatności do spożycia.

W schronach trzeba zapewnić apteczki – jedną na każde 20 osób -  zawierające podstawowe środki opatrunkowe, środki odkażające, środki przeciwbólowe, a także środki do dezynfekcji i higieny osobistej, jak chusteczki, mydło, papier toaletowy – dla każdej osoby. Co istotne, osoby odpowiedzialne za przygotowanie schronu muszą zapewnić sprzęt pozwalający ukryć się osobom z niepełnosprawnościami: rampy najazdowe dla wózków inwalidzkich, nosze, krzesła ewakuacyjne.

Czytaj więcej

Ważny obowiązek dla właścicieli budynków. Czas na zgłoszenie do końca marca

W schronach muszą też znajdować się latarki wraz z zapasowymi bateriami lub akumulatorami – jedna latarka na każde 5 osób, radioodbiorniki, radiostacje, telefony stacjonarne i komórkowe, megafony lub inny sprzęt służący do przekazywania informacji wewnątrz budowli ochronnej, a także podręczny sprzęt gaśniczy i plan ewakuacji. Jeśli schron znajduje się w strefie zagrożenia skażeń chemicznych, promieniotwórczych lub biologicznych pochodzących od zakładów dużego i zwiększonego ryzyka –  w wyposażeniu musi być odzież ochronna, w tym maski przeciwgazowe, rękawice i ubrania ochronne w ilości odpowiadającej liczbie osób, dla której została przewidziana budowla ochronna.

Rozporządzenie MSWiA ws. schronów wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Obrona cywilna
Rodzaje budowli ochronnych

miejsca doraźnego schronienia (MDS) –   obiekty zbiorowej ochrony będące obiektami budowlanymi, przystosowane do tymczasowego ukrycia ludzi. Są to z reguły piwnice, garaże podziemne, szkoły, kościoły,
ukrycia (U) –  niehermetyczne, wyposażone w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron,
schrony (S) – uznane za budowle ochronne obiekty budowlane albo ich części, o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej, wyposażone w urządzenia filtrowentylacyjne lub pochłaniacze regeneracyjne. 

Rozporządzenie, które we wtorek opublikowało MSWiA, określa szczegółowy sposób przygotowania obiektu zbiorowej ochrony do użycia, warunki ich eksploatacji i zapewnienia porządku oraz niezbędne wyposażenie budowli ochronnej. Zgodnie z ustawą o obronie cywilnej, budowle ochronne to schrony i ukrycia, a kategoria obiektów zbiorowej ochrony obejmuje dodatkowo miejsca doraźnego schronienia, których warunki organizowania będą określone w odrębnym rozporządzeniu.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Dobra osobiste
Ksiądz pozwał biskupa. Jest wyrok Sądu Najwyższego w bezprecedensowej sprawie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Dobra osobiste
Lex Kaczyński do kosza. Nakazane przeprosiny muszą coś znaczyć
Aplikacje i egzaminy
Pierwszy dzień egzaminów zawodowych za nami. Znamy zadania z prawa karnego
Prawo karne
Koniec głośnego procesu adwokata. Prokurator: Zachowanie jakby miał 13 lat
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Prawo karne
Gdzie jest zabójca posła PiS? Prokuratura: zwolniony, ale nie uwolniony
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście