Pierwszym z nich jest koniec lutego – ze względu na możliwość skorzystania z corocznej waloryzacji rent i emerytur przypadającej 1 marca. Ponadto emeryci uprawnieni są wówczas do otrzymania trzynastej emerytury. Drugim jest lipiec – ze względu na przeprowadzaną w czerwcu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzację składek emerytalnych zgromadzonych na kontach. Na czym ona polega?
Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS. O co w niej chodzi?
Każdego roku 1 czerwca ZUS rozpoczyna waloryzację środków, które ubezpieczeni zgromadzili na swoich kontach i subkontach. To, jak wysoki będzie wskaźnik waloryzacji środków na kontach, zależy od inflacji (wzrostu cen towarów i usług) oraz przypisu składek (wzrostu płac oraz liczby osób ubezpieczonych) z poprzedniego roku. W przypadku subkonta brana jest natomiast pod uwagę dynamika wzrostu PKB za ostatnie pięć lat.
Czytaj więcej
Emerytury stażowe od lat są tematem politycznych obietnic, na których realizację czeka wielu prac...
Jak możemy przeczytać na stronie ZUS, waloryzacja składek polega na tym, że mnoży się zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego składki na ubezpieczenie emerytalne przez wskaźnik waloryzacji. Co istotne, waloryzacji podlega kwota składek, które znajdują się na koncie ubezpieczonego na 31 stycznia roku jej przeprowadzenia, powiększona o kwoty z tytułu przeprowadzonych waloryzacji.
Waloryzowany jest także kapitał początkowy na takich samych zasadach, według wskaźników waloryzacji ogłaszanych dla składek na ubezpieczenie.