Skuteczne gwarancje dla kredytobiorców. Ważny wyrok TSUE

Konsument powinien móc samodzielnie sprawdzić całkowity koszt kredytu, czyli tzw. RRSO, tj. rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.

Ustawa o kryptowalutach – czwarte podejście. Kontrowersje pozostały

Ministerstwo Finansów przedstawiło kolejną wersję przepisów, które mają ucywilizować polski rynek kryptoaktywów. Tymczasem narzucony przez UE termin na ich przyjęcie już minął. Unijne regulacje już obowiązują, co potęguje chaos.

Cena z rabatem jak cena standardowa. Są zarzuty Prezesa UOKiK dla Play i Netii

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki operatorów telekomunikacyjnych – P4 (sieć Play) oraz Netii i postawił spółkom zarzuty w związku z prezentowaniem cen w wysokości uwzględniającej fakultatywne rabaty w sposób, który może wprowadzać w błąd.

Rząd walczy z nałogami tytoniowymi. Kolejna odsłona ograniczeń

Rząd wprowadza zakaz sprzedaży nieletnim woreczków nikotynowych i papierosów bez nikotyny. Aromatyzowany tytoń też będzie zakazany.

Żona zaciągała pożyczki na dane męża, sąd kazał mu spłacić. Skarga nadzwyczajna

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył skargę nadzwyczajną w sprawie mężczyzny, któremu sąd nakazał spłacić pożyczkę wraz z odsetkami, zaciągniętą na jego dane, lecz bez jego wiedzy przez żonę.

Kolejny cios rządu w palaczy. Tym razem wbrew sztuce legislacyjnej

Rząd chce obłożyć akcyzą grzałki do tytoniu i płynów nikotynowych. To nie są wyroby akcyzowe, ale taki zamiar trzeba zgłosić Brukseli. To się jednak nie stanie.

Oferowali weksle inwestycyjne. Milionowa kara za obietnice bez pokrycia

Spółka CK Investments, znana na rynku warszawskich nieruchomości, została ukarana przez UOKiK za posługiwanie się wekslem w sposób sprzeczny z jego funkcją i rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, co do gwarancji zwrotu kapitału zainwestowanego przez nabywców weksli.

Frankowicze szybciej rozwiążą spór z bankiem. Rząd przedstawił projekt

Projekt przepisów umożliwiających sądom szybsze rozpoznawanie spraw dotyczących kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego ma być przyjęty przez Radę Ministrów w II kwartale 2025 r. W poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło szczegóły projektu.

Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem

Poczta Polska informuje o obniżce opłat za abonament RTV, z której można skorzystać do 25 stycznia. Mogą na nią liczyć osoby, które zapłacą abonament za cały rok z góry. Zaoszczędzić można również płacąc za okres dłuższy niż miesiąc.

W 2024 roku padł rekord. Coraz więcej Polaków ogłasza upadłość konsumencką

Rekordowa liczba Polaków ogłosiła w minionym roku upadłość konsumencką. To aż 21,2 tys. osób. Z roku na rok przybywa bankructw osób fizycznych. Czym jest upadłość konsumencka? W jakich przypadkach można ją ogłosić?

Komornika nie musi się bać już 3,5 mln Polaków. To pozornie dobra informacja

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia rośnie kwota wolna od egzekucji, co powoduje wzrost kosztów udzielanych pożyczek i coraz większe trudności w odzyskiwaniu długów przez banki, samorządy oraz Skarb Państwa.

Jedna ładowarka do wielu sprzętów elektronicznych. Nowe przepisy weszły w życie

Od soboty 28 grudnia wszystkie nowe urządzenia, takie jak telefony, tablety czy głośniki w Polsce muszą mieć gniazdo ładowania USB typu C.

Korzystasz z fotowoltaiki? Ministerstwo przekazało ważne informacje dla prosumentów

27 grudnia w życie wchodzi nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przewiduje ona dla prosumentów powrót do systemu rozliczeń opartego na średniej miesięcznej cenie energii elektrycznej.

To był dobry rok dla frankowiczów, a następny może być jeszcze lepszy

Frankowicze wygrywają ponad 90 proc. spraw z bankami. Jednak wciąż nie brakuje wyzwań, w szczególności związanych z odblokowaniem sądowych wydziałów frankowych i przyspieszeniem postępowań.

Nie każdy prezent na święta wyślesz pocztą lub kurierem. Oto lista zakazów

Paczki pocztowe i kurierskie to popularna forma przesyłania najróżniejszych produktów. Przed nadaniem paczki warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie przedmioty można w ten sposób wysyłać. Wyjaśniamy, co można, a czego nie można przesyłać pocztą i kurierem.

Stary telefon czy lodówkę łatwiej wyrzucić niż naprawić? To ma się zmienić

Wiele aktualnie sprzedawanych sprzętów łatwiej wyrzucić niż naprawić. Unia Europejska chce temu przeciwdziałać dzięki dyrektywie o prawie konsumentów do naprawy towaru. Aktualnie trwają konsultacje przed wdrożeniem jej do polskiego prawa.

Sprzedali cudze auto, muszą zwrócić zapłatę? Jest wyrok SN

Tylko w niektórych wypadkach kupujący samochód nie od jego właściciela nabywa go na własność. Sprzedając z kolei takie auto, trzeba liczyć się z koniecznością zwrotu zapłaty.

To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą

Jedno z większych przedsiębiorstw sprzedających węgiel do ogrzewania gospodarstw domowych w Polsce wycofuje nazwę "ekogroszek” i rezygnuje z opakowań sugerujących ekologiczność produktu - poinformowała Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.