Środki zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych podlegają dziedziczeniu

Jeśli w chwili śmierci uczestnik PPK pozostawał w związku małżeńskim, połowa oszczędności zgromadzonych przez niego na rachunku PPK (objętych małżeńską wspólnością majątkową) trafi do jego małżonka. Pozostała część środków zostanie przekazana osobom wskazanym przez uczestnika instytucji finansowej bądź jego spadkobiercom.

Publikacja: 12.04.2025 13:51

Środki zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych podlegają dziedziczeniu

Foto: Adobe Stock

Środki z rachunku PPK zmarłego uczestnika, przysługujące jego małżonkowi w związku z małżeńską wspólnością majątkową, zostaną przekazane przez instytucję finansową na rachunek PPK, IKE lub PPE tego małżonka. Na wniosek małżonka zmarłego uczestnika PPK, możliwy jest również zwrot tych środków w formie pieniężnej. To, które składniki majątku należały do majątku wspólnego małżonków, ustala się zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Czytaj więcej

Na konta PPK wkrótce trafi dopłata od państwa. Nie każdy pracownik ją dostanie
ważne

Połowa środków zgromadzonych na rachunku PPK to liczba jednostek uczestnictwa/rozrachunkowych, a nie ich wartość. Wartość zgromadzonych na rachunku PPK jednostek uczestnictwa/rozrachunkowych będzie zmieniać się w czasie, w zależności od ich ceny.

Pracownicze Plany Kapitałowe. Osoby uprawnione, wskazane przez uczestnika PPK

Pozostałe środki zgromadzone na rachunku PPK zmarłego uczestnika - nieprzysługujące jego małżonkowi - zostaną przekazane osobom uprawnionym, wskazanym przez uczestnika PPK, w formie pisemnej, instytucji finansowej. Uczestnik PPK może wskazać instytucji finansowej, jako osobę uprawnioną do środków z rachunku PPK po jego śmierci, dowolną osobę fizyczną. Może to być zarówno członek jego rodziny (np. małżonek, rodzeństwo), jak osoba z nim niespokrewniona (np. sąsiad). Uczestnik PPK może też oznaczyć udziały osób uprawnionych w przysługujących im środkach. Jeżeli tego nie zrobił, uważa się, że udziały tych osób są równe. W przypadku, gdy osoba uprawniona, wskazana instytucji finansowej, umrze przed uczestnikiem PPK, udział, który był dla niej przeznaczony, przypadnie - w równych częściach - pozostałym osobom uprawnionym wskazanym przez tego uczestnika, chyba, że uczestnik zadysponuje tym udziałem w inny sposób. Uczestnik PPK, w dowolnym czasie, może uzupełnić listę osób uprawnionych o nowe osoby (ustawa nie ogranicza liczby takich osób) bądź odwołać wcześniejsze wskazanie – wskazując nowe osoby albo nie wskazując nikogo. Może też inaczej określić udział poszczególnych osób w środkach z rachunku PPK.

Wskazanie osób uprawnionych dotyczy wyłącznie środków zgromadzonych na danym rachunku PPK. Uczestnik PPK, który ma kilka rachunków PPK i chce uprościć przekazanie środków z PPK po jego śmierci, powinien złożyć wskazanie osób uprawnionych w odniesieniu do każdego z tych rachunków.

przykład

Uczestnik PPK wskazał instytucji finansowej jako osobę uprawnioną swoją siostrę. Po kilku miesiącach zmienił pracodawcę - nowy pracodawca także „zapisał” go do PPK. Jeśli uczestnik PPK chce, aby po jego śmierci, siostra otrzymała – bez konieczności postępowania spadkowego - także oszczędności, które uczestnik zgromadzi na nowym rachunku PPK, powinien wskazać ją instytucji finansowej jako osobę uprawnioną w odniesieniu do środków z jego nowego rachunku PPK. Takie wskazanie byłoby niezbędne nawet wtedy, gdyby nowy rachunek PPK uczestnika został utworzony przez tę samą instytucje finansową, która prowadzi jego stary rachunek PPK.

PPK: dziedziczenie na zasadach ogólnych a Pracownicze Plany Kapitałowe

Jeśli uczestnik PPK nie wskazał instytucji finansowej osób uprawnionych do środków z rachunku PPK po jego śmierci, po śmierci uczestnika do tych środków będą miały zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego dotyczące spadków. W przypadku uczestnika PPK, którego rachunek PPK prowadzi zakład ubezpieczeń, osobami właściwymi do otrzymania sumy ubezpieczenia po śmierci uczestnika są członkowie jego najbliższej rodziny, w kolejności ustalonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia, chyba że umowa między zakładem ubezpieczeń a ubezpieczonym (czyli umowa o prowadzenie PPK) przewiduje inną kolejność.

Czytaj więcej

Limit 30-krotności nie dotyczy wpłat do PPK

PPK. Bez pomniejszeń

Warto dodać, że - bez względu na to, kto otrzyma oszczędności zmarłego uczestnika PPK - środki te zostaną przekazane tym osobom bez pomniejszeń. Kwoty otrzymane przez małżonka zmarłego uczestnika PPK, osoby uprawnione wskazane instytucji finansowej bądź spadkobierców są zwolnione z podatku dochodowego. Nabycie w drodze dziedziczenia środków z PPK nie podlega również podatkowi od spadków i darowizn.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK

Podstawa prawna: ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 427).

Autor: Joanna Gawęda, Ekspert PFR Portal PPK

Środki z rachunku PPK zmarłego uczestnika, przysługujące jego małżonkowi w związku z małżeńską wspólnością majątkową, zostaną przekazane przez instytucję finansową na rachunek PPK, IKE lub PPE tego małżonka. Na wniosek małżonka zmarłego uczestnika PPK, możliwy jest również zwrot tych środków w formie pieniężnej. To, które składniki majątku należały do majątku wspólnego małżonków, ustala się zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Wyrok SN trzeba pominąć. Rzecznik TSUE: głęboki kryzys polskiego sądownictwa
Zawody prawnicze
Notariusz nie zapłaci 35 tys. zł za czynności w siedzibie dewelopera
Zawody prawnicze
Pełnomocnik z urzędu może skarżyć zbyt niską zapłatę. Ważna uchwała SN
Praca, Emerytury i renty
Kiedy ponownie wzrośnie płaca minimalna? Perspektywy na 2025 i 2026 rok
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja rządowa
Przepadli w konkursie, dostali największą dotację. Wybrała ich ministra kultury