W Sejmie są dwa projekty ustaw dotyczących emerytur stażowych – poselski, złożony przez Lewicę oraz obywatelski, opracowany przez NSZZ „Solidarność”. Oba są już po pierwszym czytaniu. Utknęły jednak w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Ich dalsze procedowanie zależy od stanowiska rządu w tej sprawie.
Wiek emerytalny w Polsce. Jakie warunki trzeba spełnić, by przejść na emeryturę?
Możliwość przejścia na emeryturę wyznacza moment osiągnięcia wieku emerytalnego, który w Polsce wynosi 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Aby mieć prawo do najniższej emerytury, kobiety muszą przepracować co najmniej 20 lat, a mężczyźni 25 lat. Jest jednak wielu pracowników, którzy rozpoczęli zawodową aktywność bardzo wcześnie i choć przepracowali ponad 40 lat, nadal nie osiągnęli wieku emerytalnego. O możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę przez osoby z wyjątkowo długim stażem pracy od lat zabiegają związki zawodowe.
Czytaj więcej
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała o nowym, dodatkowym terminie płatności św...
Na czym mają polegać emerytury stażowe? Główne założenia projektów
Głównym założeniem wprowadzenia emerytur stażowych jest umożliwienie przejścia na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego osobom, które przepracowały co najmniej 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn.
Zarówno projekt ustawy opracowany przez „Solidarność”, jak i poselski projekt autorstwa Lewicy zakładają wprowadzenie emerytury przysługującej osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.