Pod koniec listopada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zawiesił przyjmowanie nowych wniosków o dotacje z programu „Czyste Powietrze”. Ogłoszono, że program zostanie zmodernizowany – po to, by zapobiec nadużyciom, do jakich dochodziło przy jego realizacji w poprzednich latach. Fundusz wskazywał na takie zjawiska jak np.:
- 100 proc. dofinansowania (czyli poziom przeznaczony dla najuboższych) przyznany osobie, która miała kilka domów;
- nieuczciwi wykonawcy zawyżający rachunki za usługi i materiały (np. drzwi za 40 tys. zł);
- zamiast kompleksowej termomodernizacji – wymiana dwóch okien w nieocieplonym domu;
- wymuszanie pełnomocnictw przez pośredników i wykonawców, na mocy których otrzymywali oni zaliczki na swój rachunek; gdy firma znikała z rynku, konieczność zwrotu dotacji spadała na nieświadomego beneficjenta.
Na jakim etapie są zmiany w programie „Czyste Powietrze”?
Osoby wchodzące na oficjalną stronę internetową „Czystego Powietrza” wita obecnie komunikat o „remoncie” programu. „Od 28 listopada 2024 r. do 31 marca 2025 r. trwa przerwa w przyjmowaniu wyłącznie nowych wniosków o dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze”, z wyjątkiem wniosków o dofinansowanie od beneficjentów dotkniętych skutkami powodzi we wrześniu 2024 r. w województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim, śląskim. Wszystkie dotychczas złożone wnioski są rozpatrywane, wypłata dotacji trwa nieprzerwanie” – czytamy.
Czytaj więcej
Nowa odsłona programu dotacji do termomodernizacji "Czyste Powietrze" ruszyć ma zgodnie z planem, a więc pod koniec marca - zapewnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz wnioskuje o dodatkowe pieniądze z EBI rzędu 10 mld zł.
Magdalena Skłodowska, rzeczniczka NFOŚiGW, w rozmowie z Interią Biznes kilka dni temu potwierdziła, że termin 31 marca jako termin ogłoszenia nowych zasad programu oraz wznowienia przyjmowania nowych wniosków zostanie dotrzymany. „Podajemy cały czas datę 31 marca i ona jest aktualna” – stwierdziła.