Czy Polska może nie przystąpić do strefy euro? - to fundamentalne pytanie jest kluczowe w debacie nad przyszłością Polski w strukturach Unii Europejskiej, szczególnie w kontekście nasilającej się globalnej rywalizacji oraz narastających napięć geopolitycznych. W odpowiedzi na potrzebę pogłębionej refleksji nad tym zagadnieniem 4 grudnia 2024 roku w Poznaniu odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Czy Polska może nie przystąpić do strefy euro?”, zorganizowana przez Wielkopolską Agencje Rozwoju Przedsiębiorczości sp. z o.o., Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz Centrum Badań nad Konstytucjonalizmem i Demokracją Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
wejście Polski do strefy euro powinno być postrzegane przede wszystkim jako narzędzie rozwojowe – element długofalowej strategii modernizacyjnej – zamiast celu samego w sobie
Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli środowisk akademickich, ekspertów ekonomicznych oraz decydentów politycznych, którzy podjęli próbę całościowej analizy potencjalnych konsekwencji integracji Polski ze strefą euro. Dyskusja skupiła się na bilansie możliwych korzyści i kosztów związanych z przystąpieniem do unii walutowej, uwzględniając zarówno krajowe uwarunkowania, jak i doświadczenia innych państw członkowskich. Niniejszy artykuł prezentuje kluczowe wnioski z tej debaty, stanowiące istotny głos w toczącej się dyskusji o kierunkach rozwoju gospodarczego Polski oraz jej przyszłości w ramach integracji europejskiej.
Czytaj więcej
Niech politycy wyznaczą datę przyjęcia euro. W ostatnich latach własna polityka pieniężna przesta...
Integracja europejska w obliczu wyzwań
Na wstępie prof. Marian Gorynia – przewodniczący Rady Programowej Konferencji [oraz przewodniczący Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego – red.] – przypomniał, dlaczego integracja europejska jest ważna, jakie były powody powstania Unii Europejskiej i jakie cele jej przyświecały. Zwrócił uwagę, że wspólna waluta ma służyć zarówno budowaniu dobrobytu, jak i bezpieczeństwa. Zauważył jednak, że w Polsce temat euro niemal zniknął z debaty publicznej, a niektórzy krytycy podają w wątpliwość korzyści z integracji walutowej.