Nowa wersja programu „Czyste Powietrze”: Jest komunikat dotyczący kominków

Już 31 marca ma powrócić „Czyste Powietrze”. Sporo dyskusji wywołały jednak ostatnio plany wykluczające właścicieli kominków z możliwości skorzystania z nowej wersji programu. Ostatecznie, po konsultacjach, rząd zrezygnował z tego pomysłu.

Publikacja: 13.02.2025 07:22

Właściciele kominków będą mogli skorzystać z nowej wersji programu „Czyste Powietrze”

Właściciele kominków będą mogli skorzystać z nowej wersji programu „Czyste Powietrze”

Foto: Carol A Hudson / Adobe Stock

Zgodnie z najnowszymi informacjami, kominki spełniające określone wymagania zostaną zachowane w nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze”.

Nowa wersja programu „Czyste Powietrze”: Komunikat dotyczący kominków

3 lutego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował w specjalnym komunikacie o przywróceniu zapisów dotyczących kominków w nowej wersji programu „Czyste Powietrze”. Zrobił to – jak sam wspomniał – po konsultacjach i z uwzględnieniem propozycji branży. Komunikat wydał natomiast w odpowiedzi na pojawiające się publikacje związane z tematem.

Projekt nowej odsłony programu „Czyste Powietrze” jest w trakcie przygotowań. Jak informuje NFOŚiGW, ma pojawić się w nim następujący zapis dotyczący kominków: „(…) możliwe jest pozostawienie w budynku/lokalu mieszkalnym miejscowego ogrzewcza pomieszczeń na paliwa stałe (wykorzystywanego na cele rekreacyjne), spełniającego wymagania ekoprojektu”.

NFOŚiGW zaznaczył również, że już wkrótce zaprezentuje nowy program „Czyste Powietrze”.

Kominki w programie „Czyste Powietrze”: Jakie normy będą musiały spełniać?

W trakcie początkowych prac nad nową wersją programu „Czyste Powietrze” planowano wykluczyć z niego kominki jako źródła ciepła. Wszystko z powodu ich potencjalnego negatywnego wpływu na środowisko.

Ostatecznie zmieniono to założenie, dopuszczając korzystanie z kominka pod warunkiem, że spełnia on wymagania ekoprojektu. Wymagania te, jak można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, określone zostały w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającej ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią. Została ona wydana „W celu poprawy efektywności energetycznej oraz zmniejszenia oddziaływania na środowisko produktów, w tym urządzeń do użytku domowego oraz stosowanych w sektorach usług i przemysłu […]”.

Ponadto, aby właściciel kominka mógł skorzystać z nowej wersji programu „Czyste Powietrze”, urządzenie nie będzie mogło stanowić głównego źródła ogrzewania. Będzie mogło być jedynie wykorzystywane w celach rekreacyjnych, a więc okazjonalnie.

Program „Czyste Powietrze” zawieszony do 31 marca

W ramach programu „Czyste Powietrze” można otrzymać dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne oraz poprawy efektywności energetycznej budynku (np. poprzez termomodernizację).

28 listopada 2024 roku program „Czyste Powietrze” został zawieszony. Do 31 marca tego roku trwa przerwa w przyjmowaniu wniosków. Związane jest to z przeprowadzaną dużą modernizacją programu. Są to pierwsze tego typu prace w ciągu sześciu lat jego działania. Jak można przeczytać w komunikacie zamieszczonym na rządowej stronie poświęconej „Czystemu Powietrzu”: „Celem tej zmiany jest naprawa programu i zabezpieczenie polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie dla Polek i Polaków”.

Według rządowych zapewnień, nowa odsłona „Czystego Powietrza” ma charakteryzować się jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania.  

Konsultacje w sprawie nowej odsłony „Czystego Powietrza”

Projekt nowej odsłony programu podlegał najpierw szerokim prekonsultacjom trwającym kilka miesięcy. Następnie od 9 do 27 grudnia 2024 roku odbywały się poświęcone mu konsultacje społeczne.

To właśnie w ich ramach uwagi do projektu zgłosiło Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Kominki i Piece”. Można przeczytać w nich, że zapisy projektu „[…] uniemożliwiają beneficjentom Programu korzystanie z istniejących kominków i instalację nowych. Zapis taki spowoduje zmniejszenie zainteresowania Programem, ponieważ użytkownicy nie będą chcieli pozbawiać się bezpiecznego, taniego i ekologicznego źródła ogrzewania, jakim jest miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na drewno”.

Zgodnie z najnowszymi informacjami, kominki spełniające określone wymagania zostaną zachowane w nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze”.

Nowa wersja programu „Czyste Powietrze”: Komunikat dotyczący kominków

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy seniorzy dostaną 13. emeryturę. Komu nie przysługuje świadczenie?
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur i rent w 2025 r. GUS podał ważny wskaźnik
Nieruchomości
Syndyk i sąd pozbawili ponad 100 rodzin dojazdu do domu. Jest wyrok SN
Praca, Emerytury i renty
ZUS ostrzega przed błędami we wnioskach o rentę wdowią. Dwie najczęstsze pomyłki
Praca, Emerytury i renty
Dręczyła go żona. Wyjechał na leczenie do Meksyku, to doniosła do ZUS. Zdecydował sąd