Pod koniec listopada ubiegłego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zawiesił przyjmowanie nowych wniosków o dotacje z programu „Czyste Powietrze”. Ogłoszono, że program zostanie zmodernizowany – po to, by zapobiec nadużyciom, do jakich dochodziło przy jego realizacji w poprzednich latach.
W czwartek ogłoszono, że nabór wniosków w nowej odsłonie ruszy od 31 marca. Budżet programu to 10 mld zł.
Dla kogo program „Czyste Powietrze" w nowej odsłonie?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska Nowa podało, że nowa odsłona programu skierowana jest do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub wydzielonego w nim lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Nowością w programie jest minimalny okres tej własności – 3 lata, przy czym jak czytamy w komunikacie, obostrzenie to nie dotyczy sytuacji spadkowych.
Na jeden budynek lub lokal mieszkalny można dostać jedno dofinansowanie, a beneficjentem można być tylko raz. Dotacja jest wypłacana przez WFOŚiGW w całości lub w maksymalnie trzech częściach. Do dofinansowania kwalifikują się inwestycje tylko w tych budynkach, które uzyskały pozwolenie na budowę do 31 grudnia 2020 roku.
Kwestią, która wzbudzała kontrowersje były kominki. Ostatecznie zdecydowano, iż program dopuszcza „pozostawienie kominków wykorzystywanych na cele rekreacyjne”. Postawiono jednak warunki: muszą one spełniać wymagania ekoprojektu, a także docelowe wymogi uchwał antysmogowych obowiązujących na danym terenie oraz nie są głównym źródłem ogrzewania.