Przepis art. 42 § 4 k.k. w zakresie w jakim obliguje sąd do orzeczenie środka karnego w postaci dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych za popełnienie przestępstwa z art. 178a § 4 k.k. (powtórna jazda w stanie nietrzeźwości) narusza zasadę trójpodziału władz, prawo do sądu oraz zasadę proporcjonalności.
Zakaz prowadzenia pojazdów. Jak brzmi zakwestionowany przez TK przepis
Zgodnie z zakwestionowanym art. 42 § 4 k.k. sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów dożywotnio w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w warunkach określonych w § 3 tego przepisu. Chodzi o czyny z art. 178a § 4 k.k. (ponowne prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu), 173 k.k. (spowodowanie katastrofy komunikacyjnej skutkującej śmiercią lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu), oraz 177 § 2 i 355 § 2 (spowodowanie ciężkiego wypadku komunikacyjnego).
Spowodowanie ww. czynów, zgodnie z art. 42 § 3 k.k. również obliguje sąd do zastosowania dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, choć w tym przypadku ustawodawca dał możliwość sądom do odstąpienia od zastosowania tego środka karnego gdy „zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami”. Pomimo tego zastrzeżenia TK w wyroku z czerwca ub. r. (w sprawie SK 22/21) uznał ten przepis za niekonstytucyjny, ponieważ w takim wypadku sąd nie może dostosować wymiaru kary do cech konkretnego sprawcy, okoliczności czynu oraz stopnia winy.
W świetle czerwcowego orzeczenia nie dziwi, że trybunał tym bardziej podniesie te same zastrzeżenia do art. 42 § 4 k.k., w którym ustawodawca nie przewidział możliwości odstąpienia od orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, nawet wyjątkowo. Jednak z uwagi na to, że wyrok TK zapadł w odpowiedzi na pytanie prawne Sądu Rejonowego w Chojnicach, sąd konstytucyjny musiał wydać wyrok tylko w takim zakresie, w jakim dotyczył on rozpoznawanej przez sąd pytający sprawy.
Czytaj więcej
Przepis kodeksu karnego, który nakazuje sądom w przypadku recydywy orzekać z automatu dożywotni z...