W niektórych przypadkach jedynym warunkiem korzystania ze zniżek jest wiek. W innych – status emeryta lub rencisty. Czasem trzeba też spełnić dodatkowe warunki.
Ulgi na przejazdy komunikacją publiczną. Ogólne zasady
Osobom po 60. roku życia przysługują różne rodzaje ulg w opłatach za korzystanie z komunikacji publicznej. Ich wysokość, dokładne kryteria, jakie należy spełnić, by móc z nich korzystać, zakres oraz rodzaj dokumentów poświadczających uprawnienia, są zróżnicowane. Niektóre uprawnienia wynikają z ustaw i mają charakter ogólnopolski (ulgi ustawowe), inne są wprowadzane decyzją lokalnych samorządów (mogą wówczas obowiązywać na terenie jednego miasta czy gminy, jak i kilku sąsiadujących ze sobą miejscowości). Jeszcze inne to tzw. ulgi handlowe, wprowadzane decyzją poszczególnych spółek (np. Bilet Seniora w pociągach PKP Intercity dla osób 60+). Co do zasady jednak w większości przypadków osoby starsze mogą liczyć na mniejsze lub większe zniżki lub nawet bezpłatne przejazdy. Oto przykłady.
Czytaj więcej
Wraz z kwietniowymi świadczeniami emeryci i renciści otrzymają dodatkowe roczne świadczenie pieni...
Ulga ustawowa 37 proc. na dwa przejazdy koleją w ciągu roku
Jedna z najdłużej obowiązujących ulg to ulga ustawowa 37 proc. na dwa przejazdy w ciągu roku przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Do ulgi uprawnieni są emeryci i renciści oraz ich współmałżonkowie, na których pobierane są zasiłki rodzinne. Potwierdzeniem uprawnień jest jedno z zaświadczeń wydawanych przez organizacje zrzeszające emerytów i rencistów (np. zaświadczenie wydane przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów) oraz dokument umożliwiający potwierdzenie tożsamości (np. dowód osobisty).
Ulga honorowana jest m.in. we wszystkich rodzajach pociągów PKP Intercity (również w Pendolino), ale tylko w drugiej klasie. Dotyczy biletów jednorazowych. Uwaga, przejazd „tam i z powrotem” liczony jest jako dwa oddzielne przejazdy. Ulga ustawowa 37 proc. dla emerytów i rencistów honorowana jest również w pociągach regionalnych obsługiwanych przez innych przewoźników kolejowych.